Главни циљ „богословског дијалога“ с римокатолицима је унија и признавање примата римског папе Водећи ватикански стручњак за екуменизам, кардинал Курт Кох, иступајући на украјинском римокатоличком Универзитету у Лвову 10. јуна, упутио је изазов читавом источном православном свету, позвавши га да „смело размотри свој главни еклисиолошки проблем – аутокефалност националних Цркава и њихову склоност ка национализму“, известила је агенција CWN.
„С православне тачке гледишта, Црква је оприсутњена у свакој помесној Цркви која свршава Евхаристију, па је, у складу с тим, свако евхаристијско сабрање – Црква у њеној пуноти“, - рекао је кардинал Курт Кох, председник Папског савета за унапређење хришћанског јединства. „Напротив, с римокатоличке тачке гледишта, засебно евхаристијско сабрање није црквена пунота. С тога, основа Римокатоличке цркве јесте јединство посебних евхаристијских заједница међусобно и с епископом Рима. Дакле, Римокатоличка црква живи у узајамном прожимању локалних Цркава у једној универзалној Цркви“, - рекао је кардинал. Због тога Римокатоличка црква треба да „оснажи аргументе у прилог важности примата римског папе за делатост и живот Цркве“, додао је прелат.
„Најважније је да се не изгуби из вида циљ екуменистичког дијалога између Римокатоличке и Православне Цркве, који се, барем с римокатоличке тачке гледишта, може састојати једино у васпостављању видљивог општења Цркве“, - закључио је кардинал Кох. Као што видимо, челник екуменистичког покрета је веома јасно дефинисао циљ екуменистичког дијалога, бар како га види Ватикан: привести Помесне Православне Цркве јединству с римским престолом. Једном речју, концепција уније и даље остаје стратегија "Свете столице" у односу с православним светом. Занимљиво је да је своју оптужбу за национализам на адресу православних, кардинал Кох изрекао у унијатској Галицији, коју, као што је познато, њен прелазак на грко-католичанство није ослободио националистичких претензија. Фото (Антимодернизам.ру): Кардинал Курт Кох с бившим и садашњим челником украјинских унијата. Извор: „Рус Православнаја“ |