header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПИСМА ПОСЕТИЛАЦА arrow Кратко размишљање на Дан Победе
Кратко размишљање на Дан Победе Штампај Е-пошта
субота, 09 мај 2015

 Рат у Европи завршио се пре тачно седамдесет година. Дан Победе означио је крај највећег разарања у историји човечанства, али сва политичка и војна дешавања у 20. веку представљају трагичну последицу једне идеје која је зачета много раније.

 Када су у Ренесанси људи почели да гледају испред себе, а не изнад, и да надахнуће и разлог за своје постојање траже у својим жељама и свету око себе, а не у својој унутрашњости и на небесима, светом је завладала дисхармонија. У потрази за кореном ове рушилачке идеје, можемо се вратити још мало раније у прошлост, и као почетак овог процеса који сада поприма своје крајње облике означити 1054. годину, када се хришћански свет расцепио због другачијег погледа на Откровење. Исток је тада наставио да созерцава Истину, а Запад да је активно кроји. 

Све трагедије протеклог столећа  - оба светска рата, Октобарска револуција, позната и као "највећи неуспели експеримент 20. века", сексуална револуција и "Нови светски поредак" - своје корене, дакле, вуку од тренутка када је човек пожелео да буде Бог, или, како Срђа Трифковић пише, због "растућег убеђења Европљана да људски разум, поткрепљен науком и технологијим, садржи кључ за све дилеме и изазове људског постојања". Одвајање од Бога формулисао је Декарт својом чувеном девизом којом људску егзистенцију објашњава човековом способношћу да размишља и суди, продубили су је француски Енциклопедисти на челу са Волтером, који је устао против хришћанских догми и пропагирао верску толеранцију, и употпунили је револуционари под крвавом гиљотином Француске буржоаске револуције.

Иста идеја нешто касније је родила, по Трифковићу, четири јахача Апокалипсе - Маркса, Дарвина, Фројда и Пикаса. Први је као човеков једини циљ истакао поседовање средстава за производњу, дакле Мамона лично, други је човека извео од мајмуна, трећи је за све психичке проблеме нашао узрок у незадовољеним сексуалним жељама, а четврти је релативизовао естетику. Иако не желим да умањим допринос шпанског сликара развоју богоборачке идеје, ипак бих га заменио Фридрихом Ничеом, који је Бога прогласио мртвим, и својом идејом о надчовеку непосредно подстакао једног од извршиоца масовних погубљења, Адолфа Хитлера.  Нацистички диктатор се, заједно са Лењином, Троцким, Стаљином, Титом, Маом, Иди Амином, и свим осталим "лидерима" 20. века, само појавио као последица таквог начина размишљања.  А сви Сороши, Клинтони, Кушнери и Блерови модерног доба само су отелотворења општег духовног расула. Без обзира да ли јавно мњење и историјске догађаје посматрамо као неспоредну последицу утицајних теорија, или на општеприхваћене теорије гледамо као на израз постојећег стања, чињеница је да су идеје ова четири "мислиоца" однеле огромну победу у главама савременог човечанства.

После масовног уништења и разарања, светски моћници се устежу да притисну црвено дугме. Нажалост, као што је и Дан Победе имао свој други откос, Хирошиму и Нагасаки, тако и после тријумфа нуклеарног обуздавања  лако може осванути дан са призорима застрашујућих, смртоносних печурака. Јер, кад нема Бога, све је дозвољено, а неки људи себе виде само као кројаче судбине осталих становника планете. Сва срећа да ми не полажемо наду на палог човека и ову напаћену земљу, већ на Богочовека и Царство које долази.

Светозар Поштић

Последњи пут ажурирано ( субота, 09 мај 2015 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 125 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.