header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРЕТРАГА
„Људи говоре“ у Лондону Штампај Е-пошта
понедељак, 02 новембар 2015

 Фондација Jasenovac and Holocaust Memorial Foundation је организовала у Дому Св. владике Николаја Велимировића у Лондону промоцију књиге "Кустос Мезезија" књижевника Ратомира Батурана из Торонта у Канади, као и сигурно најбољег књижевног часописа у Србији и у Дијаспори "Људи говоре" који такође излази у Торонту у Канади, а чита се у целом свету, јер се штампа на српском и на енглеском језику.

Професор Универзитета у Кембриџу Небојиша Родић је промовишући књигу "Кустос Мезезија" истакао да се ради о роману о геноциду над Јерменима у Турској 1915 год. која је објављена сада поводом 100 година од тог догађаја. Многи су већ заборавили на тај ужасни злочин и геноцид који су починили Турци против Јерменског народа. Људи су грозно мучени, изгладњвани и побијени, а преживели су се расули по целом свету. Тек недавно је усвојена декларација о страдању Јермена, па је свет сазнао нешто више о том геноциду. Турска влада се увек трудила да сакрије од јавности тешке злочине против Јермена. Јерменски конзерватор Богумил из Земаљског Музеја у Сарајеву у предговору књиге пише:

се је кам од Тртисе.

Живјех мирно,

Бога молећи и зла не чинећи

Овде где ми је кам уби ме гром

Зашто Боже?"

То је био запис на мермерној плочи у Хумском код Фоче у Босни. Књига је представљена на Сајму књга у Београду крајем септембра 2015 год., а издала ју је Катена Мунди из Београда, 2015 год. Рецензент је био познати књижевник Владимир Димитријевић, док су уредници издања били Бранимир Нешић и Бошко Обрадовић.

Протојереј ставрофор о. Милун Костић је говорио о часопису "Људи Говоре" истичући његов значај за српску књижевност. Говорећи о садржају часописа који се штампа на српском и на енглеском језику истакао је вредност прилога који су писали такви сарадници као што је Матија Бећковић, Владета Јеротић, епископ Георгије, покојни велики филозоф и културолог Предраг Драгић Кијук и низ других. У часопису се налазе рубрике Поезија са низом песама које треба не само читати, већ и памтити. Ту се налазе прозни текстови, есеји и критике, текстови о језику и писму, о прећутаној историји, разни одјеци и полемике итд. Посебан простор је дат текстовима младих "који долазе".

Обраћајући се присутним на промоцији Професор Др.Србољуб Живановић, из Лондона је рекао да је часопис "Људи говоре" толико драгоцен за сваког Србина, да би свако требао да га има и да га чита својој деци. Часопис има трајну вредност. Но пошто се сваки часопис ослања на своје претплатнике добро би било да се свака српска породица претплати на овај часопис.

Директор Фондације Jasenovac and Holocaust Memorial Foundation Мијатовић-Томашевић је рекла да је циљ Фондације да прикупи помоћ у изградњи Меморијалног центра на стратишту хрватских јасеновачких логора за истребљење Срба, Јевреја и Рома у Доњој Градини за шта је потребно најмање £ 5 000 000. Републици Српској је потребна финансијска помоћ за изградњу овог центра. Потребно је одмах приступити научној обради и санацији масовних гробница које се налазе на подручју између постојећег насипа и обале реке Саве, јер их вода стално угрожава. Донатори ће добити захвалнице, а њихова имена ће бити урезана на спомен плочи. Донације из велике Британије треба уплатити на следећи рачун: Sort Code 23-05-80 Ac.No. 16628506, а из осталог дела света на: BIC: MYMBGB2L, IBAN: GB 67 MYMB 23058016628506.

Председник Међународне комисије за истину о Јасеновцу Професор Др.Србољуб Живановић приредио је 30. октобра свечану вечеру у престижном клубу високих интелектуалаца Велике Британије Атенеуму за књижевника Ратомира Батурана и Директорку Меморијалне фондације Драгану Мијатовић-Томашевић.

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 02 новембар 2015 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 49 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.