header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Деманти РПЦ о напретку православно-латинског дијалога у Бечу Штампај Е-пошта
уторак, 28 септембар 2010

 МИТРОПОЛИТ ИЛАРИОН ДЕМАНТУЈЕ ГЛАСИНЕ О НАПРЕТКУ У ПРАВОСЛАВНО-КАТОЛИЧКОМ ДИЈАЛОГУ

         У Московској Патријаршији демантују информације медија о наводном помаку у православно-католичком дијалогу, постигнутом на састанку Мешовите комисије за богословски дијалог, одржаном у Бечу прошле недеље.

 

„За разлику од тврђења штампе... никакав помак није постигнут. Све седнице су биле посвећене дискусији о улози епископа Рима у првом миленијуму. На ову тему, Координациони одбор Комисије је претходно израдио документ, чија је почетна верзија разматрана још прошле године на Кипру. Радна верзија тог документа је 'процурела' медијима и објављена је” – наводи у својој изјави шеф синодског Одељења за спољне црквене везе, митрополит Иларион.

Према речима владике, који уређује и званичну интернет презентацију Руске православне цркве, претпоставља се да ће Беч бити у стању да заврши расправу о овом документу.

„Али се ништа није догодило.” - наставио је митрополит – „Много времена је одузела расправа о статусу текста. Православни чланови су од самог почетка састанка инсистирали на томе да критски документ не може бити званично издат у име Комисије, нити потписан од њених чланова. Са наше тачке гледишта, овај документ захтева значајну обраду, али и након третмана може имати само статус 'радног документа', тј. помоћног материјала, који се може користити у припреми завршних докумената, али он сам не може имати званични статус.”

Митрополит Иларион приметио је да је документ припремљен на Криту „строго историјски по својој природи” и, говорећи о улози епископа Рима, готово не помиње епископе осталих локалних цркава првог миленијума, што ствара погрешну представу о томе каква је била расподела власти у древној Цркви.

Поред тога, додао је представник Московске Патријаршије, документ нема јасну и прецизну изјаву о томе да надлежност епископа Рима у првом миленијуму није ширена на исток. Митрополит се надао да ће ови пропусти бити поправљени током финализације текста.

Према његовим речима, после дуге расправе, Комисија је одлучила да овај документ треба да се усаврши и да ће коначна одлука о његовом статусу бити донета на следећем пленарном састанку комитета чија се седница очекује за две године. У међувремену ће се оформити нови документ нацрта који се бави истим питањима, али искључиво са теолошке тачке гледишта.

За православну страну је очигледно да је у првом миленијуму надлежност римског епископа искључиво дистрибуирана на Запад, рекао је митрополит Иларион, док је на Истоку, територија дељена између четири патријархата - Цариград, Александрија, Антиохија и Јерусалим.

У овом случају, „епископ Рима није имао директну надлежност на Истоку”, упркос чињеници да су му се у неким случајевима, источни епископи обраћали као арбитру у теолошким споровима.

„Разматрани подаци нису имали систематски карактер и ни на који начин не могу се тумачити у смислу да је епископ Рима био уважаван на Истоку као онај који има врховни ауторитет у целој васељенској Цркви”- рекао је Митрополит, изражавајући наду да ће се на будућим састанцима Комисије католичка страна сложити са том позицијом, која је, према његовим речима, потврђена бројним историјским доказима.

 http://www.interfax-religion.ru/?act=news&div=37544

 +++

              27 сентября 2010 года, 17:28

Митрополит Иларион опровергает слухи о прорыве в православно-католическом диалоге

Москва. 27 сентября. ИНТЕРФАКС - В Московском патриархате опровергают информацию ряда СМИ о якобы достигнутом прорыве в православно-католическом диалоге на заседании Смешанной международной комиссии по богословскому диалогу, которое прошло в Вене на минувшей неделе.

"Вопреки утверждениям прессы... никаких "прорывов" сделано не было. Все заседание было посвящено обсуждению роли римского епископа в первом тысячелетии. На эту тему координационным комитетом комиссии был ранее подготовлен документ, обсуждавшийся в прошлом году на Кипре. Черновая версия этого документа "утекла" в средства массовой информации и была опубликована", - говорится в заявлении главы синодального Отдела внешних церковных связей митрополита Илариона.

По словам владыки, которые приводит официальный сайт Русской православной церкви, предполагалось, что в Вене удастся закончить обсуждение этого документа.

"Однако случилось иное, - продолжил митрополит. - Много времени заняло обсуждение статуса данного текста. Православные участники с самого начала заседания настаивали на том, что "Критский документ" (доработанный затем на Кипре - "ИФ) не может быть ни официально опубликован от имени комиссии, ни подписан ее членами. С нашей точки зрения, данный документ нуждается в существенной переработке, но и после переработки он может иметь лишь статус "рабочего документа", то есть сугубо вспомогательного материала (instrumentum laboris), который может использоваться при подготовке следующих документов, но сам не будет иметь никакого официального статуса".

Митрополит Иларион отметил, что подготовленный на Крите документ имеет "сугубо исторический характер" и, говоря о роли римского епископа, почти не упоминает епископов других поместных Церквей первого тысячелетия, что создает неправильное представление о том, как распределялись полномочия в древней Церкви.

Кроме того, добавил представитель Московского патриархата, в документе нет ясного и четкого утверждения о том, что юрисдикция римского епископа в первом тысячелетии не распространялась на Восток. Митрополит выразил надежду на то, что эти пропуски будут восполнены при доработке текста.

По его словам, после длительного обсуждения комиссия приняла решение о том, что данный документ необходимо доработать и что окончательное решение о его статусе будет вынесено на следующем пленарном заседании комиссии, то есть предположительно через два года. К этому же времени будет разработан проект нового документа, который будет рассматривать ту же проблематику, но только с богословской точки зрения.

Для православных участников очевидно, что в первом тысячелетии юрисдикция римского епископа распространялась исключительно на Запад, отметил митрополит Иларион, тогда как на Востоке территории были разделены между четырьмя патриархатами - Константинопольским, Александрийским, Антиохийским и Иерусалимским.

При этом епископ Рима "не имел никакой прямой юрисдикции на Востоке", несмотря на то, что в отдельных случаях восточные иерархи обращались к нему как арбитру в богословских спорах.

"Данные обращения не имели систематического характера и никоим образом не могут толковаться в том смысле, что епископ Рима воспринимался на Востоке как обладатель верховной власти во всей Вселенской Церкви", - сказал митрополит, выразив надежду, что на последующих заседаниях комиссии католическая сторона согласится с этой позицией, которая, по его словам, подтверждается многочисленными историческими свидетельствами.

http://www.interfax-religion.ru/?act=news&div=37544

Последњи пут ажурирано ( уторак, 28 септембар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 11 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.