header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow БОРБА ЗА ВЕРУ arrow Свети Стефан: велика битка на малом острву
Свети Стефан: велика битка на малом острву Штампај Е-пошта
четвртак, 30 јун 2011

 На острву Свети Стефан, које се налази на мање од десет километара од црногорског града Будве, поново се заоштрио конфликт између локалних становника и државе за цркву СПЦ у част руског свеца Александра Невског. Битка за ову цркву се води већ неколико деценија, мада за сада није јасно која ће страна победити.

Црква Александра Невског на острву Светог Стефана појавила се крајем 30-их година прошлог века. Изградила ју је југословенска краљица Марија Карађорђевић на рушевинама цркве из 15. века која је пропала временом. Краљица је решила да изгради нову цркву руском свецу из велике љубави према Русији, руској култури и духовности. У то време мало острво Свети Стефан, спојено са копном каменим мостом, било је густо насељено. Цркву Александара Невског одмах је заволело локално становништво и она је постала једна од најпосећенијих. Ипак даља историја острва из корена је променила судбину цркве, практично избрисавши је са лица земље.

1957. године комунистичка влада тадашње Југославије решила је да од острва направи летовалиште атрактивно за туристе. Она је преселила све становнике Светог Стефана на обалу, а само острво претворила у град-хотел, рекао је за Глас Русије свештеник СПЦ Синиша Смилић.

...

Место где се налазила црква било је планирано да се учини центром хотелског комплекса, црцем весеља. Тамо су били изграђени ресторан, СПА-центар, ноћни клуб, подијум за дискотеку, казино. За неколико деценија, када су световне власти решиле да нешто преграде и срушиле пола терасе, под њом су виделе очувани део црквене грађевине. Испоставило се да су се радници који су градили комплекс за забаву уплашили да у потпуности разруше цркву и затворили су је доњим делом бетонске плоче.

Када се испоставило да светиња, која се низ година сматрала изгубљеном постоји, локални становници су почели да звоне на узбуну. Они су затражили од власти земље да обнове цркву. Ипак држава је имала своје планове. 2006. године острво је било изнајмљено на 30 година страној фирми из Азије. Пет година локални становници су слушали обећања да ће црква бити обновљена.

У априлу 2011. године српљење Црногораца је истекло. Они су прошли на острво затворено за све и почели самостално да обнављају цркву. За неколико недеља храм је био скоро потпуно обновљен. Недостајао је само кров и куполе. Нешто пре завршетка изградње на острву су се појавили добро опремљени полицајци. Локалне становнике су отерали,а скоро готову цркву срушили. Ради тога су на острво специјално били довезени затвореници. Ипак прекршиоци закона земаљског уплашили су се да крше Закон Божји и одбили да руше цркву, побацавши маљеве које им је влада љубазно издвојила у море. Неколико дана касније црква Александара Невског ипак је лежала у рушевинама – њу су без жалости срушили добро плаћени Албанци.

Тешко је претшоставити зашто власти земље толико желе да се избаве од ове цркве. Највероватније се ради о антисрпској и антиправославној политици, коју данас спроводи држава, сматра митрополит Црногорско-Приморски Амфилохиј.

...

Сада се од стране црногорске владе врши отпор Православној цркви. Нажалост, види се да је данас наша влада више оријентисана на унијатство, без обзира што је у земљи 85% становништва православно.

Данас је острво Свети Стефан у потпуности затворено. Тамо може да се доспе само ако се наручи сто у скупом ресторану, који не може да приушти себи не само локално становништво, већ ни туристи. Острво будно чувају многобројни сарадници обезбеђења.

http://serbian.ruvr.ru/2011/06/30/52607617.html

 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 15 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.