header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Ж. Которанин тражи заштиту Уставног суда због деловања СПЦ у случају еп. Артемија
Ж. Которанин тражи заштиту Уставног суда због деловања СПЦ у случају еп. Артемија Штампај Е-пошта
четвртак, 26 август 2010

Правник Жељко Жугић Которанин тражи заштиту од Уставног суда због деловања Српске православне цркве у случају владике Артемија

Министарство вера се прогласило ненадлежним

Аутор: Ј. Тасић

         Београд - Правник и стручњак за црквено канонско право Жељко Жугић Которанин недавно је поднео уставну жалбу Уставном суду Србије на одговор који је добио од Министарства вера поводом захтева за заштиту уставног поретка од аката и деловања Српске православне цркве у случају епископа умировљеног рашко-призренског Артемија.

- У Министарству вера су заменили тезе - у одговору на мој захтев за заштиту уставног поретка од аката и деловања СПЦ прогласили су се ненадлежним за питање остваривање права и слобода појединаца и упутили су ме на институције система. Констатовали су да, будући да су повређена права умировљеног епископа рашко-призренског Артемија, не виде у ком својству се појављујем у заштити његових права и слобода. Нисам се обратио Министарству вера ради заштите уставом и законом загарантованих права владике Артемија, него сам његов „случај“ навео само као пример у захтеву за заштиту уставног поретка од деловања СПЦ - изјавио је за Данас Жељко Жугић.

Жугић каже да је у уставној жалби посебно указао да је из Министарства вера добио одговор без наслова - диспозитива и правне поуке, због чега не може да се жали Влади Србије или неком другом надлежном органу. Он објашњава да се „на безимене акте не може уложити правни лек, чиме је повређено његово Уставом загарантовано право на правно средство“.

Жугић је Министарству вера почетком јула упутио захтев за заштиту уставног поретка Србије од деловања СПЦ, у којем позивајући се на одлуке Светог архијерејског сабора и Синода, тврди да су у „случају“ владике Артемија прекршено право на правично суђење, слободу кретања и настањивања. Он је у документу појаснио да пример владике Артемија није усамљен у пракси СПЦ, али је „илустративан, будући да се ради о епископу - носиоцу највишег црквеног чина“.

У Министарству вера Данасу је речено да је одговор Жељку Жугићу довољно јасан и да нема потребе да се додатно образлаже. Устав Србије, наглашавају у Министарству, гарантује сваком лицу, које је претрпело наводну повреду људског права, покретање њихове заштите пред надлежним институцијама лично или преко овлашћеног правног заступника.

 

Свештенослужитељи на саслушању

- Свештенослужитељи који су после трајног разрешење владике Артемија са управе Епархије рашко-призренске (ЕРП) напустили Епархију, добили су позив Епархијског црквеног суда да 6. и 7. септембра дођу у манастир Грачаницу на саслушање у црквено судском поступку који се против њих води због канонских преступа. Како Данас незванично сазнаје, у допису који су добили из ЕРП обавештени су да се због „самовољног иступања из манастира, приватног настањивања и других кривица“ против њих од 14. јула води црквено судски поступак, до чијег завршетка им је продужена забрана свештенодејства. У седишту ЕРП јуче нисмо могли да добијемо званичну потврду ове информације.

 

Раскол на помолу

На званичном сајту ЕРП прексиноћ је објављен текст привременог администратора ЕРП и члана Синода митрополита црногорско-приморског Амфилохија (на фотографији), који одлазак више десетина монаха из ЕРП назива „расколом „артемијеваца“ или „артемита“„. Он наглашава да СПЦ „од времена Светог Саве до данас није имала, благодаћу Божјом, нити јеретичких струја и покрета (изузетак евентуално представља средњовековно богумилство), нити расколничких група (сем ако не би у њих убројали већ превазиђени раскол везан за личност рашчињаваног епископа Дионисија, својеврсни македонски раскол и још својеврснију „дедеићевску секту“ у Црној Гори) и да је „ утолико тужнији и забрињавајући раскол, срећом још увек на помолу, по први пут у историји СПЦ такве врсте, групе јеромонаха и монаха ЕРП, који је већ назван расколом „артемијеваца“ или „артемита“, везаних за личност“ владике Артемија. Митрополит Амфилохије је, између осталог, оптужио одбегле монахе да су свог „духовног оца“ издигли изнад Цркве, а владику Артемија који, према одлуци Синода СПЦ, сада живи у манастиру Шишатовац за стварање „Шишатовачке епархије“.

http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/ministarstvo_vera_se_proglasilo_nenadleznim_.55.html?news_id=197946

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 26 август 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 30 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.