header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПИСМА ПОСЕТИЛАЦА arrow Грчка смањује плате свештенству
Грчка смањује плате свештенству Штампај Е-пошта
уторак, 28 јун 2011

 У оквиру мера штедње за превазилажење економске кризе, Грчка је, између осталог, најавила да ће преполовити плате свештеницима пошто се финансирају из државног буџета. О томе је, поред грчког архиепископа Јеронима, обавестила и цариградског патријарха Вартоломеја приликом његовог сусрета са грчким потпредседником владе и министром финансија.

Патријарху Вартоломеју су, како преноси Верска информативна агенција (ВИА), предочене радикалне мере штедње које ће погодити и православну цркву у Грчкој, јер Влада остаје при одлуци да се свештеницима и другим црквеним службеницима, којих има око 10.000, убудуће исплаћује само пола плате из државног буџета, а да им другу половину обезбеди црква.

Овим потезом Грчка ће уштедети 120 милиона евра годишње, а додатна уштеда оствариће се редуковањем или укидањем буџетског финансирања разних црквених програма.

Патријарх Вартоломеј је обавештен о радикалним мерама шtедње, јер се одређени делови те земље у црквеном смислу налазе под његовом, а не под јурисдикцијом атинске архиепископије. У надлежности цариградског патријарха је цео север Грчке, од Крфа до турске границе – Епир, Македонија и Тракија – као и егејска и јонска острва, те острва Крит, Родос и друга.

Истовремено, са најављеном финансијском рестрикцијом која ће погодити и православну цркву у Грчкој из Атинске архиепископије саопштавају да се све више Грка јавља парохијама са молбом да дневно добијају оброке, као и да је у радничким предграђима Атине - Неа Психико, Холгарос и Халандри, највише је новопријављених.

Представник архиепископије је изјавио да 20.000 порција дневно више није довољно, јер се на улицама виђају сиромаси за које је црква сигурна да им је неопходна помоћ.
Већину прималаца помоћи чине старији од 50 година, подједнако мушкарци и жене. Многи од њих остали су последњих месеци без посла. Велики је и број пензионера. Млађих од 30 година је око 12 одсто.

Архиепископија је организовала систем разношења куване хране директно у пребивалиште прималаца. Међу примаоцима, 40 одсто су странци пореклом из афричких земаља, Источне Европе и Азије.

Архиепископ Јероним је наложио да у црквеним издацима социјални рад треба да има приоритет.

"Храна мора да је квалитетна и довољна.Ко зна да ли ће током дана ма шта још јести“, поручује архиепископ Јероним. Он више пута месечно обилази "народне кухиње“, али и разговара са сиромасима, како на улици, тако и у њиховим домовима.

Однос Цариграда и Атине

Подсећања ради, канонски однос између Цариграда и Атине је јединствен у православљу. Грчка аутокефалија је делимично ограничена, па отуда Атина нема статус патријаршије већ аутокефалне архиепископије, са потпуним правом апелације свих клирика у Цариград. Тако да за грчке црквене послове последња реч увек припада васељенском трону.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/147017/Grcka-smanjuje-plate-svestenstvu

Последњи пут ажурирано ( уторак, 28 јун 2011 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 10 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.