header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow БОРБА ЗА ВЕРУ arrow "Сестринска црква": Изједначавање злочинца и жртве у Јасеновцу
"Сестринска црква": Изједначавање злочинца и жртве у Јасеновцу Штампај Е-пошта
субота, 16 април 2011

 Žalosni petak u Jasenovcu

Misno slavlje uz biskupe Đakovačko-osječke crkvene pokrajine predvodio je nadbiskup Želimir Puljić

Jasenovac, (IKA) - Prigodom Dana obnove čišćenja pamćenja i spomena mučenika, na "Žalosni petak", 15. travnja održano je središnje pokorničko-molitveno slavlje Požeške biskupije u jasenovačkoj župnoj crkvi. Slavlje je predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić a uz njega su bili biskupi Đakovačko-osječke crkvene pokrajine, Marin Srakić, nadbiskup i metropolit - predsjednik Hrvatske biskupske konferencije, Antun Škvorčević, požeški biskup – domaćin slavlja, Đuro Gašparović, srijemski biskup te Đuro Hranić, pomoćni đakovačko-osječki biskup. Među svećenicima bio je zapadno-slavonski arhiđakon i pakrački župnik Matija Juraković, članovi požeškoga Stolnog kaptola na čelu s prepoštom Josipom Devčićem, svećenici Novljanskog dekanata predvođeni dekanom Milanom Vidakovićem te dekan Pakračkog dekanata Branko Gelemanović.

Biskup Škvorčević je na početku slavlja pozdravio sve nazočne biskupe, svećenike, redovnike i redovnice, sudionike križnog puta koji je u jutarnjim satima krenuo ovoga dana iz Lipovljana i popodne stigao u Jasenovac, sve župljane jasenovačke župe i hodočasnike iz drugih župa. Potom je biskup rekao: "Okupili smo se na središnju molitveno-pokorničku postaju Požeške biskupije ovoga Dana u Jasenovcu. Prosvijetljeni Isusovom riječju vjerujemo da oslobađa samo ona povijesna istina koja je očišćena kajanjem, praštanjem i pokorom te upravo tim putem želimo u svojim srcima i savjestima ostvariti slobodu, da bismo bez osjećaja mrženje i osvete obnovili spomen na nedužne žrtve." Tumačeći smisao molitvenog skupa u Jasenovcu na Dana obnove čišćenja pamćenja i spomena mučenika biskup je istaknuo: "Bog nas je sve 'sa sobom pomirio po Kristu i povjerio nam službu pomirenja' (2 Kor 5,18), uvjerava nas sv. Pavao. Upravo to je svrha ovog našeg molitvenog zajedništva. Tako nas je poučio i utemeljitelj Požeške biskupije sluga Božji papa Ivan Pavao II. prigodom svoga prvog pohoda Hrvatskoj 1994. godine kad je rekao da se put pomirenja i mira ostvaruje molbom za oproštenje onima kojima je naneseno zlo i davanjem oproštenja onima koji su nam nanijeli zlo. Mi i danas u tom raspoloženju sa svom kršćanskom iskrenošću stojimo pred počiniteljima zla i onima kojima je naneseno nasilje. Iskazujemo poštovanje prema svim žrtvama u Jasenovcu, bez razlike na vjersku, nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost." Potom je biskup kazao da se uz Jasenovačke žrtve ovoga Dana spominjemo i drugih žrtava te nastavio: "S istim osjećajima pristupamo i svim drugim žrtvama, poznatim ili još neotkrivenim grobovima gdje leže žrtve komunističkog zločina. Svoje poštovanje želimo iskazati i svima ubijenima, progonjenima, ponižavanima i preziranima na bleiburškom i drugim križnim putovima nakon II. svjetskog rata, na stratištima tijekom domovinskog rata, od Voćina i Škabrnje do Kusonja i Vukovara." Dodao je: "Današnja presuda hrvatskim generalima u Hagu, premda još nije konačna, čini ovogodišnji 'Žalosni petak' još žalosnijim, potiče nas da i ovaj trenutak povjerimo Bogu i njegovu sudu milosrđa i ljubavi te molimo za hrvatske branitelje i njihovo plemenito djelo." Biskup je zaključio svoj pozdrav riječima: "Neka Gospa jasenovačka moli s nama, prenese naše vapaje svome Sinu i pomogne da naša srca ne budu zatrovana ili ranjena zlom. Neka s nama moli za dostojanstvo i mir naše domovine."

