header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Данас сахрањен Патријарх Алексеј Други
Данас сахрањен Патријарх Алексеј Други Штампај Е-пошта
уторак, 09 децембар 2008

09.12.2008 Патријарх Московски и све Русије Алексије Други данас је сахрањен у Богојављенском сабору руске престонице

          Image
        
         На церемонији опраштања са Поглаваром РПЦ присутвовало је преко 200 религиозних посленика из читавог света, председник и премијер Русије Дмитриј Медведев и Владимир Путин, председници многих држава, јавни и политички посленици, представници руске културе и преко 7 хиљада верника. На последњи пут поглавара РПЦ је испратило и свих 15 поглавара православних цркава на челу са Васељенским Патријархом Константинопољским Вартоломејом. Молитве за упокојење Алексија Другог су се чуле данас на 12 светских језика.

Литургија за преминулог Патријарха РПЦ је започела пре зоре у главном сабору земље – Храму Христа Спаситеља. Време као да је оплакивало његову смрт – киша је почела у току ноћи и трајала је читаве погребне церемоније. Без обзира на невреме, десетине хиљада верника дошло је да се опрости са својим духовним оцем испред Храма Христа Спаситеља, где је одржано опело. То је био човек не само националних, већ и планетарних размера, који је преородио и учврстио руско православље, узвисио га, одигао са колена, истакао је у својом надгробном говору чувар патријаршијског престола Митрополит Смоленски и Каљининградски Кирил.

Његова светост је примила Цркву, ослабљену деценијама прогона, притисака, цркву која није била у стању да отркије сав свој духовни потенцијал, како би упутила реч живота читавом народу. Она је била у изолацији, попут болесног човека, који је дуго лежао у кревету и којем су касније понудили да устане. Црква наша, подижући се, била је слаба. Али истовремено огромни историјски изазови су се обрушили нанашу земљу. И слаба руска Црква је била дужна да преузме на себе ове изазове, да не изгуби свој народ, да му помогне да нађе веру. И данас његова светост, ставши пред лице Божје, може да ке да је он оставио другачију Цркву. Зато што су милиони људи спознали да без Бога и његове правде не може да буде ни људске правде.

У складу са сопственим завештањем, Поглавар РПЦ после кратког богослужења сахрањен је у Благовештенском наосу Богојављенског сабора, недалеко од раке са моштима свог небеског покровитеља, светитеља Алексија, митрополита Московског. На привременом дрвеном надгробљу Патријарха написано је: Његова светост Патријах Московски и све Русије Алексије Други. Светост твоју да помене Господ Бог у царству Својем 23. 02.1929. – 2. 12. 2008.

Патријарха Московског и све Русије Алексија Другог ће помињати на 12 језика у току 40 дана у свим православним црквама света. 40-дневни помени преминулих били су утврђени још у апостолска времена. Постоји предање да 40. се дана одређује посмртна судбина човекове душе до Страшног суда. Помени преминулима могу да се врше како у црквама, тако и на било ком другом месту, где се у датом тренутку налази православни верник, и закључују се или у читању псалми, наизменично са кратком молитвом за умрлог, или за време првог дела литургије, када се припрема хлеб и вино за причешће.

Извор: "Глас Русије", 9.12.2008

+ + +

уторак, 09. дец 2008, 08:37 -> 17:44

Сахрањен руски патријарх Алексије Други

У храму Христа Спаситеља завршена последња литургија патријарху московском и целе Русије Алексију. Служби поред бројних званичника и црквених великодостојника присуствовала и делегација Србије предвођена председником Борисом Тадићем

_________________________________________________________________

Последњем испраћају патријарха московског и целе Русије присуствовала је и делегација Србије предвођена председником Борисом Тадићем, а присуствовао је и министар спољних послова Вук Јеремић и министар вера Богољуб Шијаковић.

"У Москви смо данас одали последњу почаст великом пријатељу нашег народа, патријарху Алексију Другом. Однос Србије и Русије је дубински, братски, а једна од најважнијих страна тог историјског односа је наша духовна веза", изјавио је министар спољних послова Србије Вук Јеремић.

У име Српске православне цркве и патријарха Павла, сахрани су присуствоваовали митрополит црногорско-приморски Амфилохије, архиепископ охридски и митрополит скопски Јован и епископи зворничко-тузлански Василије и бачки Иринеј у пратњи јереја Небојше Тополића, секретара у кабинету патријарха српског Павла.

Заједно са члановима Светог синода и другим архијерејима Руске православне цркве и других православних цркава литургију је служио митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

___________________________________________________________________

Патријарх руски Алексије Други сахрањен је по сопственој жељи у капели Богојављенске саборне цркве у Јелокову где је сахрањен и његов претходник, патријарх руски Сергије.

