header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Интервју: Орландо Антонини, апостолски нунције у Београду
Интервју: Орландо Антонини, апостолски нунције у Београду Штампај Е-пошта
петак, 11 фебруар 2011

 Света столица не мења став о Косову

Нови апостолски нунције у Словенији монсињор Јулиус Јанус обављаће и дужност апостолског делегата за Косово

Нови апостолски нунције у Словенији монсињор Јулиус Јанус обављаће и дужност апостолског делегата за Косово. Како је саопштено из Апостолске нунцијатуре у Београду ова одлука Ватикана није дипломатске природе: „Именовање апостолског делегата за функцију организационе структуре Католичке цркве има чисто међуцрквени карактер и потпуно је различито од разматрања правнотериторијалне ситуације која у погледу Косова остаје непромењена”.

У разговору за „Политику” његова екселенција надбискуп Орландо Антонини, апостолски нунције у Београду, објашњава да именовање апостолских делегата није ретка пракса Ватикана и да Света столица овом одлуком не мења свој став према Косову.

Због чега се Света столица одлучила да монсињора Јулијуса Јануса, апостолског нунција у Словенији,одреди да обавља дужност апостолског делегата за Косово?

Логично питање. Међутим, ниједна од земаља које не признаје независност Косова, верујем, као ми, треба да се стара о сопственој заједници, коју на Косову чине скоро у целини верници албанске националности. То објашњава ту појединост везану за решење Свете столице о којој говорите. Последњих година забележене су тешкоће католичке заједнице на Косову да се баве и да решавају практична питања црквеног живота – не само она правне природе, која ће се, што је за очекивати, повећати у блиској будућности – почев од Апостолске нунцијатуре у Београду. Стога се размишљало о томе да односи између локалне цркве у Призрену и универзалне цркве буду бољи, да их прилагодимо фактичкој ситуацији. Пошто се ради о питањима која су искључиво међуцрквене природе, то је је било могуће урадити а да се не мења добро познати став Свете столице о питању статуса Косова.

Будући да Света столица није признала самопроглашену независност Косова да ли је ово знак да Ватикан најављује заокрет и можда припрема признање јужне српске покрајине?

Не, као што сам већ рекао. Позиција Свете столице о том питању остаје иста. Не верујем да ће се питање статуса Косова поново поставити пред нас пре и независно од закључака преговора који би требало да почну између Београда и Приштине.

Да ли је Света столица пре ове одлуке можда консултовала званични Београд или Приштину?

Као и у случају именовања било ког апостолског делегата, ради се, као што је речено у нашем саопштењу, о питању које се дотиче организационог функционисања структура Католичке цркве, стога има чисто међуцрквени карактер, и потпуно је одвојена од правнотериторијалних питања и од било ког другог питања које се тиче дипломатске активности Свете столице. С тим у вези, није пракса да се консултују цивилне власти. Обавестили смо Владу Србије, код које смо акредитовани, о саопштењу везаном за именовање, као и председника међународне бискупске конференције Светог Ћирила и Методија, и апостолског администратора монсињора Доде Ђерђија.

Као апостолски нунције у Београду више пута сте боравили на Косову и добро сте упознати са тамошњим приликама и животом тамошњих верника. Зар не би било логично да сте ви постављени за апостолског делегата?

Мислим да сам већ имплицитно одговорио на ово питање.

Да ли има још случајева у свету где је Ватикан прибегао оваквим решењима, постављењем апостолских делегата за поједина подручја?

Да, на пример, тренутно у Порторику који је провинција САД, али је у надлежности Апостолске нунцијатуре у Доминиканској Републици. Или Реунион који припада Француској али је под надлежности Апостолске нунцијатуре у Мадагаскару. Апостолски делегати у Антилима и Пацифичким океанима се налазе у истим ситуацијама. Апостолска делегација као и конзулати не претпостављају постојање дипломатских односа.

У каквом ће односу бити апостолски делегат Јулијус Јанус према мр Додеу Ђерђи,апостолском администратору у Призрену, који је задужен за духовни живот 65.000 католика на Косову?

Апостолски делегат представљаће папу код монсињора Ђерђа и Католичку цркву на Косову само на религиозном и црквеном плану, док апостолски нунцији представљају папу како на цивилном тако и на црквеном плану.

М. Пешић

објављено: 11.02.2011.

http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Sveta-stolica-ne-menja-stav-o-Kosovu.lt.html

 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 43 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.