Nadbiskup Puljić započeo je potom slavlje te je svima nazočnima uputio riječi pozdrava i zahvalio domaćem biskupu Antunu za poziv da dođe u Jasenovac. Čin kajanja po uzorku koji je papa Ivan Pavao II. upotrijebio za Veliki jubilej 2000. u Rimu predvodio je biskup Škvorčević. Nadbiskup Puljić je u homiliji najprije spomenuo da nas "Žalosni petak" podsjeća na nekadašnji blagdan Sedam žalosti BDM koji se slavio u petak prije Cvjetnice te je istaknuo glavne sastavnice tog marijanskog otajstva. Potom se osvrnuo na Dan obnove čišćenja pamćenja u Požeškoj biskupiji i rekao: "Na ovaj žalosni petak, nekadašnji blagdan sedam žalosti BDM, okupljaju se vjernici Požeške biskupije u ovoj crkvi u Jasenovcu, kako bi prema dalekovidnoj odluci njezinog pastira Antuna, od 5. siječnja 2001. a u duhu pastoralnih zadataka iz Velikog Jubileja slavili svake godine 'Dan obnove čišćenja pamćenja i spomena mučenika' kao izraz 'obraćenja i vjernosti Isusu Kristu, jedinom otkupitelju čovjeka'. A što znači 'čistiti memoriju' pokazao nam je sluga Božji Ivan Pavao II. kad je na prvu korizmenu nedjelju, 12. ožujka jubilarne 2000. 'postao glasom Crkve te, zagledan u raspetoga Krista u bazilici sv. Petra, zamolio oproštenje za svako njezino dijete. To pak 'čišćenje pamćenja osnažilo je, veli Papa, naše korake prema budućnosti i učinilo nas budnijima i poniznijima'". Nadbiskup Puljić je nastavio: "Upravo u tom duhu ova biskupija već deset godina slavi 'žalosni petak' kao biskupijski dan obnove čišćenja pamćenja i spomena žrtava ideološke, nacionalne i svake druge mržnje koja se očitovala na ovom prostoru. Okupljajući se ovdje već deset godina vjernici katolici mole Božje milosrđe te hodočašćem pokore i molitve daju duhovnu zadovoljštinu za zločine počinjene tijekom dvadesetog stoljeća na našim prostorima. Pedagogijom 'oprosti i moli oproštenje', oni žele otkloniti iz pamćenja osjećaje mržnje, mraka i duhovnu zarobljenost kako bi bili slobodni."

Zatim je nadbiskup Puljić spomenuo da su određeni krugovi kod nas manipulirali Jasenovcem kako bi optužili za njega hrvatski narod i Katoličku Crkvu te je istaknuo ono što je vrijedno učiniti pred zlom koje je ostavilo ovdje svoje tragove: "Pred likom jasenovačke Gospe i pred križem izrađenim od krovnih dijelova crkve koja je izgorjela u Domovinskom ratu mi večeras molimo za žrtve totalitarnih sustava 20. stoljeća. U Godini Gospe Voćinske posebice se sjećamo brojnih nedužno ubijenih ljudi u Voćinu, među kojima i voćinskog župnika Josipa Martinca, kao i njegova prethodnika Julija Bürgera koje su ubili komunisti. Ovogodišnji 'Dan obnove čišćenja pamćenja i spomena mučenika' na osobit način je vezan s voćinskim žrtvama. A pedagogija odgoja u vjeri, koju nam je ostavio sluga Božji Ivan Pavao II., postala je u ovoj biskupiji prepoznatljivim 'znakom' koji obećava i ohrabruje. A ova crkva Marijinog Uznesenja u Jasenovcu, kao i nova crkva sv. Mihovila u Staroj Gradiški postale su 'svetištem zahvalnosti' i 'učionicom povijesti'. Jer, dok je obrana Domovine bila presudna kao 'biološka pretpostavka da nas velikosrpska hegemonija ne uništi i zatre, čišćenje pamćenja i spomena mučenika u vidu nacionalne pomirbe presudni su kao moralna i duhovna pretpostavka' bez kojih nema istinske hrvatske budućnosti. 'Prava sreća čovjeka krije se u oprostu i pomirenju' koje će se dogoditi samo ako se beskompromisno suočimo s negativnim balastom prošlosti što su ga namrle lažne ideologije."

