header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Еп. Артемије се сусрео са руским амбасадором Александром Конузином Штампај Е-пошта
понедељак, 22 новембар 2010

     Александар Конузин 

             22. 11. 2010. 18:00h | Вестионлајн

Артемије код Конузина

         Бивши владика Артемије Радосављевић састао се данас у 16 сати са руским амбасадором Александром Конузином у Амбасади Руске Федерације у Београду. До састанка је дошло на Конузинов захтев, речено је Вестима-онлине у Артемијевом окружењу.

Током једночасовног сусрета, како нам је пренето, руски амбасадор интересовао се за најновије догађаје везане за бившег епископа рашко-призренског и његове следбенике- монахе и монахиње, као и за одлуку Светог архијерејског сабора СПЦ о Артемијевом рашчињењу.

"Осим тога, амбасадора Конузина су посебно занимала дешавања у манастирима Дубоки поток и Девине воде од вечери 18. до свитања 20.новембра. Осим за хронологију дешавања, амбасадор Конузин се распитивао и ко је све учествовао у немилим догађајима избацивања владике Артемија и монаштва из тих манастира и зашто. Исто тако интересовало га је ко је све учествовао у њиховој депортацији и на чији позив. Питао је такође да ли је и у ком обиму примењивана сила, а желео је да зна да ли је владика Артемије и данас под дискретном полицијском пратњом МУП-а Србије“, пренео нам је један од Артемијевих присталица.  

 

Патријарх Иринеј: Само Сабор може да рашчини

Патријарх Иринеј је рекао да "Сабор не само што може да донесе одлуку о рашчињењу епископа већ је и једино тело Цркве које то има право да уради", пренела је Информативна служба епархије рашко-призренске.

Патријарх у изјави даље каже:

"Сабор је највише управно, судско и административмно тело Српске цркве и као такво изнад је црквеног суда. Сабор кога чине сви архијереји Цркве суди епископима и то бивши владика Артемије јако добро зна.

Патријарх је замољен да појасни донету одлуку Сабора о владики Артемију тврди да Сабор није могао да донесе одлуку о његовом рашчињењу и тражи да му суди црквени суд.

Када не заседа Сабор, а потребе су такве да је потребна пресуда, епископу може да суди 12 архијереја, који се именују. Међутим када заседа Сабор, ово тело постаје суд и пуноважно пресуђује епископу. Не постоји могућност апелације јер је Сабор највише тело Цркве.

Најједноставније објашњено, бившем владики Артемију пресудили су сви присутни архијереји на Сабору, а то је три пута више епископа него што би чинио суд. Такође, на крају Сабора сви епископи, чак и оних шест који су гласали против рашчињења, потписали су и сагласили се са одлуком Сабора о рашчињењу.

Један од примера моћи Сабора у Православној Цркви јесте смена и рашчињење бившег јеруслимског патријарха 2005 године. Њега је Сабор сменио, а потом и рашчинио вративши га у ред монаха.

Иначе, на Сабору који је окончан у петак, било је предвиђено да се сада већ бивши владика Артемије позове на заседање када је његов случај био тачка дневног реда. Међутим, он је ноћ раније упао насилно у манастире и покушао да изврши пуч у Епархији рашко-призренској тако што је сам себе прогласио епископом рашко-призренским, фалсификовао печат Епархије и почео да издаје акта“, преноси Информативна служба Епархије рашко-призренске.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/98777/Artemije-kod-Konuzina

 

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 22 новембар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 38 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“

 

 

 

 

 

 


 


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.