header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Масовно напуштање Римокатоличке цркве
Масовно напуштање Римокатоличке цркве Штампај Е-пошта
понедељак, 21 јун 2010

Верници окрећу леђа Ватикану

Римокатоличка црква суочена са највишом квотом иступа верника у минулих стотину година

Кард. Кресценције Сепе

          Немачки и аустријски бискупи први су зазвонили на узбуну, пастири бискупија у другим европским земљама требало би да их следе. У Немачкој и Аустрији се очекује да ће до краја године око пола милиона верника званично напусти Римокатоличку цркву. На европском нивоу број би могао да премаши и два милиона, предвиђа најпознатији европски критичар Ватикана, швајцарски теолог Ханс Кинг.

Индиректни подаци и на индицијама засноване претпоставке, у земљама где римокатоличке црквене организације нису регистровале, или нису обелоданиле одговарајуће податке, упућују на закључак да је лавина иступа у алармантном порасту, широм Европе. У Италији, примера ради, претпоставља се, на основу података о броју и висини уплата такозваног солидарног (црквеног) пореза, да је 9,9 одсто римокатоличких верника, званично или без озваничења, окренуло леђа Ватикану.

„У некој минималној калкулацији требало би очекивати да ће Римокатоличка црква у Аустрији ове године остати без осамдесет хиљада верника“, саопштено је на бискупској конференцији одржаној минулог викенда у центру алпског ходочашћа, у градићу Маријацелу. Јозеф Вајс, шеф тамошње црквене пореске управе, рекао је пред гледаоцима Аустријске радио-телевизије (ОРФ): „У најцрњем сценарију, полазимо од претпоставке да би број црквених иступа могао да премаши прошлогодишњи немачки црни рекорд.“

У Немачкој је 2009. године 123.585 верника напустило Римокатоличку цркву. На основу немачких података о иступима, регистрованим од јануара до краја маја ове године, предвиђа се да ће између два и три пута више верника окренути леђа Ватикану до Божића (по грегоријанском календару).

Ширење незадовољства европских римокатоличких верника махом се доводи у везу са серијом скандала педофилије – разоткривених широм континента, од Ирске до Грчке, од Италије до Пољске, али и на другим континентима, у Америци, на пример – у којима су починиоци били католички свештеници и катихете. Ипак, познаваоци расположења у римокатоличкој јавности истичу да су скандали били само повод, никако узрок напуштања црквене организације: „Десет, стотину или чак хиљаде случајева педофилије не би у толикој мери пољуљали поверење верника да Ватикан није заташкавао афере, остављао виновнике некажњеним“, каже Ханс Кинг.

Питање изгубљеног поверења верника у Римокатоличку цркву намеће се анализом бројних случајева заташкавања. У овом тренутку пажњу европске јавности плени случај немачког бискупа Валтера Миксе: обелодањен је тајни досије Ватикана у коме су дуже од једне деценије завршавале све оптужбе и жалбе против развратног алкохоличара и педофила Миксе...

Зашто папа Бенедикт Шеснаести није реаговао? Све је дужа листа случајева у којима папа не само да није реаговао већ је лично наложио држање скандала у тајности (пре преузимања понтификата и после тога). Тако је у Аустрији тек изишло на видело да је први тамошњи случај умешаности једног кардинала у аферу педофилије (случај кардинала Ханса Хермана Грејера) годинама заташкаван – упркос чињеници да се у строго поверљивом писму Ватикану Грејер лично исповедио, пре него што је његов случај доспео у јавност.

На другој страни, емпиричари су установили да је најновији потез Ватикана (уочи минулог викенда рехабилитован је некадашњи пољски надбискуп Познања Јулијуш Пец, пре осам година оптужен и црквено кажњен због сексуалног злостављања семинариста) довео у питање искреност извињења папе жртвама педофилије, односно и његово обећање да ће, убудуће, такви случајеви бити најстроже санкционисани.

Најзад, неповерење верника у Ватикан могло би се тумачити – посматрано из угла организованог криминала. Јуче је италијанско јавно тужилаштво покренуло истрагу против кардинала курије Кресценција Сепеа због сумње у умешаност у корупцију и прање новца (мафије) у више од стотину случајева... Трагови, у његовом случају, воде у ватиканске банке, већ подуже под сумњом да су главне институције за преусмеравање новца подземља у легалне токове. Реакција портпарола курије Федерика Ломбардија је: „Грешник је неуморно радио, залагао се за добробит верника... А ко Божјим стазама хода, тај понекад погреши!“

Милош Казимировић

[објављено: 22.06.2010.]

http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Vernici-okrecu-ledja-Vatikanu.sr.html

 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 28 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.