Nadbiskup Puljić je podsjetio na one koji su u vremenima zla ustrajali u dobru i postali žrtve te je kazao: "No povijesni put Crkve nije bio obilježen samo propustima i grijesima. Božja milost je toliko obilovala da je nadjačala slabosti i mane. Silno mnoštvo svetaca i mučenika danas svijetle na njezinu licu. Njihova svetost najveći je dar čovječanstvu po kojem se iskupljuje silno zlo u ljudskoj povijesti. Na ovaj žalosni petak spominjemo ih se jer bijahu svjedoci ljubavi i vjernosti. A većina od njih bijaše stigmatizirana, oklevetana kao neprijatelji čovječnosti. Kao takvi bili su primorani na 'šutnju' i potom uklonjeni sa svjetske pozornice. Prisjetimo se našega blaženog Alojzija Stepinca, kao i drugih vjernih Božjih svjedoka biskupa, svećenika, redovnica i redovnika, i silnog broja vjernika laika. Crkva stoga poziva svoju djecu neka idu njihovim putem i neka ih nasljeduju." Nadbiskup Puljić spomenuo je i donošenje presude hrvatskim generalima u Hagu te kazao: "Kao što nam je bilo teško kad je Vukovar pao, ali nismo se predali nego se nadali, tako i danas kad su nam generali osuđeni ne trebamo se predati jer istina će pobijediti."

Za Molitvu vjernih upotrijebljen je tekst iz liturgije čišćenja pamćenja i spomena mučenika pape Ivana Pavla II. godine 2000. u Rimu. Nakon popričesne molitve krenula je procesija glavnim trgom s likom jasenovačke Gospe, praćena pobožnošću i pjesmom nazočnih vjernika. Na povratku u crkvu biskup Škvorčević je molio čin predanja Majci Božjoj u kojoj je povjerio domovinu i sve nazočne brižnoj skrbi Isusove majke. Na kraju je zahvalio nadbiskupu Puljiću i biskupima Đakovačko-osječke crkvene pokrajine što su svojim sudjelovanjem iskazali poštovanje prema svima kojih se Požeška biskupije ovoga dana spominje te što su pomogli da hodočasnička molitva u Jasenovcu bude snažnija. Zahvalio je svećenicima i vjernicima što su i ove godine žrtvom i molitvom te hodočašćem u Jasenovac iskazali poštovanje prema žrtvama i pridonijeli da one ne budu predane zaboravu. Na jasenovačkoj molitvenoj postaji bio je nazočan iz javnog života saborski zastupnik i pakrački gradonačelnik Davor Huška, novljanski gradonačelnik Antun Vidaković, te načelnica Općine Jasenovac Marija Mačković.

Prije molitvenog slavlja u jasenovačkoj crkvi nadbiskup Marin Srakić i Želimir Puljić te biskupi Đuro Gašparović i Đuro Hranić, prevođeni domaćim biskupom Antunom Škvorčevićem posjetili su episkopa Savu Jurića u njegovu domu.

http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=130886

Последњи пут ажурирано ( уторак, 12 новембар 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 40 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.