header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow "Политика": Још 24 монаха напустилa манастире
"Политика": Још 24 монаха напустилa манастире Штампај Е-пошта
понедељак, 14 јун 2010

Још 24 монаха напустила манастире

             Највећи део монаха и монахиња и даље живе у својим манастирима, кажу у Епархији рашко-призренској
           
            Још једна група монаха јуче ујутру напустила је неколико манастира Епархије рашко-призренске. Отишло је укупно 24 монаха, међу којима је четири-пет искушеника, рекао је у изјави за наш лист јеромонах Бенедикт, доскорашњи настојатељ манастира Свети архангели код Призрена. Без канонског отпуста цело братство овог као и манастира Девине Воде код Звечана отишло је из манастира, а придружило им се и неколико монаха из Сопоћана, Дубоког Потока, као и настојатељ манастира Сочаница.

– Управу над Светим архангелима преузео је отац Михаило из Призрена и он је, дакле, сада сам у манастиру. Призренску светињу напустило је цело наше братство, односно нас седморица монаха, али нисмо сви кренули у исто време. Нека браћа су кренула раније, а ми смо им се придружили – каже отац Бенедикт.

Он је потврдио да су монаси добили одговор од администратора Епархије рашко-призренске митрополита црногорско-приморског Амфилохија да не могу добити отпуст јер нема канонских разлога да напуштају Епархију рашко-призренску.

– Ми мислимо да су наши црквени разлози за напуштање манастира и те како ваљани и зато смо то и учинили. Још не знамо где ћемо сада отићи, рано је говорити о томе јер то тек треба да одлучимо – рекао је отац Бенедикт.

Група монаха окупила се у манастиру Девине Воде, одакле су заједно кренули за, како су објаснили, својим духовним оцем. У последњем саопштењу за јавност монаси из неколико манастира навели су да је „сасвим сувисло да у епархији где нема места за њега (владику Артемија), а тиме превасходно за све оно чему нас је учио и због чега је у великој мери гоњен, нема места ни за нас“.

У Епархији рашко-призренској истичу да ниједан манастир неће остати пуст ни затворен, као и да се ради о мањој групи монаха који су напустили своје светиње. У званичном саопштењу истиче се и да манастир Богородица Браинска код Медвеђе, из којег је, такође, отишло цело братство, не припада Епархији рашко-призренској, већ нишкој. Осим протосинђела Михаила, којег је јуче по подне у Светим архангелима посетио викарни епископ липљански Теодосије, нову „управу“ добио је и манастир Сочаница, у којем ће вршилац дужности бити јеромонах Дамјан, док ће о малом манастиру Девине Воде, из којег су отишла два монаха и два искушеника, за сада бринути свештеник Ненад Нашпалић.

„Према подацима Епархије и Министарства вера Републике Србије у Епархији живи 176 монаха и монахиња (не рачунајући искушенике који још немају званичан статус монашких лица). Од овога броја највећи део монаха и монахиња и даље живе у својим манастирима, у послушању надлежном Епископу Мјестобљуститељу Високопреосвећеном Митрополиту Амфилохију и редовно обављају своје монашке дужности у складу са својим монашким заветима“, наводи се у саопштењу.

Из епархијске информативне службе наводе и да ниједан монах није добио канонски отпуст од митрополита Амфилохија, осим четворице „црноризаца“ који су по одлуци Светог архијерејског сабора и Синода напустили епархију заједно са владиком Артемијем и боравиће с њим у његовом новом месту пребивалишта.

----------------------------------------------

                             Владици Иринеју позлило на литургији

 Владици бачком Иринеју позлило је јуче током литургије у манастиру Ћелије код Ваљева, где се први пут прослављао празник Преподобни Јустин Ћелијски, пренела је јуче агенција Бета. По указивању лекарске помоћи, владика Иринеј се опоравио, па је крај литургије и причешће после ње дочекао на тераси манастирског конака.

Литургију је служио митрополит црногорско-приморски Амфилохије, један од ученика светог Јустина, који је канонизован на последњем заседању Светог архијерејског сабора СПЦ. Митрополиту је саслуживало осам епископа: владике ваљевски Милутин, канадски Георгије, бачки Иринеј, зворничко-тузлански Василије, осечко-пољски и барањски Лукијан, шумадијски Јован, врањски Пахомије и будимљанско-никшићки Јоаникије.

У манастиру Ћелије било је присутно око 2.000 верника, као и делегације неколико православних помесних цркава, руске, грчке, румунске. После литургије уследила је литија до гроба светог Јустина, где је освештано жито и пресечен славски колач. У Ћелијама је обележен и дан Ваљевске епархије, која је обновљена на Сабору СПЦ 2006. године, а одржан је и четврти Сабор православних хришћанских заједница.

Ј. Чалија

[објављено: 15/06/2010]

 

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Jos-24-monaha-napustila-manastire.sr.html

 

Последњи пут ажурирано ( уторак, 15 јун 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 16 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.