header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow МИСИОНАР arrow Дирљива прича иза објектива: Како је настала најпознатија фотографија из Првог светског рата
Дирљива прича иза објектива: Како је настала најпознатија фотографија из Првог светског рата Штампај Е-пошта
недеља, 15 јун 2014
          Мало је странаца који су и у најтежим тренуцима у историји српског народа остали уз њега. Самсон Чернов, ратни фотограф и сниматељ руског порекла, један је од њих. Ово је прича о њему и његовој најпознатијој ратној фотографији.

Самсон Ченов је имао само 25 година када је као дописник руских новина стигао у Србију да „покрива" Први балкански рат. Адреналин, рад на терену и стална опасност, али и храброст и дух народа мора да су се много допали младом фотографу јер је и после рата решио да остане у Србији.

Ту је и дочекао 1914. и почетак до тада незапамћеног страдања – Велики рат.

Након избијања Првог светског рата, Чернов је са Французом Анријем Барбисом добио аутомобил и возача, како би што лакше обављао своја задужења. Тако је и снимао злочине аустроугарских јединица у Мачви и Посавини.

Ипак, у септембру 1914. врховна команда српске војске прикључила га је филмској екипи Ђоке М. Богдановића која је била задужена да овековечи дешавања на фронту на Сави. Тако су и настале чувене фотографије разореног Шапца, преласка српске војске преко Саве, окупаторског уништавања Београда... као и славна фотографија Драгутина Матића „Извиђача" који негде на Дрини, пре повлачења српске војске преко Албаније, помно прати непријатељска кретања.

А најгоре је тек долазило...

Чернов није напустио Србију ни када је крах постао извесан. Са војском, државним врхом и добрим делом становништва, делећи несрећу и општу немаштину, прешао је преко Албаније својим објективом вечно овековечивши страдање и патњу избеглица из Србије.

Са колекцијом својих фотографија, Чернов по доласку на Крф путује у Лондон како би свет упознао са незапамћеном несрећном Србије, а по повратку тражи да буде крштен и прими православну веру (био је Јеврејин).

Још једна легендарна фотографија: Краљ Петар на бојишту, код Даросаве 1914. године

Самсон Чернов је крштен на Крфу 1916. године када је добио име српског регента Александра Карађорђевића.

Након револуције у Русији 1917. године више није могао да се врати у домовину, па је одлучио да узме француско држављанство.

У изгнанству, 1915. година

Чернов је неуморно радио како би свет признао страдања Србије и послао помоћ. У марту 1918. отпутовао је у Њујорк и организовао изложбу фотографија. Током читавог боравка у Америци носио је униформу капетана српске војске.

А онда је дошао и тај дуго сањани тренутак слободе... Србија је победила, а војска се победоносно вратила у домовину. Иронично, Самсона Чернова тада је задесила слична судбина као и Арчибалда Рајса... заборав.

Дневно

Последњи пут ажурирано ( недеља, 15 јун 2014 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 45 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.