header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Активисти бране оранице
Активисти бране оранице Штампај Е-пошта
среда, 21 август 2013
       Грађани покушавају да се организују и заштите наше оранице и руде од пљачкашких приватизација и продаје странцима без контроле: Бићемо осуђени на глад и сиромаштво ако то допустимо.Почело је са одбраном паркова и дечјих игралишта од неумољивих инвеститора, наставило се са протестима против „бус плуса“, генетски модификоване хране и за одбрану храста...

 Грађани су се пробудили из дуге апатије и почели да се организују. Тако је ове недеље неколико група грађана основало Алијансу за одбрану земље, хране и природних ресурса Србије. Подршку су им пружиле и неке општине (рецимо Чајетина), као и задруге (из Суботице, Крушевца, Горњег Милановца, Оџака...).

Овога пута грађани су дигли глас за заштиту домаћих ораница, против пљачкашких приватизација, продаје земље странцима и сумњивим тајкунима без икакве контроле, а за безбедну и јефтину храну. Како кажу, у Војводини је пола милиона хектара државног и задружног земљишта кроз сумњиву приватизацију и препродају прешло у руке странаца и домаћих тајкуна. Када се та површина претвори у километре, она износи половину територије Косова.

- Бићемо осуђени на глад и храна ће нам бити прескупа - каже Александра Кнез Милојковић, из удружења Норма центар, једног од оснивача Алијансе. - Стране корпорације производиће храну за грађане својих земаља и извозити је, а нама ће остајати скупа храна или шкарт.

Неконтролисана продаја земље уништиће ситна газдинства која се прехрањују на сопственим окућницама. Број сиромашних ће се повећати, мада и сада чине 12 одсто становништва.

- Корисника народних кухиња има колико житеља Горњег Милановца и Трстеника заједно. Само у општини Палилула је 2.000 гладне деце. Замислите како ће те бројке расти када храна поскупи. А процене кажу да ће она у наредних 10 година поскупети 40 пута!

Јагма странаца за земљом биће све већа што храна буде скупља, али и што буде ближа 2020, до када у ЕУ пет одсто укупног горива треба да буде биогориво.

- Бојим се да нас чекају искуства кроз која су прошле Африка и централна Азија - каже Маја Гавриловић, из покрета „99 одсто Србија“, која је преко лондонске фирме радила истраживања за УН.

- Кроз стечаје и приватизацију 253 агро-предузећа, више од 56.000 радника остало је без посла, а многе породице су на рубу егзистенције.

Мађари су издејствовали референдум, на ком је 87 одсто људи извојевало мораторијум на продају земље странцима. И Хрвати су увели седмогодишњи мораторијум, а у Пољској забрана још траје.

- Добро је ако су људи почели да се самоорганизују - каже политички социолог Љубиша Деспотовић. - То значи да се буди аутентично цивилно друштво, које хоће да одбрани себе, породицу и национални интерес, и да се бави питањима кључним за наш живот. До сада смо имали сурогат цивилног организовања, јер су НВО увезене и финансиране из иностранства, радиле против интереса грађана.

ШКАРТ ИЗ ХРВАТСКЕ

У Војводини су 214.105 хектара задружног и 300.000 хектара државног земљишта, купујући задруге, отели локални тајкунчићи, шверцери и шићароши, који су сачекали добру цену да их продају странцима, каже Ненад Илић из Удружења за борбу против корупције „Обруч“. Међу купцима има и хрватских држављана са потерница. Дешава се да они са својих плантажа извозе пшеницу у Хрватску, а овде довозе шкарт из тамошњих силоса.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:449267-Aktivisti-brane-oranice

Последњи пут ажурирано ( среда, 21 август 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 41 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.