header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Протести широм Европе због цензуре интернета
Протести широм Европе због цензуре интернета Штампај Е-пошта
недеља, 12 фебруар 2012

 ПАРИЗ - У Европи ће данас бити организовано више стотина протеста против трговинског споразума АЦТА (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), пренели су француски електронски медији.

Ради се о трговинском споразуму против фалсификовања и интернет пиратерије који су крајем јануара потписале 22 земље чланице Европске уније и више других земаља, међу њима Сједињене Америчке Државе, Јапан, Швајцарска, Аустралија...

Међу пет држава-чланица ЕУ које су против АЦТА је и Немачка која је суспендовала ратификацију.

Споразум ће ступити на снагу чим га ратификује шест држава.

Одредбе АЦТА, према мишљењу многобројних критичара, омогућавају цензуру интернета и драконско кажњавање грађана под маском борбе против пиратерије.

За учеснике, које пре свега чине Интернет корисници, споразум АЦТА представља напад на индивидуалне слободе који не може бити толерисан.

Учесници протеста желе да изврше притисак на владе како не би ратификовале тај споразум.

Према медијима, споразумом у ствари предвиђа заједничку борбу против фалсификовања на веома широкој основи.

Текст се односи на лекове, фалсификовану робу, пољопривредне патенте, али и илегално преузимање садржаја и борбу против пиратерије.

Они који оспоравају текст сматрају га превише непрецизним и истичу да, између осталог, власницима ауторских права омогућава злоупотребе.

Масовни протести праћени су петицијом за одбијање споразума коју је до сада потписало близу два милиона људи.

Само у Немачкој, чије су власти у петак одложиле потписивање контроверзног споразума, заказане су демонстрације у 49 градова, показују подаци са интернет странице покрета за дигиталне слободе Аксес.

У Француској ће бити одржано 48 протестних скупова, у Румунији 38, у Бугарској и Чешкој по 17, у Аустрији девет, у Пољској осам, Великој Британији шест, Хрватској и Шпанији по пет, Португалу и Мађарској по четири, а протеста ће бити у готово свим земљама чланицама ЕУ.

Ван европског континента, дану протеста против споразума Акта придружили су се становници четири града у САД, укључујући Њујорк, три града у Канади, И по један у Аустралији и Мексику.

Британски недељник Економист указао је да би "протести широм Европе могли би да убију антипиратски споразум".

Конзервативни Економист је оценио да је споразум "потенцијално драконски" и да се о њему "тајно преговарало изван међународних трговинских тела као што је Светска трговинска организација - упркос критикама из ЕУ".

"То значи да су њиме игнорисана мишљења других земаља које ће он погодити, пре свега земаља у развоју", пише британски лист, који наводи да је АЦТА "покушај богатих земаља да заштите своју индустрију засновану на интелектуалној својини".

Крајем јануара, неколико дана пошто је Конгрес САД, под притиском интернет заједнице, одустао од усвајања драконских закона о борби против пиратерије СОПА и ПИПА, представници влада 22 земље ЕУ су у Токију потписали АЦТА.

АЦТА има доста додирних тачака са спорним америчким законима.

У ЕУ о АЦТА прво треба да се изјасни Европски парламент (ЕП), што је заказано за јун, а уколико дође до усвајања, уговор треба да ратификују национални парламенти земаља потписница.

Међутим, одмах по потписивању у Токију, известилац ЕП за АЦТА поднео је оставку назвавши тај споразум "маскарадом".

Уследили су масовни протести у Пољској и Чешкој, после чега су власти тих земаља одустале од АЦТА.

Од ратификације је у петак одустала Летонија, док је Немачка саопштила да због крупних недоумица министарства правде неће потписати тај споразум, барем док не буде познат исход гласања у ЕП, јавили су светски медији.

Словеначка амбасадорка у Јапану која је у име своје државе потписала споразум у Токију, у међувремену се извинила словеначкој јавности због тог поступка и позвала грађане да се - придруже протестима.

Протести због споразума су одржани и у Шведској, Немачкој и Ирској.

У Београду је 9. фебруара, у организацији Пиратске партије Србије одржана јавна дебата о споразуму, а том скупу су присуствовали повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић и специјални саветник у Управи за дигиталну агенду Слободан Марковић.

У Европи је заказано још осам накнадних демонстрација - у Данској ће 25. фебруара бити одржано пет таквих скупова, а у Шведској, Пољској и Летонији ће до краја месеца бити одржан по један.

Извор: Танјуг

Последњи пут ажурирано ( недеља, 12 фебруар 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 26 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.