header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Петар Поповић: САД спремају рат с Русијом?
Петар Поповић: САД спремају рат с Русијом? Штампај Е-пошта
недеља, 08 јун 2014

 Америка утврђује бивши Варшавски пакт. НАТО планира депоније оружја и стационирање трупа према Москви. Руски војни стручњак пише да америчко јачање потенцијала тактичког нуклеарног оружја у Европи није друго већ “предзнак почете припреме САД за рат с Русијом” (Warsaw, 03.06.2014 - амерички председник Барак Обама са председником Пољске Броњиславом Коморовским и америчким и пољским војницима на свечаном дочеку на војном аеродрому у Варшави)

Шеф САД Барак Обама допутовао је у уторак ујутро у Пољску, где је у уторак после подне сео за сто, за којим су га очекивали савезници Америке у источној Европи – шефови Бугарске, Румуније, Чешке, Словачке, Естоније, Латвије, Литваније, Мађарске, Хрватске и земље домаћина Пољске.

Осим Варшаве, Обамина европска рута има још две станице, Белгију где ће Американац срести лидере Групе 7 и Француску, у којој ће се 6. маја церемонијално обележити јубилеј англо-америчког искрцавања у Нормандији. Њиме је у Другом светском рату почело ослобађање Европе од Хитлерове окупације – уз круцијалну сарадњу са Совјетским Савезом, који је уз милионске жртве војске и грађана стигао под Берлин са истока. У Француску ће поводом тога допутовати и државни шеф Русије Владимир Путин, мада у околностима непрепознатљиво контрастним у односу на савезништво из 1944. Провокативно је, разуме се, нагађати, хоће ли двојица у чијим су рукама полуге највеће безбедносне кризе у Европи после Хладног рата, Путин и Обама, искористити церемонију и међусобно разговарати – међутим, Москва ћути док је Бела кућа загонетна. Формално, рекла је Бела кућа, разговора Обаме и Путина очи у очи неће бити. Међутим, може га бити “неформално”, и таква могућност “није искључена”, пренеле су агенције.

Планирана дестабилизација Европе

Шта год да се догоди, буде ли тог сусрета очи у очи или не, искушење које Европи предстоји у будућности не може се избећи – с обзиром да је Украјина окидач дестабилизације, дословно с том сврхом и  конструисан у Америци. Пучем у Украјини, креира се дестабилизација у Европи. Онда се, поводом дестабилизације Европе на терен враћају САД – да савезнике на Старом континенту ангажују, организују и наоружају “за одбрану од Русије”. Није код свих НАТО савезника узаврела страст у односу на опасан амерички подухват. Није за то европски Запад. Али јесте у различитом степену Исток, чији се терен спрема да буде платформа за све интензивније америчко безбедносно искушавање Русије у будућности.

Обамин протокол у уторак симболизовао је ове нове европске околности. Шеф Америке допутовао је у прво Пољску, да се уочи да је Пољска амерички нови регионални савезник. Главни у источној Европи. Пољска, неповерљива према Немачкој а с разлогом застрашена и Русијом ( што све произилази из њеног историјског памћења ), радо прихвата идеју да се те две силе Европе раздвоје војно-политичким бедемом, који ће она градити и одржавати уз помоћ Америке.

У Варшави, председника САД дочекали су председник Пољске Бронислав Коморовски и премијер те земље, Доналд Туск. Али, Обама се није упутио прво у дворац где је очекиван него прво у базу, из које од недавно полећу у редовне патроле над Пољском амерички Ф16, одаслати да у име НАТО пакта пробуде и ојачају самопоуздање у хладноратовској конфронтацији с Русијом “после Украјине”. Реч је о симболима, одабраним да укажу на суштину догађаја и нови редослед у европским приоритетима Вашингтона.

Европски ров за НАТО

У време састанка Обаме и савезника источне Европе у Варшави, у Бриселу су се министри војни НАТО пакта састали да утврде припреме алијансе за већу бојну готовост на континенту. Септембра, на самиту НАТО у Велсу, то што се утврди у Бриселу усвојиће се као извршно. Суштински, ствари које се износе штампи своде се на “јачање одбране у источној Европи” и парирање “борбеној тактици Русије, коришћеној у Украјини”. 

