Игуманија заратила са партизанима Општински одбор СУБНОР-а из Лесковца упутио је писмо његовој светости патријарху српском Иринеју због скрнављења спомен-обележја, подигнутог у знак сећања на пале борце Бабичког партизанског одреда које се налази у порти Јашуњских манастира.
"Ово спомен-обележје је у јадном стању, срушено је и оскрнављено и служи за депоновање старих ствари и ђубрета које се ту спаљује", наводи се између осталог у писму које је потписао Хранислав Ракић, председник Градског одбора СУБНОР-а Лесковац. Не дам да праве циркус у манастиру: Монахиња Лидија За овакво стање лесковачки борци директно оптужују мати Лидију, која је пре две године, уз асистенцију свога обезбеђења, забранила делегацији бораца Лесковца и Власотинца да положе цвеће на спомен-обележје. Борци лесковачког краја, у писму патријарху српском Иринеју, траже дозволу да обнове спомен-обележје, односно да га доведу у првобитно стање. У писму које је ГО СУБНОР-а Лесковац упутио патријарх српски и администратор Епархије нишке Иринеј се наводи: "Примио сам Ваше писмо у коме се жалите на монахињу Лидију и неке поступке у вези са полагањем венаца на споменик Народноослободилачког рата у манастиру Пресвета Богородица. Понашање монахиње Лидије нема нашу подршку. Она се слично понаша и према многим представницима Цркве. Она има неки свој типик који мало ко разуме. Њој је скретана пажња на многа њена понашања, но она тера по своме. Са наше стране имате одобрење да чините оно што сте и раније чинили, наравно уз пуно поштовање светиње и природе места, у шта не сумњам." - Веома смо задовољни садржајем и брзим одговором патријарха Иринеја и зато планирамо да ове године обновимо спомен-обележје, у нади да неће бити никаквих проблема око реализације те идеје - каже Хранислав Ракић, председник ГО СУБНОР-а Лесковац. Ракић такође наглашава да је спомен-обележје подигнуто седамдесетих година и додаје да је организација на чијем је челу помогла манастиру да уведе струју и пружила другу материјалну подршку. - Мати Лидија није надлежна да оцењује да ли је ту требало да се постави спомен-обележје - истиче Хранислав Ракић, председник СУБНОР-а Лесковца. Иначе, мати Лидија, која је новцем донатора обновила цркву која је део манастирског комплекса, саграђену пре пет векова на темељима византијске базилике из шестог века, каже да спомен-обележје није ни требало да се нађе у манастирском делу.
- То је безумље, богохулни споменик, јер је овај манастирски комплекс свети дом Мајке Божје, а не циркус и молим борце да нас оставе на миру! - истиче мати Лидија, уз нагласак да се у патријархове послове не меша и да примењује искључиво освећени типик светога Саве, који је написао канон. ___________ Патријарх посетио манастир На други дан Тројица прошле године, патријарх Иринеј, који је и епископ нишки, посетио је манастир Свете тројице и био је, каже мати Лидија, одушевљен његовим новим изгледом. - Ништа ми није рекао о негодовању бораца, мада је раније знао често да ме изгрди када је долазио као епископ, а ја сам само ћутала - прича мати Лидија. __________ Манастир у Јашуњи, који верници називају женски, налази се недалеко од мушког манастира Свети Јован и реч је о два једина манастира на подручју Јабланичког округа. Мати Лидија је у женски манастир дошла 1993. године и затекла, како каже, велику руину. - Сељани нису хтели да ми дају ни корицу хлеба, секли су манастирску шуму, затварали ми воду и крчмили његову имовину. Тај Хранислав Ракић је онда био директор Народног музеја и ништа није хтео да учини за манастир. Напредовање манастира је свима боло очи па, изгледа, и лесковачком свештенству које је забранило крштавање у овој светињи - жали се мати Лидија.
Обновила светињу У годинама после Другог светског рата у манастиру је било тридесетак руских монахиња, а када је 1993. године дошла мати Лидија овде је била само једна монахиња. Сада је манастир обновљен и када су велики празници посећују га многи верници из Јашуње и околних села. Поломљена бетонска ограда Споменик борцима Бабичког партизанског одреда подигнут је почетком седамдесетих година, није оскрнављен и око њега нема депоније смећа, али има остатака нестале бетонске ограде. У манастиру кажу да не знају када је и ко поломио ту ограду, чији се обриси само назиру. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/114465/Igumanija-zaratila-sa-partizanima |