У церемонији затвореног карактера учествовали су само представници свештенства, а погребну поворку од храма Христа спаситеља до Богојављенске цркве пропратио је огроман број људи како би још једном одали пошту преминулом патријарху.

У Богојављенској цркви, једној од навећих у Москви, покојни патријарх је јуна 1990. године хиротонисан на трон Руске православне цркве.

Васељенски патријарх Вартоломеј I и митрополит смоленски Кирил служили су у храму Христа Спаситеља последњу литургију за упокојеног патријарха московског и целе Русије Алексија Другог. 

После литургије, ковчег са телом патријарха пронет је око храма праћен звонима свих храмова и цркава у Кремљу. Након тога, поворка се упутила ка Богојављенској саборној цркви, где је патријарх сахрањен.

Како јавља руска агенција Итар-тас, верници ће од среде моћи и да посете место на коме је патријарх сахрањен.

Служби су присуствовали и председник и премијер Русије, Димитриј Медведев и Владимир Путин, представници администрације, посланици Думе, представници других вероисповести, укључујући и делегацију Ватикана.

Католичку цркву представљали су кардинали Роже Ечегарај и Валтер Каспер, а Англиканску цркву лондонски бискуп Ричард Картер.  

Литургији су присуствовали председник Молдавије Владимир Вороњин и председник Белорусије Александар Лукашенко, као и бивши украјински премијер Александар Јанукович.

Испраћају патријарха су присуствовали и представници Високог религиозног савета народа Кавказа шеик Алахшукјур паша-Заде из Азербејџана, главни рабин синагоге у Њујорку Артур Шнајер, као и делегације Евангелистичке црква Немачке, Евангелистичко-лутеранске цркве Финске и Маланкарска црква Индије.

Алексиј Други преминуо је 5. децембра својој резиденцији у Переделкину, близу Москве, у 80. години.

Биографија Патријарха Алексија Другог

Рођен је 23. фебруара 1929. године као Алексиј Ридигер (Алексий Михайлович Ридигер) у естонском граду Талину, у породици руских емиграната.

Дипломирао је на Лењинградској духовној богословији 1949. године.

Постао је ђакон 1950. године, а касније свештеник и монах и на Лењинградској духовној академији.

Алексиј Други постављен је за епископа Талина и Естоније 1961. године, да би три годне касније био изабран за архиепископа.

За митрополита је изабран у 39. години живота.

Од 1986. године до избора за патријарха био је митрополит Новгорода и Лењинграда.

6. јуна 1990. године, после смрти патријарха Пимена Алексиј је изабран за патријарха Руске православне цркве.

На челу Руске православне цркве борио се против бирократизације и клерикализације црквене управе.

Заговарао је помирење цркве и државе и отворене путеве сарадње цркве и друштвених институција.

Са Српском православном црквом одржавао је добре односе, а за време НАТО бомбардовања 1999. године заједно са Патријархом Павлом служио је молебан за спас српског народа.

Одлуком Светог синода дужност патријарха до избора новог поглавара обављаће митрополит смоленски Кирил.

 Извор: www. rts.rs

 

+++

Шест Православних примата и високих представника других хришћанских

Цркава су присуствовали погребу патријарха Алексеја Другог

 

У уторак, 09.децембра 2008.г. више примата локалних Православних цркава је присуствовало сахрани патријарха Москве и целе Русије, Алексеја Другог у катедрали Христа Спаситеља. Међу њима су били грузијски патријарх Ели, Константинопољски (Цариградски) патријарх Вартоломеј, румунски патријарх Даниел, чешко-словачки архиепископ Христофор, Атински архиепископ Жером и Албански архиепископ Анастасије.  

Румунску католичку цркву су представљали кардинали : Роже Ечегарај (Roger Etchegaray), продекан Светог Колегијума ; Валтер Каспер (Walter Casper), председник Понтификалног Савета за хришћанско јединство ; Г.Антонио Менини (Antonio Mennini), апостолски нунциј у Русији и Г.Паоло Пези (Paolo Pezzi), католички архиепископ у Москви. Примат Јерменске апостолске Цркве, католикос Гарегин Други је такође присуствовао погребу. Англиканску цркву је представљао лондонски бискуп Ричард Картер (Richard Chartres), а немачку евангелистичко-лутеранску цркву бискуп Мартин Шиндехут (Martin Schindehutte).

Од хришћана Француске погребу су присутвовали настојник заједнице Таизе (Taizé), отац Алоис (Alois), заједно са још неколико сабрата, као и отац Хиацинт Дестивеле (Hyacinthe Destivelle), директор Центра Истина (Париз).

09/12/2008

Извор : http://www.egliserusse.eu

Превела са француског : Добрила Бошњаковић

Последњи пут ажурирано ( среда, 10 децембар 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 26 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.