header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Патријарх Кирил: Очувати принцип добровољности приликом издавања електронских личних карти Штампај Е-пошта
петак, 23 јануар 2015

 За  људе који нису спремни да дају своје личне податке за универзалну електронску картицу треба да буде пронађена законска алтернатива, изјавио је патријарх московски и све Русије Кирил у Државној Думи.

 „Многе брине улазак у живот иновација везаних за електронска средства прикупљања и евидентирања личних података, које значајно повећавају контролу над личношћу“ истакао је он.

„Сматрам да људи треба да имају слободу избора - да добијају личне карте у виду пластичних електронских картица или у традиционалном облику с електронским носачима података, или без њих“ - казао је поглавар РПЦ.

 „Не могу се тотално имплементирати те технологије, позивајући се на то да је тако удобније бирократама. Свако од нас може да постане талац тих технологија, да се нађе под тоталном контролом“ - додао је он.

Руски патријарх је открио да се њему и државним органима обраћају хиљаде грађана који „нису сагласни са безалтернативним увођењем нових идентификационих картица“.

РПЦ одавно инсистира на томе да држава очува принцип добровољности приликом издавања грађанима РФ универзалних електронских картица и нових електронских личних карти.

Многи верници не желе електронска документа јер сматрају да она чине живот човека максимално провидним, што може бити искоришћено за притисак на грађанина који задире и у његов политички и верски избор.

Кирил је предложио и да операције за вештачки прекид трудноће у Русији буду искључиво платне. Међу грађанима Русије много је оних који су против тога да се абортуси изводе у оквиру система обавезног здравственог осигурања, изјавио је поглавар Руске православне цркве у Државној Думи Русије.

 „Сматрам да је морално оправдано да се операције за вештачки прекид трудноће искључе из система обавезног здравственог осигурања, који се одржава захваљујући пореским обвезницима, између осталих, и оних који су категорички против абортуса“ - казао је руски патријарх.

Он је предложио да се, у случајевима када жена одлучи да изврши абортус, она „обрати професионалним лекарима, чија цена услуга не треба да буде већа од оне коју нуде илегалци.

„И проблем би био решен - казао је патријарх Кирил.

- Ако би се постигло да се број абортуса смањи дупло, имали бисмо стабилан и снажан демографски раст“.

Он је нагласио да „опозиција у овом питању нема ниједан аргумент.

Руски патријарх сматра да оваква новина неће довести до повећања броја „илегалних абортуса“.

Осим подношења предлога, поглавар РПЦ сматра да је потребно донети цео пакет мера у тој сфери.

По његовим речима, оне „треба да укључују помоћ породицама за решавање стамбених проблема, материјалну помоћ породицама с више деце, увођење етичких норми у рад система здравства, које би подстицале лекаре да се старају о животу зачетог детета“.

Патријарх московски и целе Руси Кирил такође саветује породицама без деце, које желе да имају децу, да не посежу за услугама сурогат-мајки, већ да усвајају сирочиће.

„Велику забринутост изазивају одређене репродуктивне технологије, које се мешају у Божију замисао о човеку, руше људско достојанство и вредност људских односа.

Морална свест не може да се помири с тим да је законом дозвољено такозвано сурогат-материнство, који децу и жене претвара у предмет комерцијалног и некомерцијалног посла“ - казао је патријарх Кирил.

Он је додао да сурогат-материнство изопачује „сам појам мајке, тајна породичних односа, светост тих односа“.

По мишљењу поглавара РПЦ, излаз за породице деце у овом случају би могло да буде усвајање сирочади.

Пред руским парламентарцима данас је задатак да се супротставе у свету владајућој идеји потпуне слободе избора моралних оријентира, истакао је патријарх московски и све Руси Кирил, говорећи у Државној Думи Русије.

У неким новим нормама данашњег света, који називају „постхришћанским“, по мишљењу руског патријарха, постоји „покушај да се ревидирају неке моралне норме које су непроменљиве, од стране Бога уткане у човека“.

„То носи огромне опасности за људско друштво, зато што се губи граница између добра и зла, а појам праведности се интерпретира у складу са у том тренутку владајућим филозофским и политичким ставовима“ - додао је он.

„Често ти ставови о теми слободе задиру у област права, уносећи унутрашњу напетост у законодавство и погубно делујући на моралност“ - истакао је руски патријарх.

„Примери су познати: то је легализација такозваних истополних заједница, легализација еутаназија, увођење у јавни живот одређених опасних правних норми“ - појаснио је поглавар РПЦ.

„Нажалост, те идеје се пропагирају, па чак и намећу Русији. У значајној мери од активног става руских парламентараца зависи способност наше земље да се одупре данашњим псеудовредностима, које су погубне по личност и људску цивилизацију у целини“ - нагласио је патријарх Кирил.

„Све те правне новине, које понекад пркосе не само моралним вредностима, већ и здравом разуму и инстинкту самоодржања, све више се шире у неким државама“ - сматра он.

„Идеја апсолутног вредносног приоритета слободе избора и одрицање од приоритета моралне норме постали су својеврсна темпирана бомба за западну цивилизацију“ - истакао је руски патријарх и подсетио да су преци Руса, који су били „опчињени слободом избора“, већ преживели епоху „апсолутизације слободе избора раздвојено од моралних ставова“ и знају чему то води.

 „Такво друштво постаје неодрживо“ - рекао је он.

Законодавна политика у области породице, мајчинства и детињства треба да штити право детета на породицу и право родитеља на васпитавање децу у складу с традиционалним вредностима, истакао је патријарх Кирил.

„Озбиљно прете породици, а значи и друштву, покушаји да се ограничи право оца и мајке да васпитавају децу у складу са својим погледом на свет и традиционалним моралним вредностима“ - нагласио је он.

„Неретко се права деце вештачки супротстављају правима породице и родитеља. Истовремени, брига о истинским правима деце захтева да се на прво место постави породица, да се дефинише, призна и заштити право родитеља да васпитавају децу“ - додао је руски патријарх.

„Држава може да се меша у унутрашњи живот породице само у крајњим случајевима, када физичком и моралном стању детета прети доказана опасност“ - нагласио је поглавар РПЦ.

Извор: „Факти“

Последњи пут ажурирано ( петак, 23 јануар 2015 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 111 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.