header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Др Небојша Радмилац: Утицај бежичне технологије на здравље деце
Др Небојша Радмилац: Утицај бежичне технологије на здравље деце Штампај Е-пошта
петак, 21 децембар 2012

 Не постоји простор у којем човек ради, живи или спава, а у којем нема штетних зрачења. - Wireless технологија се односи на пренос информација између две или више тачака које нису физички повезане. - Њен настанак датира још од пре 200 година. - SAR представља количину енергије које тело апсорбује приликом изложености електромагнетном зрачењу. Другим речима, то је снага ЕМ таласа коју апсорбује одређена маса човековог ткива.

- Када је у питању зрачење мобилног телефона SAR представља максималну снагу по јединици масе коју апсорбује глава корисника телефона у одређеном времену. Електромагнетно зрачење је комбинација осцилујућег електричног и магнетног поља која заједно путују кроз простор у облику међусобно окомитих таласа. - Интензитет зрачења мобилног телефона је различит у разним фазама везе. Најинтензивније зрачење је у фази јављања и  опада у фази разговора (конверзације). Зато се и препоручује да се мобилни телефон прислони уз уво тек пошто се успостави веза. - Произвођачи мобилних телефона су дужни да у техничким карактеристикама апарата наведу и вредност SAR-a.

 

У свету је призната једна индијска студија која је истраживала генетска оштећења ћелије у крви и ткиву усне дупље код људи који су користили мобилне телефоне дневно од једног до петнаест сати. - Контролна група у овом ескперименту никада није користила мобилни телефон, па су оштећења њихових ћелија износила око 4%. - Код корисника мобилних телефона просечно оштечење ћелија је износило 39.75%. - Крв једног испитаника старог 24 године показала је оштећење ћелија 63 посто. Он је користио мобилни 1 до 2 сата дневно две године. То је данас норма милиона деце широм света. -  Који % оштећења на ћелијском нивоу може да настане услед коришћења мобилних телефона? - Француски министар здравља саветовао је да се деци не дозволи више од 6 минута разговора дневно. Након нуклеарне катастрофе у Чернобилу радници су на рашчишћавању електране радили само по неколико минута.  - У САД и Канади профит је потпуно блокирао сва озбиљна упозорења и истраживања. У Америци се профит од бежичних комуникација мери милијардама долара па се родитељима чак сугерише да су њихова деца сигурнија када су са њима у контакту. Наравно мобилни телефон је права ствар за то. - Влада Србије се уопште не оглашава по овом питању иако је појава рака и код деце и одраслих у огромном порасту последњих година.

 

 - Ако је веровати свим претходно наведеним истраживањима, број канцера ће се из године у годину повећавати. Али како замислти савремени свет без wireless технологије? - С друге стране, ту су наравно и велике компаније које остварују енормне профите на бежичној технологији те како би још више увећали своју добит пласираће у јавност како таква технологија не може бити штетна, наравно у сарадњи са неким научним институтом. - Отварање фондова за скупо “лечење” хемотерапијом и x – зрачењем ће се оснивати и пунити на све стране. Биће то добар бизнис. За оне који преживе.

 

Постоје препоруке у Аустрији. Француској, Немачкој и Шведској, да не треба  држати мобилни телефон уз тело, да треба користити "hands-free" да би се смањила радијација на главу и не користити мобилни телефон у колима без екстерне антене.

 

Електронски се уређаји бежичном технологијом повезују с бежичним компјутерским мрежама (бежични ЛАН) коришћењем електромагнетске радијације. Инсталирани су у домовима, школама, канцеларијама, трговинама, кафићима, ваздушним лукама, библиотекама, болницама, јавним зградама и целим деловима града. Бежични су сигнали, за разлику од ТВ и радијских сигнала, довољно јаки да продру кроз бетонске зидове. Многи здравствени стручњаци сматрају да је бежично зрачење екстремно опасно за дугорочно здравље нарочито деце, особа у развоју.

 

Бежично зрачење продире у тело, утиче на ћелијске мембране и ћелије тако током времена губе способност исправног функционисања. То ремети природно енергетско поље тела узрокујући стрес, умор и слабљење имунолошког система, узрок је многих главобоља, проблема са концентрацијом, вртоглавицом, депресијом, често је покретач епилептичних напада, несанице, високог крвног притиска, неплодности и др.

 

Деца су посебно осетљива на бежичне радијационе сигнале јер су њихови нервни системи још у развоју. Лобање су тање и мање па зрачење продире дубље у њихов мозак. Многе школе сада користе бежичну технологију, али то негативно утиче на дечју способност учења.

 

Даћу научни приступ на примеру познатог у светским оквирима неурохирурга  и истраживача, др Леифа Салфорда, који  је спровео многа истраживања о радиофреквентним зрачењима и њиховом утицају на мозак. Он је спровео истраживања над 32  животиње када су оне 8 недеља биле изложене зрачењу мобилних телефона. Два одсто неурона у свим областима мозга су након тог периода времена били смежурани и дегенерисани.

 

Други, можда јачи пример је Др Девра Дејвис, која је објаснила науку о зрачењу мобилних телефона. Она је показала две фотографије ћелија; на једној се налазила ћелија оштећена „гама“ зрачењем (оним које је емитовано у Хирошими) те друге која је оштећена ниским нивоима нејонизирајућег зрачења (од мобилног телефона). Обе ћелије изгледају врло оштећене у поређењу са нормалном ћелијом, али ДНК ћелије изложене радијацији мобилног телефона изгледа лошије.

 

У мају 2011. је и Светска здравствена организација признала да је бежична технологија потенцијални карценоген.

 

Последњи пут ажурирано ( петак, 21 децембар 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 18 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.