header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Сом Пангасиус: Кад бисте знали све о овој риби, да ли бисте је поново јели?
Сом Пангасиус: Кад бисте знали све о овој риби, да ли бисте је поново јели? Штампај Е-пошта
недеља, 12 јануар 2014

 Ова риба се гаји у једној од најзагађенијиј река на планети * Не постоји ништа природно у њој * Несрећне животиње хране се остацима других риба, односно сушеним па млевеним костима, главама и реповима...

У неколико претходних месеци наше трговине и рибарнице “окупирала” је риба пангасиус, која је постала прави хит међу овдашњим потрошачима због приступачне цене. Ова врста сома убедљиво је најефтинија на тржишту, цена му је испод ослића, а за кратко време постао је веома тражена роба за славе и празнике.

Међутим, кад бисте знали нешто више о овој риби, сигурно вам не би пало на памет да је купите и једете, јер се ради о риби изузетно лошег квалитета, која се производи у Вијетнаму, у екстремно нехигијенским условима. Њена природна околина препуна је бактерија које веома лако могу да утичу на развој болести код људи.

Према сајту “dietmindspirit.org” који се, између осталог, бави квалитетом намирница које уносимо у организам, ову рибу не треба никако користити у људској исхрани, јер је веома лошег квалитета.

- Ова риба се гаји на фармама у реци Меконг, једној од најзагађенијиј река на планети. Препуна је хемијских отрова и бактерија јер се узгаја у индустријски отпадној води која чини велики удео поменуте реке. Не постоји ништа природно у њој. Несрећне животиње хране се неупотребљеним остацима других риба, сушеним па млевеним костима, главама и реповима, помешаним са сојином сачмом. На овакав начин настало је и обољење “лудих крава” у Британији, када су говеда храњена остацима других крава – пише на овом сајту.

Додаје се да, с обзиром на то да пангасијуси расту четири пута брже од обичних сомова, није исључено да је њихова храна “нафилована” којекаквим сумњивим хормонима раста, посебно кад се зна да нема никаквих званичних регулатива у вези с њиховом производњом.

Оно од чега ће вам се додатно згадити свакао помисао да у продавници посегнете за месом пангасијуса јесте чињеница да се женкама убризгавају полни хормони деривирани из мокраће људских трудница, како би у што краћем року произвеле што више икре, односно да би се из јајашаца излегло што више нових рибица.

- Истраживања су показала да су многи који су јели ову рибу, врло брзо након оброка осетили знаке тровања. Најчешћи симптоми су мучнина, повишена телесна температура и повраћање. Зато размислите добро да ли је ниска цена коју плаћате за филете пангасијуса заиста и цена коју сте спремни да платите за здравље своје породице – пише на сајту.

Око употребе ове рибе у исхрани је пре неколико година избио скандал у две земље Европске уније – Италији и Француској. Тамошњи медији су ову рибу назвали “риба превара”, па је читава афера око ње добила идентично име. О њој су писале све дневне новине у поменутим државама, а телевизије су емитовале прилоге о њој у ударним терминима.

Главну улогу у узбуњивању медија у ЕУ су имали друштва потрошача која су због контроверзних и недовољних информација о квалитету рибе која стиже из Вијетнама дигласвој глас.

Основни разлог овог за почетак побуне потрошача је био што се на пијацама ова јефтина риба продавала као скупља врста – лист, на коју неодољиво подсећа. Разлика је у томе што “панга” кошта око шест евра, а лист чак седам пута више.

http://bigportal.ba

Последњи пут ажурирано ( недеља, 12 јануар 2014 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 44 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.