header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow АПОКАЛИПСА arrow Научно доказано: Рокенрол изазива животињске нагоне!
Научно доказано: Рокенрол изазива животињске нагоне! Штампај Е-пошта
петак, 15 јун 2012

 Студијом је утврђено да рок музика изазива емоције, сличне оним емоцијама које код животиња изазива опасност

Рок музика, слична Хендриксовој на електричној гитари, производи звук који изазива немир и буди “животињу” у нама, тврде научници.

Нескладне промене тактова и фреквенција изазивају код људи исте емоционалне механизме, као што осећање опасности изазива код животиња. Оне када желе друге животиње да упозоре на опасност користе сличне нескаде тактова и фреквенција, показала је студија.

Када животиње плачу изазване стресом, оне избацују велику количину ваздуха кроз свој говорни апарат и то веома брзо, изазивајући тако ефекат којим привлаче пажњу и изазивају реакцију код других животиња.

Слушање звукова који наликују Хенриксовој музици шаље сигнале низ нашу кичму, јер смо бића програмирана да реагују на оштру буку, кажу истраживачи. Исто важи и за музичке теме у хорор филмовима, као што је музика у филму “Психо” Алфреда Хичкока.

Истраживачи су установили да управо таква музика изазива јаке емоције које су повезане са негативним осећањима, као што су страх и туга. Грег Брајант, доцент на студијама комуникације на Калифорнијском Универзитету у Лос Анђелесу и један од аутора студије, је рекао:

- Ово истраживање покушава да објасни зашто рокенрол узбуђује људе, тачније зашто буди “животињу” у нама. Композитори имају интуитивно знање о томе шта звучи застрашујуће, али не знају тачано зашто. Оно што не схватају је да искоришћавају људске предиспозиције и изазивају негативна осећања код људи одређеним звуковима.

Научници су тестирали своју теорију тако што су искомбиновали десет различитих звукова оригиналне музике који су или веома оштри или емоционално неутрални. Слушање су отпочињали мирним тоновима који су водили наглој промени ка оштријим звуковима.

Студенти волонтери који су учествовали у анализи окарактерисали су оштрије тонове као узбудљиве и тонове који изазивају више нагативних емоција, закључили су истраживачи у финалном извештају.

У следећој студији исте композиције су постављене на емотивно неутралне видео клипове, на којима су људи или шетали или седели и разговарали у кафићу уз пиће. Одређени број анализираних људи није осетио узбуђење уз оштре тактове музике, али је јесте перципирао као изузетно негативну музику.

(А. В.)

Извор: „Телеграф“

 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 86 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.