header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Света Гора прети Атини ”прекидом односа”
Света Гора прети Атини ”прекидом односа” Штампај Е-пошта
среда, 16 мај 2012

 Грчка влада преполовила је финансијску помоћ Светој Гори у односу на раније године. Како је саопштило Министарство економије, помоћ ће ове године износити 1,45 милиона евра.

Идеја да се помоћ потпуно укине, пошто манастири имају знатну имовину ван граница Атоса, на коју до сада нису плаћали порез, одбијена је.

На недавном састанку представника свих 20 манастира оштро је критикована грчка влада због намере да опорезује некретнине манастира које се налазе ван Свете Горе. Они на северу Грчке поседују обрадиве површине и шуме, а у Солуну и у Атини зграде са становима и пословним простором, као и продавнице. Манастири помињу могућност да «прекину односе» са владом у Атини, или их бар замрзну, дали су јој «рок» до 15. маја да се одустане од намере опорезивања.

У случају да се не нађе решење за спор, монашка заједница би се обратила «православним земљама» за интервенцију и подршку. Помињу се Русија, Бугарска и Србија.

Манастири тврде да немају од чега да плаћају порез, приходи које остварују одлазе на трошкове за хиљаде посетилаца који долазе на Атос, њима се не наплаћуне смештај и исхрана.

На састанку представника манастира, један манастир се пожалио да је држава већ обуставила плаћање кирије за простор који јој је дат у закуп, уз образложење да се не плаћа порез.

Влада у Атини пребацује Атосу да у питање његовог односа са властима покушава да укључи «руски фактор». То је рађено преко игумана Ватопеда, Јефрема, који је од Атине оптужен за новчане малверзације. Владимир Путин је као премијер Русије и «ходочасник» за Ускрс желео да посети Атос, посебно Ватопед, што је грчка влада спречила, не желећи «уплитање страног фактора». Атосу се замера да је о посети преговарао мимо Атине, желећи да на њу изврши притисак.

У круговима грчке владе се говори о «великом незадовољству» према држању Свете Горе и неспремности да у време «привредне катастрофе» потпомогне опоравак земље, плаћањем пореза на приходе који нису у вези са «верском делатношћу».

«Византијска дипломатија» измедју Атине и Атоса покушава да спречи потпуни прекид односа. Посебно је ангажован цивилни гувернер Атоса, Аристос Касмироглу, који је именован од грчке владе. У изналажење решења укључен је и цариградски патријарх Вартоломеј, под чијом је јурисдикцијом Атос.

У Атини се напомиње да ни садашња али ни будућа влада неће одустати од намере да светогорске манастире приволи «ма на који начин», да плаћају порез.

http://blogs.svetosavlje.org/vesti/archives/5961

Последњи пут ажурирано ( уторак, 15 мај 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 50 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.