header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Школски сајтови без ћирилице
Школски сајтови без ћирилице Штампај Е-пошта
понедељак, 08 новембар 2010

 Школски сајтови без ћирилице

         Иако је реч о зва­нич­ном пи­сму срп­ске др­жа­ве, ћи­ри­ли­ца је у Ре­пу­бли­ци Ср­би­ји по­ти­сну­та на ака­дем­ске мар­ги­не. Ву­ко­ва азбу­ка, ко­јој се под­јед­на­ко ди­ве свет­ски лин­гви­сти и фо­не­ти­ча­ри, са аспек­та до­ма­ћих ви­со­ко­школ­ских уста­но­ва не за­до­во­ља­ва по­тре­бе ак­ту­ел­не гло­ба­ли­за­ци­је све­га, па ни ко­лек­тив­ног на­уч­ног ин­те­лек­ту­а­ли­зма срп­ског на­ро­да, и за­то је ва­ља укло­ни­ти као не­до­вољ­но ко­смо­по­лит­ску.
 

Ова­кав за­кљу­чак про­из­и­ла­зи из ис­тра­жи­ва­ња не­вла­ди­не ор­га­ни­за­ци­је „Фо­рум на­род­не све­сти“, ко­јим су об­у­хва­ће­не све ви­со­ко­школ­ске ин­сти­ту­ци­је у Ср­би­ји.

Без об­зи­ра на то што се и свет­ски софт­вер­ски ги­ган­ти и њи­хо­ви ов­да­шњи огран­ци и парт­не­ри свој­ски тру­де да опе­ра­тив­не си­сте­ме, дру­штве­не мре­же и пре­тра­жи­ва­че обо­га­те ћи­ри­лич­ном по­ну­дом, по­да­ци о то­ме ко­ли­ко је ћи­ри­ли­ца за­сту­пље­на у ака­дем­ској сре­ди­ни у Ср­би­ји су, нај­бла­же ре­че­но, по­ра­жа­ва­ју­ћи.

Од 225 ви­со­ко­школ­ских уста­но­ва, ко­ли­ко је би­ло укљу­че­но у ис­тра­жи­ва­ње, са­мо тре­ћи­на на сво­јим сај­то­ви­ма ко­ри­сти ћи­ри­ли­цу, док је ла­ти­нич­но пи­смо дво­стру­ко за­сту­пље­ни­је. Др­жав­ни уни­вер­зи­те­ти, до­ду­ше, у не­што ве­ћем бро­ју има­ју обе оп­ци­је, док је код при­ват­них тај од­нос 1: 9 у ко­рист ла­ти­ни­це.

– Та­кви ре­зул­та­ти су­прот­ни су јед­ном од основ­них, чак и за­кон­ски де­фи­ни­са­них ци­ље­ва обра­зо­ва­ња и вас­пи­та­ња – упо­зо­ра­ва То­ми­слав Јо­ва­но­вић, пред­сед­ник „Фо­ру­ма на­род­не све­сти“. – Ве­ћи је про­блем што то зна­чи да ће, уко­ли­ко бу­ду­ћа ин­те­лек­ту­ал­на ели­та на­ше зе­мље за­бо­ра­ви на ћи­ри­ли­цу, она по­ста­ти ту­ђе и на­мет­ну­то пи­смо. Да­ље, та­ква си­ту­а­ци­ја до­ве­ла би Ср­бе до гу­бље­ња де­ла свог иден­ти­те­та и го­то­во да би се из­гу­би­ла ве­за са те­мељ­ци­ма на­ше пи­сме­но­сти: са Ми­ро­сла­вље­вим је­ван­ђе­љем, Срп­ским рјеч­ни­ком Ву­ка Ка­ра­џи­ћа и дру­гим.

Да је ћи­ри­лич­но пи­смо ва­жно обе­леж­је иден­ти­те­та Ср­ба, по­твр­ђу­је и за­ко­но­да­вац, па чла­ном 10. Уста­вом уре­ђу­је: „У Ре­пу­бли­ци Ср­би­ји у слу­жбе­ној упо­тре­би су срп­ски је­зик и ћи­ри­лич­но пи­смо“. Па ипак, ја­вља се не­за­до­во­ља­ва­ју­ћа за­сту­пље­ност ћи­ри­ли­це на сај­то­ви­ма фа­кул­те­та и ви­ших шко­ла.

За­то из НВО „Фо­рум на­род­не све­сти“ апе­лу­ју да сва­ки сајт има и сво­ју ћи­ри­лич­ну вер­зи­ју. Мо­жда чак и са­мо оп­ци­ју „ћи­ри­ли­ца“, са на­по­ме­ном да је ћи­ри­лич­на вер­зи­ја сај­та „у из­ра­ди“.

Опо­ме­на ми­ни­стру про­све­те

Је­дан од основ­них ци­ље­ва ФНС-а је­сте по­ди­за­ње све­сти гра­ђа­на да чу­ва­ње и не­го­ва­ње ет­нич­ког, кул­тур­ног, је­зич­ког, вер­ског, гра­ђан­ског и дру­гог груп­ног, али и пер­со­нал­ног иден­ти­те­та, за ко­ји у овој ор­га­ни­за­ци­ји ве­ру­ју да ни­је са­мо пра­во гра­ђа­на, већ и за­јед­нич­ки ин­те­рес свих у Ср­би­ји.

– Сто­га смо, по­сле при­ку­пља­ња по­ра­жа­ва­ју­ћих по­да­та­ка, пред­у­зе­ли не­ко­ли­ко ко­ра­ка. Пр­ви од њих био је упу­ћи­ва­ње пи­сма свим ви­со­ко­школ­ским уста­но­ва­ма да обра­те па­жњу на упо­тре­бу ћи­ри­ли­це, али, ка­ко смо на­и­шли на лош од­зив, ре­ши­ли смо да се обра­ти­мо ме­ди­ји­ма. Сле­де­ћи ко­рак је ту­жба сви­ма они­ма ко­ји не ко­ри­сте ћи­ри­лич­но пи­смо, и оштра кри­ти­ка ми­ни­стру про­све­те Жар­ку Об­ра­до­ви­ћу, ко­ји је и сам био про­фе­сор – по­ру­чу­ју из „Фо­ру­ма на­род­не све­сти“.

И. Мијушковић

http://www.pravda.rs/2010/11/04/skolski-sajtovi-bez-cirilice/

 

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 08 новембар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 72 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.