Пољска је најгласнија у позивима НАТО пакту ( читај Америци ) да перманентно стационира трупе у Европи. Москва тврди  да би се тиме прекршио споразум НАТО и Русије потписан 1997. – међутим, главно-командујући пакта, амерички ваздухопловни генерал Филип Бридлав, обећава да ће НАТО размотрити “предлог Пољске”. Или, пре ће бити Америке, сугерисан посредством Пољске због Европе на западу. Њене кључне чланице мање се боје Руса а више амерички диктираних трошкова евро-милитаризације.

Чему тактичке нуклеарне бомбе

Амбасадор Русије при НАТО пакту Александар Грушко оптужио је у понедељак савез Запада да директно охрабрује Кијев, у његовом обрачуну власти са становништвом на истоку Украјине, свим техничким средствима укључујући најубитачнија. Такође, приговорио је западним војним активностима близу руске границе. Приговори су, међутим, наишли на глуве уши. У међувремену, америчка мобилизација у Европи будно се прати у Русији, без илузија да је реч о краткорочном поремећају у односима који ће се брзо и лако превазићи.

Међу освртима на ново стање ствари, пажњу је недавно привукао чланак доктора војних наука Константина Сивкова, иначе председника Академије за геополитичке проблеме у Москви. Наслов чланка је “Запад се спрема за рат с Русијом”, а један од аргумената аутора у доказивању тезе је појединост да се у Европу довлачи америчко тактичко нуклеарно оружје.  Наводно, одлука о томе већ је донета. Реч је опскрби борбених авиона Ф16 и Торнадо уређајима за избацивање нуклеарних бомби Б 61-12.

“Што је веома карактеристично, предвиђа се да се њима снабдеју авиони држава које се данас сматрају ненуклеарним, Белгије, Данске, Турске, Немачке и Италије” и да све то буде у строју до 2018, пише Сивков. “Савршено је јасно да се ти радови не предузимају тек тако. Ако се авионима придодаје техничка могућност примене нуклеарног оружја, значи већ постоје планови да се то учини. А политичке изјаве о немогућности предаје ( нуклеарног оружја ) ненуклеарним силама, једноставно су информативна маска. Када наступи тренутак потребе, изјаве и уверавања лако се одбацују.” Сасвим је могућно да је то “предзнак новог заокрета у америчкој политици”, каже аутор.

Рат Европи, Америка је далеко

 “Неуспех ‘периферне стратегије’ – наступа линијом дуге, захватајући Евроазију с југа, може у условима недостатка времена западну елиту подстаћи ка радикалнијем дејству – директном нападу на Русију, као најопаснији и усто системски беочуг у блоку незападних цивилизација, БРИКС. У том контексту, увећавање потенцијала тактичког нуклеарног оружја у Европи сасвим је разумљиво: досезање премоћи у том оружју над Русијом. Успеју ли САД то да изведу, тада је агресија на Русију свом снагом НАТО пакта могућна. Ослабљена руска армија не може такав удар да издржи. Прелазак Русије на сопствену примену тактичког нуклеарног оружја биће отежан опасношћу узвратног (нуклеарног) удара. Осим тога, у случају примене, театар нуклеарног рата ће бити Европа, а не САД. Вероватно, америчко вођство рачуна да се Русија, ратујући против НАТО у европском театру, неће решити на примену стратешких нуклеарних снага против САД, пазећи се узвратног удара (... ) У сваком случају, одлука о радикалном јачању потенцијала тактичког нуклеарног оружја у Европи – јесте предзнак почете припреме САД за рат с Русијом”, каже уз остало Константин Сивков (http://vpk-news.ru/news/19567)

http://www.balkanmagazin.net/novosti-i-politika/cid128-91421/sad-spremaju-rat-s-rusijom

Последњи пут ажурирано ( недеља, 08 јун 2014 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 35 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.