header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Хуманизам и демократија на амерички начин
Хуманизам и демократија на амерички начин Штампај Е-пошта
четвртак, 15 децембар 2011

Застрашујући предлог закона који омогућава задржавање и притварање Американаца на неодређено време, испитивање и мучење без суда и истраге, усвојен је у четвртак у Сенату уз огромну већину од 93% законодаваца.

Само је седам чланова Сената САД  у четвртак гласало против Закона о националној одбрани (National Defense Authorization Act), упркос упозорењима Америчког савеза за заштиту грађанских слобода (ACLU) и заинтересованих грађана широм земље, да ће усвајање овог закона имати погубне последице за грађанска права и слободе сваког човека у Америци.

Према поменутом предлогу закона, Американци могу бити притворени од стране америчке војске, због „везе с тероризмом“, и утамничени без суда и истраге на неодређено време. Осим тога, један амандман у тексту предлога закона  одобрава мучење дављењем, а такође и друге облике мучења, који су тренутно ван закона.

„Овај предлог закона је историјска претња америчким грађанима“, рекао је за Associated Press Кристофер Андерс из ACLU.

Најревносније присталице закона сматрају да историја захтева да Американци жртвују своју слободу зарад личне безбедности. Сенатор Линдзи Грејем (Lindsey Graham), присталица закона, говорећи о важећим законима који штите Американце, каже да они нису довољно строги. Биће боље, - каже сенатор, - ако било ком човеку, осумњиченом за тероризам, „не читају његова права и не додељују му адвоката.“

Грејем је додао, да се са осумњиченим за тероризам „мора у војним затворима поступати хумано; они ће тамо бити испитивани зашто су се прикључили Ал Каиди, и шта су планирали да учине свима нама“. Међутим, саме одредбе закона не изгледају тако хумано. Мучење дављењем, лишавање сна и друге методе, стављене ван закона „Законом против мучења“ 2005,  биће придодате супер-тајном списку дозвољених метода испитивања, чија се примена препоручује и према осумњиченим Американцима и према странцима.

Републикански сенатор Кели Ајот (Kelly Ayotte) је прошле недеље изјавио да „терористи не морају унапред бити упознати са свим нашим методама  испитивања“.  А Сенатор Џо Либерман (Joe Lieberman) је у току дебате ове недеље рекао: „Када члан Ал Каиде, или неке друге сличне терористичке групе... ја хоћу да он буде устрашен оним што ће му се догодити у америчком затвору“.

 „Хоћу да им буде непознато шта ће, заправо, бити с њима“, - додао је сенатор и бивши кандидат за председника. – „И не само да ће им бити непозната њихова ужасна будућност, већ неће знати ни своја права, јер неће имати никаква права“.

„Потребна нам је власт да  затворимо поједина лица у војни затвор - зато им не читамо Мирандина права“, додаје Кели.

Мада су се законодавци удружили, масовно подржавши легализацију тог закона за борбу против тероризма, он се, такође, лако може применити на било кога, у овом случају и на америчке грађане, само „под сумњом за повезаност с тероризмом“.

По материјалу са  "warandpeace.ru"

приредило Уредништво "Борбе за веру"

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 15 децембар 2011 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 83 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.