header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow БОРБА ЗА ВЕРУ arrow Еп. Артемије: Спреман сам да за Христа страдам до краја
Еп. Артемије: Спреман сам да за Христа страдам до краја Штампај Е-пошта
понедељак, 22 новембар 2010

           21. 11. 2010. 14:06h 21:21h | Вестионлајн

Артемије: Страдаћу до краја

           Рашчињени владика Артемије рекао је монасима који су са њим, после депортације са Косова и Метохије преко Краљева данас дошли у Београд, да је спреман „да за Христа страда до краја“ и да је "очигледно да мора да до дна испије чашу жучи коју су му спремили браћа архијереји“.

Он је то казао на питање монаха шта ће даље да раде, после одлуке црквених власти да му одузму звање владике и да га врате у ранг монаха.

Један он монаха нам је пренео и да се бивши епископ неће повиновати ставовима СПЦ.

Данас се група од 16 монаха из братства манастира Црна река, који подржавају рашчињеног владику Артемија, предвођена бившим игуманом Јованом, вратила у село Лозницу на планини Јелици, недалеко од Чачка.

Целокупно братство, које од јуна ове године борави на имању чачанског привредника Милоја Стевановића, кога мештани зову "грешни Милоје", било је у косметском манастиру Дубоки поток на литургији, коју је у петак служио рашчињени владика, преносе београдски медији.

Како сазнаје портал ''Вести-онлине'', Артемије је у недељу после подне стигао у Београд.

Наиме, сада монах Артемије, који је рекао да не признаје одлуку о рашчињењу тврдећи да је неканоска, данас је са следбеницима напустио хотел „Ројал“ у Краљеву у којем је боравио од суботе након депортације са Косова и Метохије. У поподневним часовима они су стигли у Београд.

Како се незванично сазнаје, очекује се да против бившег владике рашко-призренског буде подигнута још једна оптужница, поред већ подигнуте кривичне пријаве за узурпацију црквене имовине.

Нова пријава могла би, како се може чути у епископским круговима, да садржи захтев за проширење оптужнице по питању финансијских малверзација у епархији рашко- призренској због чега се већ води судски спор против Артемијевог бившег секретара Симеона Виловског и Предрага Суботичког, управника епархијског градитељског центра "Раде Неимар“, који се терете за проневеру више од 300.000 евра црквеног новца.

С обзиром да је бивши епископ рашко-призренски Артемије у својству сведока на Вишем суду у Београду, током истраге и самог судског процеса, у два наврата био категоричан да проневере није било, да су све новчане транскације ишле са његовим знањем и одобрењем, а исто је поновио и пред судом у Грчкој када је Србија тражила изручење Виловског, владика бачки Иринеј Буловић тада је рекао да би оптужница морала да буде проширена и да се, на жалост, владика Артемије сам нуди.

По захтеву врха СПЦ, Артемије може слободно да се креће али само уз полицијску пратњу јер у епископату, како се чуло, постоји бојазан да би он могао да напусти Србију као што је то учинио Виловски, те је на то из врха СПЦ скренута пажња МУП-у Србије.


Монаси су у Краљеву сачекали да Артемије, за кога тврде да је болестан, крене према Београду, па су дошли у Лозницу где намеравају да презиме.

 

Полиција прати монахе 

Монаси су пренели за "Вести-онлине" да су и даље под полицијском пратњом, односно да их надгледају људи без видљивих полицијских ознака и у цивилу.

Спекулише се да је пратња одређена, јер је из СПЦ сугерисано МУП-у да би Артемије могао да напусти Србију. 

 

Артемију пресуђено по кратком поступку 

Како сазнајемо у епископским круговима, било је владика који су на Сабору тражили да се не иде на Артемијево рашчињење док о томе не пресуди црквени суд.

"Неки од владика су сабраћи архијерејима предочили да Артемије после овако донете одлуке може СПЦ да тужи суду за људска права у Стразбуру и добије спор, други су предлагали да се у виду компромиса Артемију одреди доживотна забрана свештенослужења. Има и оних који сматрају да ће коначна одлука сабора СПЦ о 'случају Артемије' лоше одјекнути у православном свету, јер не треба сметнути с ума да је у случају америчког раскола у СПЦ, у време диктатуре Јосипа Броза, тадашњи патријарх Герман одбио да проблем ломи преко колена, већ је до краја испоштована канонска процедура, иако је Брозова власт вршила стравичан притисак да се Дионисије, иначе познати антикомуниста у САД, елиминише по кратком поступку", наводи један од старијих високодостојника. 

http://www.vesti-online.com/Vesti/Tema-dana/98374/Artemije-Stradacu-do-kraja#comment-info

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 22 новембар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 38 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.