Заједно у молитви и "промишљањима": атеисти, пагани, римокатолици, православни, муслимани, сики, монофизити, хиндуисти, англиканци, реформатори, лутерани, методисти, баптисти, шинтоисти, џаинисти, будисти, заратустристи, конфучијанисти, таоисти, јудаисти...
Поводом 25. годишњице „Молитве за мир“ у Асизију, 27. октобра ове године уприличен je екуменистички скуп, поново у Асизију, под називом "Дан промишљања, дијалога и молитве за мир и правду у целом свету: поклоници истине – поклоници мира" (Pellegrini della verita, Pellegrini della pace).
У молитвама, „промишљањима“ и дијалогу узели су учешће делегати из више од 50 земаља - представници свих светских религија. Посебно су позвани пагани из Африке, Америке и Индије, у чије име је, својим „промишљањима“, иступио професор Ване Абимбола. Такође, у овом чину религијског синкретизма узело је учешће 5 хиндуиста, 3 џаиниста, 5 сика, један заратустриста, 67 будиста, 3 конфучијаниста из Јужне Кореје, 3 таоиста из Хонг Конга, шинтоисти, 50 муслимана, група јудаиста на челу са главним рабином Италије.
"Професор" Ване Абимбола
Православну Цркву представљала је висока делегација* на челу са Васељенским Патријархом Вартоломејем I, архиепископом Атанасијем Албанским, митрополитом Александром Астанајским и Казахстанским (Московска Патријаршија).
У Асизи су, такође, дошли монофизити, англиканци, лутерани, реформатори, методисти и баптисти. Био је присутан и генерални секретар Светског савеза цркава Фјуксе Твејт.
Веома је занимљиво да је папа Бенедикт XVI у Асизи позвао и групу интелектуалаца – атеиста; конкретно, лингвисту Јулију Кристеву, филозофе Ремоа Бодеиа и Гиљерма Хуртада, као и аустријског левичара економисту Вилијама Бајера.
За наступ митрополита Александра Астанајског били су предвиђени поподневни часови, после сика, а пре будиста.
28. октобра, 24 сата након асишког скупа, папа је, у Ватикану, примио у адијенцију учеснике супа у Асизију како би им захвалио на дружењу током "Дана промишљања, дијалога и молитве за мир и правду у свету".
Иначе, 27. октобра у Паризу је одржан међурелигијски „Сусрет за мир“, који је организовала „Заједница св. Егидија“ (Римокатоличка црква). Православне епископе Француске на том скупу представљао је епископ Нестор (Сиротенко).
Приређивач: „Борба за веру“
_____________
Коментар Уредништва:
*Ова висока „православна“ делегација на овом свејеретичком скупу у Асизију није представљала Православну Цркву нити и једног православног хришћанина. Они су представљали сами себе, своје истомишљенике и своју бруку и срамоту.
Последњи пут ажурирано ( уторак, 12 новембар 2013 )
"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан, није одлика српског народа".