header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Србија: Дан сећања на жртве геноцида
Србија: Дан сећања на жртве геноцида Штампај Е-пошта
петак, 22 април 2011

 Србија данас обележава национални Дан сећања на жртве геноцида почињеног у усташкој Независној Држави Хрватској (НДХ) над Србима, Ромима и Јеврејима током Другог светског рата.

Дан сећања на жртве геноцида у Србији се обележава 22. априла, на дан када су две групе заточеника 1945. године кренуле у пробој из усташког концентрационог логора Јасеновац видевши да су почеле масовне ликвидације и затирање трагова злочина.

_______________

 НАДМАШИЛИ НАЦИСТЕ - УБИЈАЊЕМ ДЕЦЕ

НДХ је у једном надмашила нацисте - била је једина држава која је имала посебне логоре за децу. 

Кроз логоре Сисак и Јастребарско је прошло 33.000 деце, а у њима скончало близу 20.000 малишана.

_____________

Од око 1.000 заточеника из логора број 3. у пробој је кренуло око 650, од којих је преживело 116, док је од 167 из "Кожаре", логора број 4, у пробоју успело 11. Био је то и почетак краја јасеновачког система логора смрти у којима је на најстрашније начине уморено више стотина хиљада људи.

НДХ су прогласиле усташе 10. априла 1941. под покровитељством нацистичке Немачке и фашистичке Италије, а обухватала је Хрватску, Босну и Херцеговину и Срем, територију са око 6,3 милиона становника, од којих су више од трећине били Срби.

______________

 БАР 600.000 ЖРТАВА

Према Извештају државне Комисије ФНРЈ, за утврђивање злочина окупатора и њихових савезника у НДХ је побијено 500.000 Срба, 80.000 Рома, 23.000 Јевреја и више хиљада антифашиста различитих националности, а Центар "Симон Визентал" говори о 600.000 уморених.  

Да су те бројке најближе истини указује и немачки документ до кога је дошао шеф канцеларије за специјалне истраге Министарства правде САД Илаја Розенбаум у коме је наведено да је у Јасеновцу у првих годину и по дана усмрћено 200.000 људи.

______________

"Решење српског питања"

Државни програм за "решење српског питања" оствариван је по формули "трећину побити, трећину протерати, а трећину покрстити", коју је 11. јуна 1941. обелоданио усташки министар и хрватски књижевник Миле Будак.

 Усташе је подржавала римокатоличка црква у Хрватској и највећи део клера са загребачким надбискупом Алојзијем Степинцом на челу, која је прећутно одобравајући масовне злочине извршила покрштавање између 244.000 и 300.000 православаца.

Један вид организованог злочина, поред масовних јама и гробница, у хрватској држави били су концлогори од којих је највећи и настрашнији био Јасеновац, у свету познат и као "српски Аушвиц".

_____________

ПАПЕ, ЊИХОВ БОГ И СВЕТЕ УСТАШЕ 

Надбискуп Степинац је за ратни злочин осуђен на 16 година робије, али казну није издржавао у затвору, већ је прогнан у родно место и после две године помилован, да би касније постао кардинал, а папа Јован Павле ИИ га је беатификовао.

Тај исти папа Јован Павле II, који је подржавао усташе, од 1. маја ове године биће слављен као светац...

Акције Ватикана у II светском рату бранио је и садашњи папа Бендикт XVI.

И независни експерти, као на пример Јулија Горин из САД-а, пружили су податке да је Ватикан подржавао усташе и покатоличења током II светског рата.

_______________

Јасеновац - "Сабирни и радни логор"

Јасеновачко губилиште основано је половином августа 1941. по замисли његовог заповедника Вјекослава Макса Лубурића и састојало се од пет великих и три мања логора, а простирало се на 210 квадратних километара. Већина логора била је у југозападној Славонији (Хрватска), док су с друге стране Саве (БиХ) била масовна стратишта, а на највећем у Доњој Градини процењује се да је усмрћено 366.000 људи.

Јасеновац је званично носио назив "Сабирни и радни логор", а у стварности је био логор за уништавање нехрвата у коме су једине убице биле хрватске усташе. Била је то фабрика смрти у којој су жртве убијане маљевима, ножевима, секирама, а лешеви спаљивани, бацани у Саву или затрпавани у масовне гробнице.

Јасеновац, сабирни и радни логор

 На територији НДХ налазио се и логор "Старо сајмиште" у коме је живот изгубило преко 20.000 људи, а кроз њега прошло више десетина хиљада који су послати на пут без повратка у логоре Бањица, Трепча, Јасеновац и даље у нацистичке логоре других земаља.

Заташкивање комуниста

На именословнику жртава Јасеновца пописано је близу 90.000 жртава, а тачан број није никад утврђен, јер је због политике помирења свих народа под паролом "братства и јединства" током владавине комуниста истина о размерама злочина хрватских усташа била непожељна.

Захваљујући томе, усташком поглавнику Анти Павелићу и већини одговорних из тадашње хрватске власти никада није суђено ни у одсуству, а злочин геноцида почињен у НДХ, остао је некажњен.

Они којима је суђено, нису одговарали за геноцид, већ за ратни злочин и злочин против цивилног становништва, попут усташког министра полиције Андрије Артуковића и заповедника Јасеновца Динка Шакића, који су осуђени у добокој старости тек 1986. и 1999. године.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Tema-dana/132521/Srbija-Dan-secanja-na-zrtve-genocida

Последњи пут ажурирано ( петак, 22 април 2011 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 23 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.