header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРЕТРАГА
"Данас": У мн. Грачаници почиње саслушање избеглих свештенослужитеља из ЕРП Штампај Е-пошта
недеља, 05 септембар 2010

Пред Црквеним судом Епархије рашко-призренске почиње саслушање свештенослужитеља коју су иступили из ЕРП

Одговорни за самовољно напуштање манастира

Аутор: Ј. Тасић

         Цетиње, Београд - У манастиру Грачаница пред Црквеним судом Епархије рашко-призренске (ЕРП) данас и сутра требало би да се одржи саслушање монаха који су без канонског отпуста напустили ЕРП после саборске одлуке о трајном разрешењу дужности управљања овом епархијом дотадашњег епископа рашко-призренског Артемија.
 

Позив за саслушање добило је 17 свештенослужитеља, који ће се, како Данас незванично сазнаје, појавити пред Епархијским црквеним судом. Они су крајем августа званично обавештени да се „због самовољног иступања из манастира, приватног настањивања и других кривица“ против њих од 14. јула води црквено судски поступак, до чијег завршетка им је продужена раније изречена забране свештенодејства и причешћивања. Монаси који су напустили ЕРП кажу да ће, као што су прихватили и поштују све раније казне које су им изрекли привремени администратори ЕРП, прихватити и одлуке црквеног суда.

У седишту ЕРП нема званичне потврде да ли ће монахе саслушавати привремени администратор ЕРП и члан Светог архијерејског синода СПЦ митрополит црногорско-приморски Амфилохије, по дужности и председник Епархијског црквеног суда или његов заменик, а могуће је и именовање комисије.

- На саслушање су позвани само свештенослужитељи јер су они, поготово настојатељи манастира, најодговорнији – утицали су на остало монаштво да напусти манастире, а неки до њих су се у више наврата и јавно декларисали у вези догађаја у Епархији. На основу саслушања окривљени ће се или ослободити одговорности или ће се против њих писати оптужнице. Сада је рано говорити о казнама, то зависи монаха и комисије црквеног суда – каже за Данас митрополит Амфилохије.

Монаштво је почело да се лагано осипа после синодске одлуке о привременом разрешењу владике Артемија средином фебруара и именовања за привременог администратора епископа Атанасија. Масовнији одласци уследили су после мајског заседања Светог архијерејског сабора који је потврдио синодску одлуку као трајно решење. После одлуке црквених власти да владика Артемије не може да остане на КиМ и синодске забране да више не може да буде духовник монаштву ЕРП, најпре је из манастира Црна река, 3. јуна, отишло 17 монаха и искушеника, а 11 дана касније и 23 монаха и искушеника из Светих архангела код Призрена, Сопоћана, Бањске, Богородице Браинске, Дубоког потока и Сочанице. Пре њих, ЕРП је напустио и део сестринства манастира Кончућ, као и један број монахиња и искушеница из Грачанице и Гориоча.

Митрополит Амфилохије дао је једномесечни рок од дана напуштања манастира „одбеглом“ монаштву да дође у измештено привремено седиште Епархије у манастиру Грачаница и да „изјаву канонске послушности надлежном епископу“.

У међувремену митрополит Амфилохије и монаси који себе називају „избеглим Рашко-призренским монаштвом“ јавно су се оглашавали, узајамно се прозивајући за садашње стање у ЕРП, као и целој СПЦ.

 

Монаси „ни на небу ни на земљи“

Према подацима Управе ЕРП, Епархију је напустило 68 монаха и искушеника, док „одбегло“ монаштво тврди да је више од 80 монаха и искушеника због, како кажу „новонасталих услова у ЕРП“ отишло из Епархије. Иако су поднели захтеве, „одбегли“ монаси од управе ЕРП нису добили канонске отпусте. Како Данас незванично сазнаје, сви манастири и свештеници ЕРП недавно су добили акт из епархијске привремене управе којим им се налаже да одбију гостопримство „одбеглим“ монасима.

http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/odgovorni_za_samovoljno_napustanje_manastira.55.html?news_id=198654

 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 32 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.