header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Русија треба да пређе на Јулијански календар Штампај Е-пошта
недеља, 18 јануар 2015

 Савез православних грађана Русије предлаже прелазак на Јулијански календар у циљу афирмације одлика истинске независности

У Савезу православних грађана сматрају да Русија треба да се врати Јулијанском календару: „Пошто се Русија растаје од богоодступничког Запада и враћа на свој хиљадугодишњи православни пут, онда би симбол тог повратка требао да буде прелазак наше земље на историјски црквени - Јулијански календар“, - каже се у саопштењу Савеза.

По мишљењу православних, државе које желе истинску независност од Запада, „следују својим традиционалним вредностима, укључујући и календар“.

Русија је прешла на „нови“ – Григоријански – календар 1918. године: по налогу народних комесара са 31. јануара прешло се одмах на 14. фебруар.

Григоријански календар је увео папа Григорије XIII, 4. октобра 1582. године, заменивши њиме Јулијански.

Руска Црква, а такође и Грузијска, Јерусалимска, Српска и Пољска настављају да живе по Јулијанском календару.

На московском саветовању Православних Цркава 1948. године, одлучено је да се Васкрс и сви покретни празници рачунају по Александријској пасхалији (Јулијанском календару), а непокретни – по оном календару ког се придржава конкретна Помесна Црква. Једино Финска Православна Црква празнује Васкрс по Григоријанском календару.

По материјалу са „Рус православнаја“

Последњи пут ажурирано ( недеља, 18 јануар 2015 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 11 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.