header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Староверци у Русији
Староверци у Русији Штампај Е-пошта
недеља, 06 мај 2012

 У једном од сибирских Села обнавља се јединствена црква старовераца. Кестовоздвиженска црква потпуно је издељана од сибирског кедра и данас је право ремек-дело неимарства и својеврсни симбол препорода традиције старовераца у Русији.

Припадници једног од православних праваца који се није слагао са црквеним реформама патријарха Никона у 17. веку, староверци или старообредци, били су приморани да се скривају од представника канонског православља у најзабитијим угловима Русије. Већи део представника древног православља, како они сами себе називају, зауставио се на Далеком Истоку, у Приморском крају, на Уралу и Централном Сибиру.

Крестовоздвиженска црква која се обнавља у селу Захарово у Забајкалском крају Русије један је од малобројних сачуваних у земљи староверских култних објеката и једини изграђени од кедра. Историја ове мале сеоске цркве траје скоро 120 година. Без обзира на године атеистичких прогањања и векове ослобађања од староверских култних грађевина, јединсвена Крестовоздвиженска црква чудом је успела да опстане. Идеју да се црква реконструише изнели су сами сељани, од којих су многи до данас потомци старовераца. Већ скоро 5 година у слободно време они чине све како би вратили култном објекту првобитни изглед. И већ је много тога учињено, рекла је у интервјуу за Глас Русије шеф Захаровског селског округа Зинаида Моторина.

Унутар цркве све смо потпуно обложили кедром, обојили. Ставили смо нове прозоре, направили нови олтар. Недавно смо купили нови иконостас, остало је само да га поставимо. Имамо и централни лустер с мноштвом свећа или лампада. Истина, он је мали за цркву. Јер купола је висока 11 метара. Наша црква је изузетна. Она има необичну акустику. Чини се да глас долази са самих небеса.

Радови на обнови сада су у јеку. Недостаје средстава за куповину звона и различитих црквених предмета. Ипак село се нада да ће већ ове године реконструкција цркве бити завршена. Било би веома симболично завршити градњу управо 2012. године. Јер ове године се навршава 345 година од почетка прогањања старовераца. Наша црква је живи симбол повратка вере наших предака у Русију, уверена је Зинаида Моторина.

Данас је епоха гоњења старовераца завршена. Крајем 90-их година после више од 300 година раскола, Руска православна староверска црква била је призната у Московској патријаршији. Наравно, нема речи о поновном спајању цркава, али међуконфесионални дијалог је успостављен и успешно се води.

Последњих година неколико стотина старовераца допутовало је у Русију из иностанства – првенствено из Латинске Америке. То су деца и уници оних који су били приморани да из атеистичке земље Совјета после револуције 1917. године побегну. Они су брижљиво сачували завете и традиције својих предака и решили да препороде начин живота старовераца у савременој Русији. Њихов повратак у домовину постао је могућ захваљујући реализацији Државног програма помоћи пресељењу сународника који живе у иностранству који је усвојио председник РФ у јуну 2006. године.

Извор: Глас Русије“, фото: РИА Новости    

Последњи пут ажурирано ( недеља, 06 мај 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 28 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.