header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Цркви Св. Николе у Гњилану хитно потребна реконструкција Штампај Е-пошта
уторак, 09 новембар 2010

           Поштовани људи добре воље, колеге уредници, молимо Вас да на вашим  насловним странама објавите следеће:

Гњилане је град у Косовском Поморављу, из овог града је после 1999. године протерано око 15000 Срба.

Једини православни симбол поред оскрнављеног гробља је и црква св.  Николе у центру Гњилана која је у фази пропадања.  Неколико икона је већ уништено због прокишњавања крова, а такође и зидови у горњем делу цркве.

Уколико нешто не предузмемо прети опасност да изгубимо велико културно  благо.

            Уредништво сајта www.kosovo-metohija.com

+++

 Цркви св. Николе у Гњилану хитно потребна реконструкција

Саборна црква Св. Николе у Гњилану од 1999. године представља главно стециште Срба Косовског Поморавља. Претрпела је бројне нападе у последњих једанаест година, али је хитно потребна њена реконструкција да не би дошло до урушавања зидова.

У цркви св. Николе у Гњилану налази се богата збирка икона од којих су неке на зидовима због прокишњавања кровне конструкције готово уништене.

Уколико у догледно време не буде урађена реконструкција крова и не буду урађене поправке  доћи ће до урушавња зидова који су у катастрофалном стању .

Јавни позив за помоћ цркви св. Николе у Гњилану упућен је преко неколико група на "Фејсбуку", а ускоро ће бити објављени бројеви жиро рачуна за помоћ.

(На овај проблем смо указивали  и раније)

Гњилане је један од градова на Косову и Метохији. У средњем веку град се звао Морава и био је велики трговачки и занатски центар. У Гњилану су често боравили српски владари, па је и први писани помен о њему, из 1342. године, непосредно везан за боравак краља Стефана Душана. Под данашњим именом град се први пут помиње крајем 14. века у повељи српске кнегиње Милице, жене кнеза Лазара.

У турском попису из 1455. године наводи се да у Гњилану има 41 српско домаћинство, на челу са свештеником.Од средњег века у Гњилану је постојало неколико цркава.

Једна црква је вероватно била посвећена Св. Петки, пошто се место где се налазила још дуго по њеном рушењу звало Петковце.

Манастир Св. Јована имао је бројно братство, што потврђују остаци доста великог калуђерског гробља. Средином 18. века Турци су разорили манастир и на том месту основали садашњу варош. Године 1861. на темељима старије, омање цркве у центру Гњилана, саграђена је велика црква Св. Николе. Она је више пута страдала у пожарима, а једном је изгорела до темеља. Последњи пут је обновљена 1983. године.

Данас се у њој чува лепа збирка икона, књига и црквених сасуда. Због дотрајалости крова који прокишњава оштећено је неколико фресака, а уколико се не уради хитна санација крова може доћи до већег оштећења. Црква св. Николе била је често на мети напада Албанаца, па је забележено неколико насртаја запаљивим направама, исписивање расистичких графита на капији цркве, итд.

Срби из околних гњиланских села једино безбедно остављају своје аутомобиле у црквеном дворишту. Недавно је од донација саграђен зид који раздваја црквено двориште од албанских (некада српских) кућа.

http://kosovo-metohija.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1228:2010-11-07-21-53-50&catid=81:2009-12-02-18-11-01&Itemid=486

Последњи пут ажурирано ( уторак, 09 новембар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 9 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.