header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow За местобљуститеља кијевског митрополитског трона изабран митрополит Онуфрије
За местобљуститеља кијевског митрополитског трона изабран митрополит Онуфрије Штампај Е-пошта
уторак, 25 фебруар 2014

 У понедељак, 24. фебруара 2014. године, у Кијеву је одржано заседање Синода Украјинске Православне Цркве (Московске Патријаршије), саопштава Патриархия.Ру. Седницом је председавао, у складу са Статутом Украјинске Православне Цркве, Митрополит одески и измаилски Агатангел, најстарији по хиротонији стални члан Синода.

Имајући у виду медицински оправдану спреченост Високопреосвећеног Митрополита кијевског и све Украјине да обавља дужности Поглавара Украјинске Православне Цркве, у шта су се чланови Синода и лично уверили посетивши Његово Високопреосвештенство у болници, Синод је донео одлуку да је неопходно изабрати местобљуститеља кијевског митрополитског трона.

У складу са прописима Статута Украјинске Православне Цркве, тајним гласањем на дужност местобљуститеља изабран је Митрополит черновицки и буковински Онуфрије.

Биографија Митрополита черновицког и буковинског Онуфрија

Стални члан Светог Синода УПЦ, Митрополит черновицки и буковински Онуфрије (Березовски Орест Владимирович) рођен је 5. новембра 1944. г. у селу Коритном Вашковског рејона Черновицке области Украјине у свештеничкој породици.

Године 1964. завршио је черновицку Техничку школу, радио у грађевинској организацији, а 1966. г. уписао Општетехнички факултет на Черновицком државном универзитету. Године 1969. напустио је универзитет и уписао Московску духовну академију.

Године 1970. је примљен у братство Тројице-Сергијеве лавре, 18. марта 1971. г. замонашен, 20. јуна рукоположен у јерођакона, а 29. маја 1972. г. у чин јеромонаха. Године 1980. произведен је у чин игумана, а 28. августа 1984. г. постављен на место настојатеља Преображенског храма Светогорског подворја у селу Лукино Московске области. 28. јуна 1985. г. постао је благочини Тројице-Сергијеве лавре, а 15. децембра 1986. рукопроизведен је у чин архимандрита. Године 1988. је завршио МДА са звањем доктора богословских наука.

20. јула 1988. именован је за намесника Успенско-Почајевске лавре.

9. децембра 1990. г. у Владимирској саборној цркви у Кијеву хиротонисан је у чин Епископа черновицког и буковинског.

22. јануара 1992. одбио је да потпише обраћање архијерејског сабора УПЦ Његовој Светости Патријарху Алексију II о давању аутокефалности Цркви у Украјини, након чега га је митрополит Филарет (Денисенко, касније анатемисани) пребацио на Иваново-Франковски трон.

7. априла 1992. је рехабилитован на Черновицки трон. 28. јула 1994. г. произведен је у чин архиепископа и именован за сталног члана Светог Синода УПЦ.

22. новембра 2000. г. унапређен је у чин митрополита, а 23. новембра 2013. г. од стране Високопреосвећеног Митрополита кијевског и све Украјине Владимира удостојен права ношења друге панагије.

24. фебруара 2014. г. на заседању Светог Синода УПЦ изабран је за местобљуститеља кијевског митрополитског трона.

http://www.pravoslavie.ru/srpska/68730.htm

 

Последњи пут ажурирано ( уторак, 25 фебруар 2014 )
 
< Претходно   Следеће >
УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 77 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
 


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.