И западни и руски либерали очајни зато што све иде на руку Русији (видео)
четвртак, 07 март 2013
Руски Институт за стратешка истраживања: Поглед из Москве на последњи Давос и намеру Запада да преко НАТО контролише цео свет и његове ресурсе
Руски Институт за стратешка истраживања, чији је оснивач председник РФ, осврнуо се на документ Међународног експертског савета „Сценарији за Русију“ и на расправу која је поводом њега вођена на последњем Међународном економском форуму у Давосу.
РИСИ је то учинио у форми краћег филма ДЕКАДА :Десет дана у свету - Русија у борби.
Читајте и(по)гледајте:
Михаил Николајевич ШИРЈАЈЕВ, научни сарадник РИСИ: Запад чини све да Русији наметне своју представу о Русији. То је један од метода борбе Запада против Русије. Западни политичари и њихове присталице Русију, да их условно назовемо либералима, стално говоре о вечитој заосталости наше земље, о нашем тобожњем дивљаштву и необразовности. Господа либерали, који су разорили нашу државу `90-тих година и који са ужасом гледају на садашње јачање своје земље, увек изнова покушавају да нас убеде да смо слаби, ништавни и бесперспективни.
Они се као ватре боје да ће руски народ и сви грађани Русије постати свесни своје снаге и свог детерминирајућег утицаја на стање ствари у свету. Прозападне снаге у нашој земљи, које се ослањају на западни естаблишмент, из све снаге се труде да наш народ себе доживљава сиромашним и беспомоћним.
Зато су представници такозване светске и руске елите, окупљени на форуму у Давосу одржаном почетком 2013. године, цртали само негативне сценарије економског развоја Русије.
„Основно „јело“ на пленарном заседању Светског економског форума (СЕФ), на којем се разговарало о „Развоју Русије и њеној улози у светској привреди“, био је извештај „Сценарији за Русију“ који је припремио Међународни експертски савет СЕФ. Овога пута су свету саопштили да се Русији и овако и онако лоше пише. Ако падну цене енергената – да ћемо лоше проћи из разлога које не треба објашњавати, а уколико не падну – да ћемо такође лоше проћи, али у том случају на начин који до сада нисмо искусили“.
Недељник „Експерт“, број 4, 2013. г.
Леонид Петрович РЕШЕТЊИКОВ, директор РИСИ: Оно што се догађа у Давосу умногме је, не баш у свему, али у много чему ПР и пропагандистичка акција. То је акција срачуната на утицање и наметање ради које се окупљају представници елита разних земаља. Ту се често одаберу једна или две, чак и три земље на које се врши притисак, морални, чак и политички притисак. Зато не чуди што су у Давосу – у прогнозама развоја Русије – преовладале негативне оцене. Чак се слободно може рећи: не само преовладавале, ваћ биле искључиво негативне.
Суочен са појачаним темпом раста земаља БРИКС и сопственом економском слабошћу, западни естаблишмент покушава да реши проблеме војним средствима.
„Североатлантски савез треба да се реформише тако да оствари апсолутну доминацију у свим сферама и стекне контролу над свим животно важним ресурсима и комуникацијама у свету. Шта више, НАТО треба да постане универзални инструмент планетарног војног и политичког мешања и да буде у стању да врши циљани притисак на међународну безбедност“.
Недељник „Национална одбрана“, број 12
Сергеј Михајлович ЈЕРМАКОВ, виши научни сарадник РИСИ: Стратешка команда НАТО је у априлу 2011. године – под руководством генерала Стивена Брилеја - усвојила је документ у којем се говори о „гарантованом доступу светским ресурсима“. Односно о „Issue causes of global commons“, како то гласи на енглеском језику. Шта је суштина овог документа?
НАТО је себи поставио задатак да на сваки начин обезбеди глобалну доступност планетарним ресурсима. Ово се односи, пре свега, на четири важне сфере савременог света: на слободни међународни ваздушни простор, отворено море, космос и на потпуно нову сферу која постаје све значајнија – сајбер простор. Управо ради „гарантованог доступа“ овим просторима, НАТО као своју нову функцију и дефинише њихову одбрану од трећих земаља и недржавних играча који би могли засметати чланицама Алијансе да слободно продиру у те сфере и да имају доступ ресурсима у тим просторима.
