header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Брод – црква «Св. Андреј Првозвани» вратио се из петнаесте експедиције
Брод – црква «Св. Андреј Првозвани» вратио се из петнаесте експедиције Штампај Е-пошта
недеља, 04 септембар 2011

 Новосибирск, 2. септембра 2011 г.

31. августа се, већ петнaести пут, брод – црква «Св. ап. Андреј Првозвани» вратио у Новосибирск из двонедељне доброчинитељске експедиције, извештава «Церковный вестник». Циљ експедиције, у коју се сваке године упућују свештеници и верници новосибирског храма Св. Александра Невског, као и лекари и социјални радници, јесте да се достави помоћ онима који не могу сами по њу да дођу из забачених крајева и села, који су од најближих храмова удаљени више од стотину километара.

Од 22 насеља и села поред којих је пловио «Св. Андреј Првозвани» (житеље још 46 насеља довозили су на место окупљања аутопревозом) храмови постоје само у седам. Без обзира на то, свуда су служене Божанске литургије на преносивом антимнису, вршена су крштења и обављане црквене требе. Овај пут крстило се 477 људи, а још 200 њих је успело да се исповеди и причести.

Крштење је пратио мисионарски програм, који је укључивао беседу, одговоре на питања и приказивање филма «Вера светих» (циклус о основама православне вере). «Питања су била разна, – сећа се отац Константин, који за свих петнаест година није пропустио ниједну експедицију – али су многи питали о загробном животу, како правилно помињати преминуле и молити се за њих. Мислим да је тема смрти за сеоске људе тајанствена, и они би желели да знају више о томе. Многи схватају да су изгубили традицију помињања умрлих и да је њу неопходно успоставити с хришћанског становишта». Скоро у свим местима где нема храма мештани су се распитивали како да се организују у православне црквене општине.

Сећајући се првих експедиција, отац Константин каже да се живот на селу побољшао: «У време првог похода 1997. године, у неким селима, људи су после крштења падали у несвест од глади, зато што им је недостајало хране, плате се нису исплаћивале, лекова није било, свуда су царовали очајање и стравичан пад духа. На једног новорођеног било је 17 умрлих. Ипак, обраћање к вери унело је у њихове животе нове циљеве и оријентире, на првом месту духовне, дало им је снагу за живот у нади на себе и на Бога. Живот се изменио. Људи су почели да рађају децу, мртвило и очајање су напуштали срца, људи су почели да граде куће, држава да финансира медицинске амбуланте и обезбеђује лекове, обнављају се Домови културе и школе».

Током две недеље похода обезбеђена је медицинска (пријем код лекара и спровођење функционалне дијагностике - ултразвук и ЕКГ), социјална (храна, одећа, обућа, саветовалишта) и духовна помоћ за пет хиљада људи, на 68 пунктова (болотнинског, мошковског, коливанског и новосибирског округа) који се налазе на тешко доступним местима.

http://www.pravoslavie.ru/srpska/48450.htm

 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 80 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.