header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Римокатолички надбискуп у Москви о сусрету папе и патријарха и папином првенству
Римокатолички надбискуп у Москви о сусрету папе и патријарха и папином првенству Штампај Е-пошта
субота, 27 јул 2013

          Главни католик Русије о међусобним односима с православцима и властима.

      Испричајте нам вашу причу. Како сте дошли на чело католичке цркве у Русији? 

Прилично једноставно. Папа Бенедикт XVI. именовао ме је 2007. бискупом у Москви. Ја сам већ одавно живио у Русији: у деведесетим служио сам у Сибиру пет година, затим у Москви. Кад је папа донио одлуку да ме именује бискупом, радио сам као ректор Духовног католичког сјемеништва у Санкт-Петербургу. 

По закону о некомерцијалним организацијама на вас могу гледати као на страног агента?

Не. Као прво, католичка црква је религиозна заједница, а све религиозне заједнице су искључене из тог закона. Као друго, ја сам грађанин Русије.

Како се осјећате у православној Русији? Немате осјећај да се налазите у за вас туђој околини?

Не. Знам да Русија није католичка држава. Али то нимало не значи да се не осјећам угодно. Управо супротно, морам рећи да сам одувијек имао добре односе с православном црквом.

Ипак почетком двијетисућитих постојали су прилично сложени односи између католика и православаца у Русији. Проблеми су започели, кад је Ватикан у 2002. претворио апостолске администратуре у бискупије, што је изазвао службени протест Руске православне цркве и низ антикатоличких митинга. Без објашњења протјерани су тад из Русије бискуп Мазур и још три свећеника. Какви су сад ваши односи с Московским патријархатом?

Чини ми се да су приговори од стране Руске православне цркве на католичку цркву у Русији сад ријешени. Имам јако добре односе с патријархом Кириллом. Такођер би рекао да сам имао добре односе с његовим претходником Алексијем ИИ. И с другим хијерархијама Руске православне цркве имамо добре односе, посебно с епископима у оним градовима гдје постоје католичке заједнице.

Зашто нема заједничке службе божје? По којим питањима се оне разликују?

Фундаментала протурјечност је у томе што не можемо служити исту Еухаристију, која је управо знак потпуног јединства. Управо због тога не бих могао служити с православним хијерархом као што ни он не може са мном. С оним с којим служим Еухаристију, с њим се и налазим у јединству (јединство је изгубљено 1054. због раскола цркве на Западну и Источну). Основни разлог се највјеројатније налази у јурисдикцији римског папе: православци не признају његову владавину над свим кршћанима. Наравно, постоје и друге ствари које разликују једну цркву од друге. С друге стране, нашу подјелу можемо проматрати као разноврсност у кршћанству, то се посебно тиче литургијских обреда: под окриљем Католичке цркве постоји Гркокатоличка цкрва која се придржава источног обреда, но то нам не смета да будемо у заједништву. Због тога сматрам да се прије свега мора ријешити питање које је повезано с јурисдикцијом римског папе. 

Бенедикт XVI. је побољшао односе с Руском православном црквом, чак су се појавили разговори о могућем сусрету папе с Патријархом московским и све Русије. Не бојите ли се да ће нестати сви позитивни помаци при новом папи?

Још док је био бискуп у Буенос Аиресу, папа је имао добре односе с источним црквама. Не треба заборавити да је био ординариј католика источног обреда који у Аргентини нису имали своју хијерархију. Као млад свећеник Марио Бергоглио је студирао код гркокатолика, због тога зна источну литургију. Све то говори у прилог да је папа јако добро усвојио источну традицију цркве, источно кршћанство. 

Због чега тијеком читаве повијести католичке цркве никад није било сусрета папе с Патријархом московским?

До 20. стољећа није било никаквих сусрета ни с другим патријархатима. Први сусрет папе с православним патријархом догодио се 1964., кад се папа Павао VI. сусрео с патријархом Атинагором. Послије тог започели су и контакти с православним патријархатима. То је било могуће послије II. Ватиканског сабора. Додуше, папа се никад није сусрео с Патријархом московским и све Русије.    

А кад ће бити могућ такав сусрет? Што се треба направити да би се догодио?

Сусрет је већ сутра могућ. Не постоји околност која га спречава. Но, како говоре у Руској православној цркви, тај сусрет се мора припремати на прави начин, он мора бити плодотворан. А за то је потребно направити одређене ствари. 

Којом брзином расте број католика у Руској Федерацији: има ли их све више или мање?

Католичка заједница у Русији расте, али ипак је још увијек малобројна. Највише католика има, ако се не варам, у Калининградској области – 4-5% становништва. А од 0,1% до 1% по читавој Русији. 

Из којих се средстава финанцирају жупе у Русији, постоје ли код нас олигархи католици?

Ако и постоје, не знам их. А католичке жупе живе од прилога.

А Ватикан не помаже новчаним прилозима?

Сам Ватикан не. Помаже католичка црква. Постоји принцип солидарности: богатије цркве помажу сиромашнијим. Од самих почетака кршћанства је тако било, зато добивамо прилоге од читаве католичке цркве. У противном би било јако тешко.

Упознали сте новог папу, какав је он човјек?

Сусрео сам се само једном с њим док је папа Фрањо био у Буенос Аиресу. На мене је оставила дубок дојам његова једноставност и непосредност. Вјеројатно ћемо се видјети у листопаду ове године и у сијечњу 2014., кад ћу бити у Риму с ходочасницима.

Све конфесије се жале на недостатак религијских објеката. Имате ли и ви такав проблем? Недостаје ли вам још цркви у Москви?

Да, имамо такав проблем у низу регија. Рецимо, у Москви нам је потребно још неколико цркава.

Крајем 2010. донесен је закон „О предаји религиозним организацијама имовине за религиозну намјену која се налази у државном или локалном власништу“. Јесу ли нешто предали Католичкој цркви? Што бисте хтјели добити у власништво?

Постоје објекти у држави које бисмо хтјели добити у власништво. То се посебно тиче оних градова у којима су повијесне католичке цркве, но локална се католичка заједница и даље мора окупљати по становима. Рецимо, у Рјазању, Кирову, Вологду још цркве нису враћене.

Паоло Пеззи 

Родио се 8. коловоза 1960. у Руссију (Италија). Добио ступањ бакалауреата за филозофију и богословље на Папинском свеучилишту светог Томе Аквинског у Риму (1990.). Заштитио докторски рад о пастирском богословљу на Папинском латеранском свеучилишту у Риму (2000.). Од 1993. обнаша дужност декана средишње регије Апостолске администратуре за католике у азијском дијелу Русије. Од 2004. предаје у католичком сјеменишту у Санкт-Петербургу, а од 2006. до 2008. обнаша дужност ректора. Од сијечња 2011. је предсједник Конференције католичких бискупа Русије. Исте те године добио је руско држављанство.

http://ruskivjesnik.com/politics/2013/07/24/katolicki_nadbiskup_u_moskvi_

Последњи пут ажурирано ( субота, 27 јул 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 28 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.