Поставивши себи овакве задатке – циљ контролисања ваздушног, поморског и комуникационог простора у читавом свету – наши западни партнери, по свему судећи, још увек живе у уверењу да су ово 90-те године и да су у Кремљу на власти либерали-бескичмењаци који заступају њихове интересе. Међутим, то није тако.
Леонид Петрович РЕШЕТЊИКОВ, директор РИСИ: Сад су одједном схватили да више није сигурно да ли су ишта постигли и да ли су уопште победили. Јер, Русија jе опет постала самостални, самодовољни спољнополитички и међународним фактор! Држава чији ставови и интереси се морају респектовати, са којом се мора разговарати.
Упркос свему, наставља се линија из 90-тих. Труде се да Русију не примећују, у сваком случају у штампи и неким извештајима, какав је био, на пример, извештај ЦИА, тачније – њене организације-ћерке под насловом „Развој света до 2030. године“.
У том извештају је Русији намењена нека трећеразредна улога. Не зато што они тако мисле, већ зато што тако треба писати и сугерисати Русима, свима који живе у Русији, да смо слаби, несрећни и неспособни за било шта и да нам је време да сви преселимо на гробље.
Они у том свом извештају о стварној Русији практично и не говоре. Међутим, наш Институт се бави реланом спољном политиком и ми видимо да се без Русије ништа не решава. У случају са Либијом, Русија је направила уступак и зато су тамо нешто могли да ураде. Друга је ствар како су то извели. Растругнули су либијског лидера, служили се убиствима и бомбардовањима – да би нешто успели да ураде. А поводом Сирије, Русија не чини уступке и ништа не могу да ураде. Бојовници које плаћају, већ две године убијају и пуцају, а ништа не могу да ураде.
Без Русије се ништа не решава! Стога ми, грађани и јавност Русије, треба да престанемо да цмиздримо. Треба једноставно престати цмиздрити. Нисмо толико слабији од Совјетског Савеза или Руске Империје да бисмо оволико цмиздрили.
Руска Ратна морнарица управо је доказала – први пут за последњих двадесет година – да је сама глобална сила, а да је Русија – суперсила.
„После изласка ракетног разарача „Москва“ из Севастопоља и његовог проласка кроз Босфор и Дарданеле, из једне од земаља Латинске Америке Сједињеним Државама је дипломатским каналима стигла информација да је на тај ракетни разарач, пре него што је испловио, било укрцано неколико противбродских ракета са специјалном бојевом компонентом. У исто време, почетком децембра, у Медитеран је упловио група бродова Ратне морнарице САД на челу са нуклеарним носачем авиона CVN-69 „Двајт Ајзенхауер“. Тако је у источном Медитерну била формана групација Ратне морнарице САД која је у свом саставу имала 17 ратних бродова. Међутим, брод предводник (руске) Црноморске флоте, упорно се држао близу те америчке формације. На самој граници домета радара.
Американци су схватили: да је „Москва“ дошла по њихову душу и да неће отићи! Истовремено је њихова обавештајна служба саопштила да је једна од вишенаменских нуклеарних подморница (руске) Северне ратне флоте изашла на полигон за борбену припрему, али да се није вратила у предвиђеном времену и да је контакт са њом изгубљен.
Уз ово је ишла претпоставка: се да се та нуклеарна подморница упутила у Медитеран. Не желећи више да изазивају судбину, бродови Ратне морнарице САД напустили су зону борбеног патролирања и кренули ка излазу из Медитерана. Тако је источни Медитеран, воде испред обала Сирије, прешао под контролу руске Ратне морнарице.
