header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Стејт департмент критикује Србију
Стејт департмент критикује Србију Штампај Е-пошта
недеља, 21 септембар 2008

ПОВЛАШЋЕНЕ ВЕРСКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ

Image          Амерички Стејт департмент објавио је годишњи извештај о стању верских слобода у свету у којем критикује Србију због "дискриминације појединих верских група којима је ускраћен легални статус".

          У извештају се наводи да не постоји званична државна религија, али да закон признаје седам "традиционалних" верских заједница: Српску православну цркву, Римокатоличку цркву, Словачку еванђелистичку цркву, Реформистичку хришћанску цркву, Еванђелистицку хришћанску цркву, исламску и јеврејску заједницу, и да оне имају делимично повлашћен положај.

Произвољно тумачење закона

Стејт департмент истиче да је поштовање верских слобода од стране Владе Србије и даље проблематично, због закона о верским слободама и произвољног тумачења тог закона од стране ресорног министарства.  У извештају се наводи да су полицијске истраге говора мржње и вандализма углавном споре и незавршене, као и да су неки званичници у јавности у негативном контексту говорили о мањинским верским заједницама. Било је, наводи се у извештају, злостављања и дискриминације грађана заснованог на верској припадности и веровањима, а лидери мањинских верских заједница пријављивали су чинове вандализама, говора мржње, физичке нападе и негативне извештаје у медијима.

На Косову поштују верске слободе

У одвојеном делу посвећеном Косову, наводи се да је слобода вероисповести гарантована Уставом који је ступио на снагу 15. јуна 2008, и да други закони и политика доприносе углавном слободном упражњавању религија. Влада Косова генерално је поштовала верске слободе у пракси, наводи се у извештају и додаје да није није било значајних промена у статусу поштовања верских слобода током периода на који се односи извештај.

Ниво насиља у друштву незнатно је опао, али је напетости међу заједницама остају на високом нивоу, посебно после проглашења независности 17. фебруара 2008, наводи Стејт департмент. Иако се чини да су друштвена дискриминација и насиље углавном били етнички мотивисани, блиска веза етничке припадности и религије отежала је утврђивање да ли су догађаји били мотивисани етничком или верском нетрпељивошћу, додаје се у извештају.

У Црној Гори се поштује слобода вероисповести

У одељку о Црној Гори, у извештају се наводи да црногорска влада у пракси генерално поштује слободу веросиповести, јавља Глас Америке. Како пише, било је одређених случајева дискриминације због верске опредељености, али није било значајних промена у статусу верских слобода током периода који покрива извештај. Извештај је обављен 19. септембра, а односи се на период од 1. јула 2007. године до 30. јуна 2008. године. 

Агенције

http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,3660115,00.html

Последњи пут ажурирано ( недеља, 21 септембар 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 23 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.