header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow За улазак под Острог – пола евра по особи
За улазак под Острог – пола евра по особи Штампај Е-пошта
уторак, 29 мај 2012

 Надокнада за посету верским светињама одавно је уведена у свету. Посета, рецимо, грчким Метеорима, светилиштима у Јерусалему, богомољама у Русији или Бугарској, да се и не говори о Ватикану, подразумева и таксу коју убирају – како где – држава или црква.

Већ прва најава да ће таква пракса бити уведена и у Црној Гори изазвала је протесте у туристичким агенцијама, а ни православној цркви није свеједно што ће држава убирати приход, а да притом није учинила ништа да се изграде путеви, одморишта и на други начин побољшају услови за долазак ходочасника.

Само неколико дана од празника Светог Василија, а ове године на десетине хиљада верника са свих страна света дошло је до острошке светиње, на платоу код доњег манастира никао је инфо-пункт. Ту ће ускоро сести општински службеник – да прати рад агенција које организују посете острошком чудотворцу, проверава ваучер на којем је исписан број путника и остале податке и – наплаћује „излетничку таксу“.

Тако ће у дело бити спроведена одлука коју су 28. децембра 2007. године донели одборници ДПС и СДП даниловградског парламента, којом је одобрено наплаћивање излетничке таксе од 0,50 евра по посетиоцу манастирима Острог и Ждребаоник, у којима се чувају мошти светих Василија Чудотворца и Арсенија Сремца, архиепископа српског.

Такса ће важити и за обилазак Мартинићке градине, Спушке тврђаве, спомен-дома „Мартинићка битка“, за планинске рејоне Студено, Пониквица и Вукотица, за излетишта Глава Зете и Орја лука. Ко жели да посети све те дестинације мораће за сваку од њих да издвоји 50 евроцента.

О овој мери, пре неки дан, туристичке агенције обавестила је директорка ТО Даниловграда Снежана Јовановић. У писму које је упутила агенцијама стоји да је реч о „паушалном новчаном износу који општини плаћају туристичке агенције и друга правна лица или предузетници који у склопу обављања туристичке делатности, посећују туристичке локалитете изузетних природних или културно историјских вредности.“

- Такса се утврђује за сваког посетиоца у оквиру организованих група туриста који посећују локалитете у износу од 0,50 евра по особи и наплаћиваће се током целе календарске године. ТО Даниловграда одговорна је за праћење и наплату излетничке таксе – објашњава Снежана Јовановић.

Да је овим чином манастир Острог постао жртва недефинисаних односа између цркве и државе, тврди Славко Крстајић, извршни директор туристичко-поклоничке агенције Митрополије црногорско-приморске „Одигитрија“.

- У недостатку закона који регулише однос државе и верских заједница могуће је донети један накарадни документ и богохулно прогласити светитеље „брендом“ или „робном марком“, потенцирајући чудотворне моћи моштију Светог Василија. Ми још нисмо званично добили обавештење о увођењу таксе за посету манастиру Острог, али ми се чини, без обзира на то што је црква увек за сарадњу са државом, да је све урађено брзоплето. Оваква и слична питања не могу се решавати без узајамне сарадње – каже Крстајић. – Држава, односно општина Даниловград, треба да се позабави решавањем инфраструктурних, саобраћајних, безбедносних и свих других услова који су преко потребни да би ходочасници и остали посетиоци светилишта могли безбедно да дођу и врате се из манастира.

- У манастиру Острог често се након искрене и усрдне молитве ходочасника дешавају исцељења, просветљења и многа друга тајанства и чудеса и то када то хоће Господ и Свети Василије – а не по обећању шефа туристичке организације или агенције која доводи туристе – огорчен је Крстајић.

Не плаћају сви

Неће сви плаћати таксу. Овог „пореза“ ослобођена су деца до 12 година, особе са тешким чулним и телесним сметњама, ученици школских екскурзија, студенти чији излет организују факултети, страни држављани који су по међународним конвенцијама ослобођени плаћања такси, чланови иностраних и домаћих званичних делегација које долазе у посету општини Даниловград, као и чланови хуманитарних организација који долазе у Црну Гору ради пружања помоћи.

Острог није што и пршут

Протојереј Велибор Џомић каже да свеци не воле рекламе и брендове, већ примају молитву и жртву оних који им приступају са вером и скрушеношћу. – Духовно отуђеним и атеизираним типовима није тешко да смисле светогрђе. Зар је светом Василију Острошком место међу црногорским брендовима: његушкој пршути, колашинском сиру, црмничком вину или никшићком пиву? Пут који до Острога води преко Богетића потпуно је девастиран, пун је рупа и кратера, а онај нови који води од Ждребаоника још није завршен. Уместо да се верске слободе унапређују ради општег добра, у Црној Гори имамо случај да се прича о верском туризму, а притом прогони свештенство и монаштво! За цркву као духовну институцију, по њеној природи нису битни бројеви туриста и статистика, већ молитва, духовна утеха, поука и поклоњење моштима светитеља. Не водимо статистичке евиденције о броју поклоника и посетилаца, нити о њиховој националној припадности – каже Џомић.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:381779-Za-ulazak-pod-Ostrog---pola-evra-po-osobi

Последњи пут ажурирано ( уторак, 29 мај 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 34 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.