Кад је постало јасно да су ратни бродови „вероватних пријатеља“ напустили Медитеран, „Москва“ и „Сметљиви“ су 24. децембра 2012. почели да прате (руске) велике десантне бродове. Прво Црноморске, а потом приспеле велике десантне бродове Балтичке ратне морнарице који су започели превоз „комерцијалних терета“ из Новоросијска у луке Сирије. Ради тога је шест великих десантних бродова, који су се смењивали пловећи девет пута у паровима, од новембра 2012. године 20 пута прошли кроз црноморске мореузе. Успешно извршивши задатак, „Москва“ и „Сметљиви“ су се вратили у Севастопољ“.
Михаил Николајевич ШИРЈАЈЕВ, научни сарадник РИСИ: Наши геополитички партнери су у кризи и немају могућности да утичу на Русију методима силе. Зато су принуђени да нас атакују својим другим омиљеним средством – плашењем.
Осамдесетих година прошлог века администрација Роналда Регана застрашила је Горбачовљеву владу бајкама о СОИ - Стратегијској одбрамбеној иницијативи или такозваном Рату звезда. Запад је опет из нафталина извукао старо страшило противракетне одбране. Осим тога, елита западног света, смисливши нову бајку о гасу из шкриљаца, плаши нас падом цене природног гаса. Међутим, гас никако да појефти, а разлог је једноставан: само су САД у стању да производе тај фамозни гаса из шкриљаца, а и оне – само из политичких разлога. Ниједна европска земља се никада неће одлучити за такво безумље.
„Да би се произвели гас или нафта из шкриљаца, као прво, потребан је велики број бушотина. Када се то ради у урбаним зонама – то је увек непријатно: много је прљавштине, а треба из употребе искључити скупу обрадиву земљу. Затим у те бушотине треба упумпати огромне количине воде. Негде се та вода може наћи, али је у пренасељеној и урбанизаваној Западној Европи вода и без тога дефицитарна. У ту воду се морају додати разне хемикалије. А још та загађена вода може избити на површину. Ето, то подразумева такав сплет околности. Читао сам да су у Пољској забранили добијање гаса из шкриљаца, јер су схватили да на тај начин неће решити своје проблеме. Зато сам уверен, кад нам говоре да ће Европа природни гас из Западног Сибира, који је јединствен, заменити гасом из шкриљаца, да су све то бајке усмерене на обарање цене нашег гаса на европском тржишту“.
Академик Руске академије наука Алексеј КОНТОРОВИЧ, научни руководилац Института нафтногасне геологије и геофизике „А.А. Трофимук“ РАН
Међутим, сасвим је очигледно да су престали да дају резултате кораци наших партнера усмерени против Русије. Пропала је Балотна револуција, цене гаса и нафте не падају, све упућује на закључак да власт Русије има намеру да води суверену економску и финансијску политику. Започето је и напредује корацима од седам миља опремање армије савременим наоружањем.
Михаил Николајевич ШИРЈАЈЕВ, научни сарадник РИСИ: Ових дана сам гледао на једној од наших централних телевизија наступ једне, да тако кажем, либералне даме. Она је била очајна што што све на руку Русији. Дакако, по њеним речима – у корист Кремља. А ствари заиста тако и стоје.
Ако САД нападну Иран - поскупеће нафта и гас. Ако не нападну - Русија ће сарађивати са Техераном под чији ће утицај потпасти Ирак. А то значи да ће нафта и у том тешко појефтинити.
Почну ли Европејци да на својим пољима да сеју уљану репицу да би могли да производе биогориво – односно, да би реализовали манијакалну жељу да буду независни од Русије - одмах ће почети да поскупљује храна јер ће узгој репице смањити сетвене површине за људску исхрану.
Чим су Пољаци покушали да производе гас из шкриљаца, одмах су се суочили са дефицитом питке воде коју би морали да купују у Русији.
Што се више Американци и Европејци буду ракетним ударима мешали у послове исламских земаља, те земље ће се све више тежити Русији.
А што је најнеобичније: ми не предузимамо ништа против Запада и не кујемо никакве зле планове.
Све се некако догађа само од себе. Зашто је то тако?
Зато што Бог није у сили, већ у правди – како је рекао Свети и Благоверни кнез Александар Невски.