header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВНА ДОМАЋИЦА arrow Да ли пити свеже или УХТ млеко – које је боље пастеризовано или стерилизовано млеко
Да ли пити свеже или УХТ млеко – које је боље пастеризовано или стерилизовано млеко Штампај Е-пошта
недеља, 16 фебруар 2014

 Многи родитељи се питају да ли је боље пастеризовано или стерилизовано млеко, то јест шта је боље свеже или ухт млеко у тетрапаку

Гледам по супермаркетима како родитељи купују велике пакете са УХТ млеком, такозвано трајно млеко, да би то стерилизовано млеко дали деци. То ме је подсетило да напишем нешто на тему које је млеко боље, свеже млеко или УХТ млеко – трајно млеко у тетрапаку, с обзиром да сам радио у тој индустрији, па нешто знам о томе.

У млекарству постоји такозвано сирово млеко од помужене краве, па затим свеже, односно пастеризовано млеко и УХТ или стерилизовано млеко. Свеже млеко није свеже у буквалном смислу те речи, већ је прокувано на температурама мањим од кључања како би се неке најопасније бактерије у млеку убиле. Трајно УХТ или стерилизовано млеко је дужим кувањем на температури кључања па и вишим, стерилисано, како би се и многе друге бактерије уклониле, јер пастеризација не успева да уклони све бактерије.

Свеже млеко, односно сирово млеко је иначе врло кварљива роба, када је баш свеже помужено, јер је пуно бактерија и разноразних живих бића. Ипак, и поред тога, наши претци су пили понекад такво млеко и није им било ништа, осим понеког пролива с времена на време. На жалост, данашње краве нису краве од пре сто година и не хране се као прошловековне краве а и хигијенски услови су се, звучи парадоксално погоршали. Заправо, хигијенски стандарди су све виши за узгој крвава и добијање млека, али су услови гајења крава на фармама све гори, као и храна којима се краве хране, па су бактерије, болести и инфекције које се појављују на савременим фармама много горе него што је то било некада.

Разлог томе је повећана потражња за млеком. Потрошачи и индустрија траже све више млека, па данашња крава мора 3 до 7 пута више млека да да него некадашња. Замислите да неко вас само натера да мокрите 5 пута више него што је то уобичајено, и то да радите дан за даном, годинама које наилазе. Зато је данашње свеже млеко лошег квалитета, не може се поредити са млеком од пре 50 година.

Свеже млеко и његов квалитет зависи и од онога што крава једе, а данас се краве хране буквално јефтином сточном храном која се некада сматрала за смеће. Од лоше сточне хране не може се добити добро свеже млеко, односно сирово млеко, да будемо прецизнији.

Ранијих деценија домаће млекаре су имале лоше хигијенске стандарде и лошу технологију прераде млека, па је свеже млеко које се паковало у флаше, пвц кесе и тетрапак амбалажу било лошег квалитета. Такво свеже, односно пастеризовано млеко није могло да траје више од дан два по отварању, а као неотворено максимално три дана од датума производње, јер је било пуно такозваних соматских бактерија. Домаћице су то знале, па су редовно такво млеко прокувавале, односно стерилисале у кућним условима. Такво свеже млеко је брзо било у стању да „просвира“, односно ферментише. Разлог томе је велики број бактерија у млеку, посебно такозваних соматских бактерија, што је показатељ прљавости млека.

То је подстакло потрошаче да купују стерилизовано УХТ млеко у тетрапак амбалажи, популарно названо трајно млеко јер се није кварило, млеко које су људи држали по кућама и њиме хранили децу. Чак је више од деценије стерилизовано млеко било скупље од свежег млека, што нигде није у свету постојало, осим код нас. Зато сада треба дати неколико препорука родитељима, да разумеју које је млеко боље, свеже или Ухт, краткотрајно или дуготрајно млеко, да ли је боље давати деци пастеризовано или стерилизовано млеко, с обзиром да су се неке ствари у медјувремену промениле, уведена је нова технологија и при мужи и при скупљању и преради млека. Данас је млеко хигијенски чистије.

За све је најздравије сирово млеко, али се не препоручује за конзумацију, осим ако га набављате од чистог и поузданог добављача. Ако пак нисте навикли на сирово млеко, лако ћете покварити стомак и добити опасне проливе.

Свеже млеко, краткотрајно млеко, односно пастеризовано млеко, много је боље од ухт млека, односно стерилизованог млека. Свеже млеко има у себи неки живот, неке корисне ензиме, витамине, нешто органско и живо, док стерилизовано млеко, или спаљено млеко, како се каже у млекарској индустији у жаргону, нема ништа живо у себи. Све што вреди је убијено и остављено је само пуки млечни протеин, млечна маст, сурутка и вода. Зато је то трајно млеко, јер нема шта да се поквари у њему.

Стерилизовано или УХТ млеко је налошији облик млека. Често се оно прави од млека у праху, ако је нека несташица на тржишту. Млеко у праху се помеша са водом, хомогенизује, поново стерилише и сипа у тетрапак амбалажу. Иначе, компанија Тетрапак, то треба знати, годинама уназад је намерно форсирала промоцију и продају УХТ млека, јер је амбалажа за стерилизовано млеко скупља и више им је одговарало да нација пије ухт млеко а не свеже млеко. То је капитализам који не пита за здравље нације.

Још једна битна ствар коју треба знати, у стерилизовано млеко иде најгора врста млека, сво оно млеко које је нечисто, нема довољно масноћа у себи, које је склоно ферментацији и кисељењу, које у себи има хормона и антибиотика, млеко од кога не могу да се праве други млечни производи, гура се у стерилизовано млеко. Наравно, млеко које има хормоне или антибиотике не би смело да иде у било који производ, али нисам чуо до сада да је нека млекара такво млеко просипала. Ништа се од млека не баца, иде све у УХТ млеко или у сир. УХТ млеко је стога најгора врста млека.

Надам се да сам једноставно објаснио зашто је свеже млеко боље него стерилзовано млеко за вас и вашу децу. Краткотрајно млеко је квалитетније од дуготрајног млека. У Немачкој, Аустрији, Чешкој и Словенији сада су хит аутомати у којима се точи сирово млеко. Људи су постали свесни да што је мање млеко прерадјено, тим је млеко боље. Такодје, што се крава храни боље, пасе траву а не сточни концентрат са рибљим брашном, то ће млеко бити здравије.

Има доста још прича о млеку, почев од тога да је боље пити масније млеко а не обрано, да је млеко са 0% масти можда и штетно за наше тело, да млеку не требају никакви витамински додаци као ни ароме, да је свеже млеко од старе сорте краве која даје 12 литара дневно, много квалитетније него свеже млеко од савремене сорте краве која даје 35 литара дневно, и тако редом.

Суштина је да знамо и разумемо најбитније ствари о млеку.

http://www.bastabalkana.com/

Последњи пут ажурирано ( недеља, 27 септембар 2020 )
 
Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 20 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.