header image
НАСЛОВНА СТРАНА
"Правда": Жељко Которанин: Расколник није онај ко чува учење Цркве како га је примио Штампај Е-пошта
уторак, 21 септембар 2010

ЦРКВА БЕЗ ЈЕДИНСТВА

                                                         Од­лу­ка Си­но­да СПЦ да вла­ди­ки Ар­те­ми­ју за­бра­ни сва све­ште­но­деј­ства до је­се­њег Све­тог ар­хи­је­реј­ског са­бо­ра, 17. но­вем­бра, не зна­чи да је цр­ква у рас­ко­лу, сма­тра­ју вер­ски ана­ли­ти­ча­ри и по­зна­ва­о­ци ка­но­на и Уста­ва СПЦ, док со­ци­о­лог ре­ли­ги­је Мир­ко Ђор­ђе­вић ка­же да се цр­ква већ на­ла­зи у рас­ко­лу јер је обо­стра­но кон­ста­то­ван, од вла­ди­ке Ар­те­ми­ја с јед­не и Си­но­да, Са­бо­ра и па­три­јар­ха Ири­не­ја с дру­ге стра­не. Је­дин­ства у СПЦ не­ма, то је очи­глед­но, на јед­ној стра­ни је Си­нод, на дру­гој Ар­те­ми­је и део мо­на­штва.

Слич­ну си­ту­а­ци­ју има­ли смо и у вре­ме па­три­јар­ха Гер­ма­на, ко­ме је да­на­шњи па­три­јарх Ири­неј та­да био ви­кар. Епи­скоп Ди­о­ни­си­је, у аме­рич­кој па­ро­хи­ји, од­био је по­слу­шност Си­но­ду, Са­бо­ру и па­три­јар­ху. Рас­ко­ли су те­шке ра­не, ко­је и по­сле до­ста го­ди­на не за­ра­ста­ју – упо­зо­ра­ва Ђор­ђе­вић.

Он ка­же да је ја­сно да па­три­јарх Ири­неј не­ће од­у­ста­ти, јер се при­пре­ма оп­ту­жни­ца про­тив вла­ди­ке Ар­те­ми­ја пред Ви­со­ким ду­хов­ним су­дом.

– Оп­ту­жни­цу ће за­сту­па­ти лич­но па­три­јарх, као пред­се­да­ва­ју­ћи. Оно што би мо­гло да усле­ди је­сте раш­чи­ње­ње вла­ди­ке, што би зна­чи­ло да ће га Цр­ква из­оп­шти­ти из сво­јих ре­до­ва и да ће на ње­го­во ме­сто епи­ско­па Ра­шко-при­зрен­ске епар­хи­је до­ћи не­ко дру­ги, што је већ и учи­ње­но – до­да­је Ђор­ђе­вић.

Ди­ми­три­је Ка­ле­зић, те­о­лог и бив­ши де­кан Бо­го­слов­ског фа­кул­те­та у Бе­о­гра­ду, ка­же да са­ма реч рас­кол зна­чи раз­лаз, и да то не пред­ста­вља дог­мат­ску, већ ди­сци­плин­ску ствар.

– Не по­сто­ји ети­ка као не­ка ди­сци­пли­на хри­шћан­ства, она пред­ста­вља оства­ре­ње дог­мат­ских на­че­ла, од­но­сно њи­хо­во спро­во­ђе­ње у жи­вот. Са­бор­ност чи­ни за­јед­ни­цу Бо­га, ан­ђе­ла, све­та­ца и на зе­мљи љу­ди гре­шни­ка ко­ји ве­ру­ју и спа­са­ва­ју се – об­ја­шња­ва Ка­ле­зић.

___________________________

Папина посета испит за СПЦ

Димитрије Калезић сматра да је најављивана папина посета црквено, али и државно питање.

- Државно, јер је папа шеф државе Ватикан, а црквено, јер је и поглавар римокатолика. Уколико би папа долазио у посету СПЦ, та посета би требало да кулминира у заједничкој служби, коју ми немамо од 1054. године – наглашава Калезић.

__________________________

Прав­ник и струч­њак за Устав и ка­нон­ско пра­во СПЦ, Жељ­ко Жу­гић Ко­то­ра­нин упо­зо­ра­ва да до рас­ко­ла још ни­је до­шло, прем­да, ка­ко је ре­као, у цр­кви су ми­шље­ња ди­ја­ме­трал­но по­ста­вље­на.

– Сви де­ло­ви цр­кве су још у ме­ђу­соб­ном оп­ште­њу, али до рас­ко­ла мо­же до­ћи тек ако се то­ли­ко на­ру­ши је­дин­ство цр­кве да до­ђе до пре­стан­ка оп­ште­ња јед­ног де­ла цр­кве са дру­гим де­лом, ка­да ће је­дан део от­па­сти. У рас­ко­лу је нај­те­же уста­но­ви­ти ко је рас­кол­ник – ис­ти­че Ко­то­ра­нин и сма­тра да је про­цес ру­ше­ња ка­но­на по­чео још 2005.

- Тада је владики Артемију наређено да обустави процес накнаде штете пред судом у Стразбуру, због догађаја од 17. марта, на шта Синод није имао право, јер је извршио неканонски упад у архијерејска права владике. Па даље можемо ићи преко меморандума, затим догађаја у манастиру Дечани, када је игуман отказао послушност владики Артемију, што је Синод опет аминовао. И даље, све до кулминације у фебруару, када му је накононски одузето управљање епархијом – подсећа Которанин. Он објашњава да је екуменизам процес глобализације на терену религије.

- Политичка и економска глобализација не може да иде без глобализације религије и сви који се томе супротстављају морају бити уклоњени, према мишљењу оних који данас седе у Синоду СПЦ. Тај процес је продукт овог времена, а црква се не сме мењати, јер она мора да предаје учење онако како је примљено. Да ли је расколник онај који чува учење како га је примио, или онај који уводи новине? – пита Которанин.

 

Две епархије "нису српске"

Жељко Жугић Которанин каже да процес растакања СПЦ и раскол не треба везивати само за случај владике Артемија, јер се он може догодити и на другој страни.

- Шумадијска епархија је из свог назива већ обрисала реч "српска", као и Митрополија црногорско-приморска. Не би ме зачудило да се и епископи у БиХ одвоје - каже Которанин.

 

Повиновање охолој забрани

- Најпобожније пред Господом било би поштовати све неправедне казне и подносити прогоне и мучења, све док они који кажњавају не постану отворени јеретици. Дуготрпељивост подношења страдања владике Артемија ради јединства Цркве, ево и сада повиновање страшно охолој новој забрани богослужења, која се изриче у само екстремним условима, показује народу христолики пут који треба следити – истиче отац Антоније, рашчињени црноречки монах.

 

Артемије поштује забрану

Умировљени епископ Артемије, после уручења одлуке Синода СПЦ о забрани свих свештенодејстава до редовног јесењег заседања Сабора, јуче није учествовао на литургији у манастиру Шишатовац. Како „Правда“ сазнаје, неће свештенодејствовати ни на данашњој манастирској слави.

- Сада није време да говорим о томе. Доста сам рекао- кратко нам је одговорио Артемије када смо упитали да ли ће поштовати забрану Синода, и – спустио слушалицу. Судећи по досадашњем неучествовању у свештенодејству манастира Шишатовац, у ком се налази откако је изгубио трон ЕРП, владика ће се засад, вероватно, повиновати и овој одлуци Синда.

Извор: „Правда“ (штампано издање), уторак, 21. септембар 2010.

Приређивач: „Борба за веру“

Последњи пут ажурирано ( уторак, 21 септембар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 84 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.