header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Путин: Није Стаљин случајно после Хитлеровог напада изговорио: „Браћо и сестре!“
Путин: Није Стаљин случајно после Хитлеровог напада изговорио: „Браћо и сестре!“ Штампај Е-пошта
среда, 24 јул 2013

 Руски лидер Владимир Путин рекао је за филм „Друго крштење Руси“ да је уверен да Руска православна црква доприноси јединству руске нације и државе и да помаже да се одрже добри односи са другим народима.

„Црква има веома важну улогу за Русију – стварање услова за међуконфесионални, међуетнички и међунационални мир и хармонију“ – рекао је шеф државе у интервјуу за тај документарни филм.

Реч је о филму московске телевизије „Русија-1“ који је уприличен за 1025-годишњицу Крштења Руси и посвећен оживљавању православне цркве у Русији.

По Путиновом мишљењу „значај цркве чак прелази границе данашње Руске Федерације“. Она нам помаже да успоставимо добре односе са народима других земаља, пре свега на постсовјетском простору. Црква има веома конструктивну и позитивну улогу“, истакао је руски председник.

„Наиме, са примањем хришћанства, православља, почела је да се ствара руска нација као јединствена нација и да се оснива централизована руска држава. У ствари, у основи руског народа и руске централизоване државе налазе се јединствене духовне вредности, које обједињују читаву, велику европску територију на којој се данас простиру Русија, Украјина и Белорусија. То је наш јединствени духовни и морални простор. А то је веома озбиљан фактор обједињавања народа“ - рекао је Путин.

Шеф државе је такође високо оценио обједињавање Руске Православне Цркве и Заграничне православне цркве, које се десило 2007.

„Представници Руске православне цркве у иностранству су истински руски људи. Они живе за интересе Отаџбине, иако далеко од ње. Они су схватили да је дошло време за обједињавање читавог руског народа зато што православље обједињује људе, понекад, најразличитијих националности“. Председник је подсетио да „у личним документима поданика Руске империје није било рубрике „националност“ већ  рубрика „вероисповест“.

Према Путиновој оцени, држава и Руска православна црква „имају веома много области за сарадњу“.

„То је духовно – морално васпитање људи, пре свега омладине, то је подршка институцији породице, васпитање деце, брига о онима којима је потребна посебна помоћ и подршка – о људима који пате не само од болести, о инвалидима, о људима са ограниченим могућностима, о људима који су лишени слободе“ – набројао је шеф државе и истакао да је „црква ту природни партнер државе“.

Путин је подвукао: „У најкритичнијим моментима наше историје, наш народ се окретао својим коренима, моралним начелима и вредностима вере“.

Као пример навео је објављивање вести о почетку Великог отаџбинског рата: „Први који је то саопштио био је Молотов који се народу обратио речима: „Грађани и грађанке!“, а када је Стаљин наступио, без обзира на сву његову тврду, да не кажем сурову политику у погледу цркве, обратио се речима: „Браћо и сестре!“. У томе је био огроман смисао – не само речи. То је било обраћање срцу, души, историји, нашим коренима, да би изразио трагедију догађаја који се дешавају, да би мобилисао људе за одбрану своје Отаџбине“ – уверен је шеф руске државе.

Масовно окретање руских грађана према православљу крајем 1990-их почетком 2000-их, Путин је назвао разумљивим и логичним.

Притом је поменуо такозвани „Кодекс градитеља комунизма“, који је по његовом мишљењу био „поједностављено упућивање на верске и моралне принципе практично свих традиционалних савремених религија“. „А када је, чак и та поједностављена форма обраћања људима престала да постоји, настао је огроман морални и етички вакуум који се могао испунити само једним – повратком на праве, истинске вредности.

Те вредности су могле бити само верског карактера“ – истакао је шеф руске државе.

Путина не чуди што је „друштво само, без подстицања споља, од стране власти или од стране цркве, пришло православљу“.

Он је подсетио да се крајем 1990-их „црква налазила у тако тешком стању да није могла никога да подстиче“.

„Не мислим само на материјално стање, њу су у време совјетске власти опљачкали тако како никада нико никога није пљачкао. Она је била у тешком стању и у организационо–духовном смислу“ – прецизирао је председник.

Он је уверен да су  се „људи, у ствари, сами окренули својим коренима, вери, духовним вредностима и то је био природан препород руског народа“.

Путин је испричао како су њега у детињству крстили и како је то породица морала да крије да не би наудила очевом партијском раду.

„Мајка ме је крстила, као, кришом од оца који је био члан комунистичке партије. Није био функционер, радио је у фабрици, био је месни партијски активиста у фабрици. Мајка ме је тајно крстила“ – испричао је Путин.

     Превела: Ксенија Трајковић

http://fakti.org/rusija/putiniana/putin-nije-staljin-slucajno-posle-hitlerovog-napada

Последњи пут ажурирано ( среда, 24 јул 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 46 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.