header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕЈЕРЕС ЕКУМЕНИЗМА arrow Вартоломеј I - први патријарх на сабору у Ватикану
Вартоломеј I - први патријарх на сабору у Ватикану Штампај Е-пошта
понедељак, 20 октобар 2008

Bartolomej I. na Biskupskoj sinodi

        Papa Benedikt XVI. izrazio je veliku radost i zahvalnost nakon govora ekumenskoga patrijarha Bartolomeja I. na koncu Večernje održane u subotu, 18. listopada, u Sikstinskoj kapeli. Ovo je prvi put u povijesti da je jednome ekumenskom patrijarhu dana mogućnost obratiti se Sinodi biskupa Rimske katoličke Crkve – istaknuo je patrijarh Bartolomej I., te dodao:
            – To smatramo očitovanjem djela Duha Svetoga koji naše Crkve vodi u sve uže i dublje uzajamne odnose, a oni su važan korak prema ponovnome uspostavljanju našega punog zajedništva. To je prigoda – rekao je nadalje patrijarh – zahvaljujući kojoj se povećavaju naše nade da će doći dan kada će se naše dvije Crkve u potpunosti složiti što se tiče uloge primata i sinodalnosti u životu Crkve, kojima se posvećuje naše zajedničko Teološko povjerenstvo.

Na koncu patrijarhova govora, Sveti je Otac izrazio zahvalnost koja je bila posvjedočena i pljeskom sinodskih otaca, a koji je Papa nazvao „izrazom živoga iskustva našega zajedništva“. Papa je izrazio zahvalnost za bogatstvo Patrijarhova govora, s brojnim citatima crkvenih otaca, kao i za veliki kršćanski realizam koji ističe izazove našega vremena. Ovo je bilo i radosno iskustvo jedinstva, možda ne savršenoga, ali istinskoga i dubokoga. Pomislio sam: – rekao je Sveti Otac – vaši Oci, koje ste puno citirali, i naši su Oci, a naši su i vaši. Ako imamo zajedničke Oce, kako ne bismo mi mogli biti braća? – upitao je Papa.

U središtu izlaganja ekumenskoga Patrijarha bio je odnos između Riječi Božje i pet ljudskih osjećaja. U kršćanstvu je, naime, Sveto pismo uvijek bilo shvaćano kao živa stvarnost. Riječ Božju stoga treba slušati, vidjeti, utjeloviti i podijeliti s drugima. Tekst je u službi izgovorene riječi. Riječ je prije svega o usmenoj i izravnoj komunikaciji, ostvarenoj kako bi ona imala utjecaj, a čije djelovanje ovisi i o specifičnoj osobnoj sklonosti. Važno je da se osoba koja ju sluša zauzme za blagostanje čovječanstva, protiv rasizma i fundamentalizma, u iskorjenjivanju siromaštva, u razvoju vjerske snošljivosti, te za dobro okoliša.

Spomenuvši potom ikone, u kojima se – prema Patrijarhovim riječima – može vidjeti Riječ Božja, Bartolomej I. je kazao kako ikone ističu bitno poslanje Crkve, a to je priznavanje da su svi ljudi i sve stvari stvoreni i pozvani biti dobri i lijepi. Ali, Riječ Božja svoje puno utjelovljenje pronalazi poglavito u sakramentu Svete Euharistije, u kojemu Riječ postaje tijelo i dopušta nam, ne samo da ga vidimo, nego i da ga dotičemo svojim rukama… i učinimo ga dijelom svojega tijela i krvi – naglasio je Patrijarh. Istaknuvši nadalje opću potrebu evangelizacije, Patrijarh je primijetio kako Crkva treba ponovno otkriti Riječ Božju u svakome naraštaju, i učiniti da se ona obnovljenom snagom i uvjerenjem istakne i u našem suvremenom svijetu, koji je u dubini srca žedan Božje poruke mira, nade i ljubavi. Patrijarh je govor završio zazivom Duha Svetoga, kako bismo, osim naših napora, bili sigurni da duh dolazi u pomoć našoj slabosti, boraveći uz nas kao Odvjetnik i Utješitelj.

Извор: Радио ватикан

Последњи пут ажурирано ( уторак, 12 новембар 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 26 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.