header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Историјска посета: Патријарх Кирил у Кини
Историјска посета: Патријарх Кирил у Кини Штампај Е-пошта
субота, 11 мај 2013
       Започела је посета поглавара РПЦ Кини. Већ данас ову посету називају историјском. Посета московског патриајрха одвија се на основу заваничног позива кинеских власти и прва је слична за све време постојања РПЦ.

Пекинг, Шангај, Харбин – таква је машрута патријарха Кирила. Између осталог, то је сасвим објашњиво, јер управо из ових градова Кине пре тачно 300 година започело је ширење православља у Кини.

Пастирска деланост Руске цркве у Кини започела је у 17. веку, када је у Пекинг стигао руски свештеник Максим Леонтјев. 1713. године била је отворена Руска духовна мисија. Старањима руских мисионара православље је врло брзо ушло у кинеску средину. Од 18. века све до 1917. године у кини Руска црква је основала на стотине православних центара, направљена је јединствена руска синологија – комплекс наука које проучавају историју, економију, политику, филозофију, језик, књижевност, културу древне и савремене Кине. Захваљујући томе средином прошлог века у Кини је било много правосалвних верника са својим националним клером. 20-их година прошлог века формирала се Пекиншка епархија РПЦ. А тридесет година касније ојачана Кинеска православна црква је добила аутокефалност од Московске патријаршије.

Ипак врло брзо у црквеном животу Кине наступила су тешка времена. 1954. године Руска духовна мисија у Кини је била укинута. Последњи поглавар Кинеске православне цркве умро је 1962. године. Од тада у Кини нема поглавара православне цркве, говори настојних цркве светих апостола Петра и Павла у Хонгконгу, протојереј Дионисиј Поздњајев.

- То је наслеђе прилично тешког историјског периода, периода културне револуције и комплиованих односа између Русије и Кине, који су пали на 70-е године прошлог века. На крају је испало тако да је Кинеска православна црква изгубила скоро сву своју институционалну структуру, изгубила јерархе и клерике.

Између осталог, Руска црква никада није напуштала своју кинеску браћу по вери. Почетком 2000-их у Хонгконгу, сада специјалном административном региону Кине, била је обновљена парохија светих апостола Петра и Павла, 2007. године отворен је центар за учење русог. А две године касније у Пекингу на територији руске амбасаде освећена је једна од две православне цркве у граду. То је црква Успења Пресвете Богородице, која је била изграђена још средином 19. века на бившој територији руске духовне мисије у Кини, рекао је за Глас Русије руководилац управе Московске патријаршије за стране установе архиепископ Јегорјевски Марк.

- Ова црква је била она црква у којој је стално било богослужење за сараднике руске духовне мисије. Нажалост, у време кризних година била је скоро разорена. 50-их годиа прошлог века поред цркве налазиле су се гараже и радионице. И уз цркву су стајале гараже које су ружиле зграду неколико година. Руска православна црква је предузела много напора да зграда цркве коначно добије достојан вид и намену.

У фебруару ове године на заседању Светог синода РПЦ било ј еодлучено да је Кина, као и Јапан, део канонске територије Московске партијаршије. Отац Дионисиј је уверен да ће посета поглавара Руске цркве верницима Кине побољшати религиозну политику у земљи и ојачати православље у региону.

Милена Фаустова,

Извор: Глас Русије, фото: РИА Новости

http://vostok.rs/

 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 12 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.