header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПИСМА ПОСЕТИЛАЦА arrow Суд озваничио раскол у Аустралији
Суд озваничио раскол у Аустралији Штампај Е-пошта
петак, 01 јануар 2016

На тужбу епископа Иринеја (Добријевић) суд одбацио „Прелазне уредбе“ и „Предлог о помирењу“

 „Епископ митрополије аустралијско-новозеландскe“ Иринеј (како се потписује) покренуо је више судских процеса који су однели милионе долара. http://borbazaveru.info/content/view/6808/1//.

На Сабору у Мелбурну септембра 2015. званично је потврђено да се Митрополија аустралијско-новозеландска налази на рубу банкротства, немајући одакле да подмирује текуће рачуне који се нагомилавају. Уочено је несмотрено трошење црквеног новца, потпуна злоупотреба наменских фондова и максимално задуживање, чак и код црквених општина (осим других позајмица, Митрополија је позајмила и потрошила $300,000 од црквене општине у Перту).

„ПОДУХВАТ КОЈИ ЈЕ ПОКРЕНУТ ОД СТРАНЕ МИТРОПОЛИЈЕ“

Поред осталих судских процеса епископ Иринеј је поднео и тужбу против Имовинског Поверништва манастира Св. Саве у Холу код Канбере, објашњавајући у званичном саопштењу да је то учинио са „одобрењем Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве“.

Поводом ове „знамените одлуке“ у наставку доносимо два саопштења која довољно говоре о жалосном стању у овом делу Српске цркве под руководством „епископа митрополије“.

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

О МАНАСТИРУ СВЕТОГ САВЕ У ХОЛУ

Митрополија aустралијско-новозеландска Српске Православне Цркве, на челу са Његовим Преосвештенством Епископом Иринејем, са задовољством саопштава да је Врховни Суд Новог Јужног Велса данaс, 24. децембра 2015. године потврдио наредбе издате од стране Суда 29. маја 2015. године и присвојио шему коју је предложио Његово Преосвештенство Епископ Иринеј за будуће руководство манастира Светог Саве под окриљем Митрополије и ауторитетом Српске Православне Цркве.

На захтев оптужених Суд је одобрио тренутно одлагање спровођења наредби у случају да оптужени уложе жалбу.

 „Са благодарношћу Господу нашем, ово је благопријатни исход, који оправдава став који смо заузели од почетка овог дуготрајног и мукотрпног спора. Молимо се и надамо да ће општи разум превладати и да ће омогућити Српском народу да од сада као једна заједница крене у наручје наше Свете Српске Православне Цркве", изјавио је Његово Преосвештенство Епископ Иринеј.

Судска одлука довела је до окончања подухвата који је покренут од стране Митрополије 2011. године, са одобрењем Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, у коме се тражио повратак манастира Светог Саве и његово устројење према канонском поретку Српске Православне Цркве.

Митрополија је захвална мноштву њених епархиота широм Аустралије и Новог Зеланда који су пружили своју молитвену, моралну и финансијску подршку и на тај начин допринели доношењу ове знамените одлуке.

Митрополијски управни удбор

24. децембар 2015. године

http://soc.org.au/sr/vesti-sr/339-saopstenje-za-javnost-o-manastiru-svetog-save-u-holu

----------------------------------------------------

Одлуком Врховног Суда Новог Јужног Велса Слободна СПЦ наставља да постоји. 

Потврђен је континуитет Слободне СПЦ у Аустралији од 1963. као пуноправно признате деноминације. Суд није признао Предлог о Помирењу из 1991. Одбацио је Прелазне Уредбе које су усвојене у Америци, а нису никада признате, нити ступиле на снагу у Аустралији.  Устав Слободне СПЦ из 1963. и допуњен 1976. признат је као једини меродавни документ за устројство Слободне СПЦ.

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

17. Редовног Црквено-народног Сабора

Слободне Српске Православне Цркве Епархије за Аустралију и Нови Зеланд

поводом суђења које је покренуо епископ СПЦ Иринеј Добријевић

против Имовинског Повереништва и његових директора

Судија Врховног Суда Новог Јужног Велса је донео пресуду 29. маја 2015. која није била извршна.  Суду је било потребно још седам месеци да испита детаље и да изрекне пресуду која је 24. децембра 2015. постала правоснажна и одмах замрзнута.

Имовинско Поверништво, Слободне Српске Православне Цркве Епархије за Аустралију и Нови Зеланд, у даљем тексту Слободна СПЦ, је изразило намеру да уложи жалбу.  Судија је одређене делове одлуке ставио ван снаге и наложио да се жалба уложи у законски одређеном року.  До коначног решења Апелационог суда, судија је донео одлуку да манастир и даље остаје у поседу Слободне СПЦ, а о његовој имовини ће се старати као и до сада, Имовинско Повереништво.

У току суђења, суд није био обавештен да је још 2009. епископ Иринеј Добријевић донео одлуку да ће манастир Нови Каленић постати женски манастир, ту одлуку је сазнао по доношењу пресуде.  Суд је по доношењу пресуде схватио да је епископ Иринеј Добријевић донео ту одлуку са циљем да забрани све верско-народне догађаје који се одржавају у манастиру, почев од Омладинског Фестивала, преко Боћарског клуба до спортских такмичења.

СПЦ није учествовала у оснивању, куповини и градњи манастира Новог Каленића.  Одлука епископа Иринеја Добријевића из 2009. је директно противна постављеним циљевима и наменама у одлуци донетој у време куповине манастирског имања и подизања манастира.  Пошто је суд дошао у посед нових сазнања тек по доношењу пресуде 29. маја 2015. бранилац Имовинског Повереништва је затражио поновно преиспитивње пресуде. Судија је веома озбиљно схватио ову позицију и због тога наложио да за све промене везане за устројство манастира епископ Иринеј Добријевић мора да добије дозволу суда.

Пресудом Врховног Суда Новог Јужног Велса, Слободна СПЦ наставља да постоји.  Потврђен је њен континуитет од 1963. као пуноправно признате деноминације.  Све њене Црквено-школске Општине, институције, епископ и свештенство су и даље пред законом делови аутономне Цркве, која је једнака са свим осталим признатим деноминацијама у Аустралији.

Државни Правобранилац (NSW Attorney General) је потврдио да Слободна СПЦ непрекидно постоји од 1963. као аутономна Црква и није се сложио са епископом Иринејем Добријевићем по питању његовог става о Слободној СПЦ.  Суд је признао Његово Преосвештенство г.г. Амвросијa за Епископа Слободне СПЦ и његово апостолско прејемство.

Суд није признао Предлог о Помирењу из 1991. јер Свети Архијерејски Сабор СПЦ није прихватио све услове за помирење.  Суд је одбацио Прелазне Уредбе које су усвојене у Америци, а нису никада признате, нити су ступиле на снагу у Аустралији.  Устав Слободне СПЦ из 1963. допуњен 1976. је признат као једини меродавни документ за устројство Слободне СПЦ.

Епархијски Савет и Епархијски Пленум Слободне СПЦ, под председништвом Његовог Преосвештенства Епископа г.г. Амвросија, на својој седници 25. децембра 2015. донео је одлуку да се уложи жалба на део пресуде који се односи на право власништва, управљања и коришћења Манастира.  Седамнаести Редовни Црквено-народни Сабор је ту одлуку једногласно потврдио.

Слободна СПЦ наставља да у пуном капацитету врши своју мисионарску делатност на духовним темељима Епархије.  Пошто на основу одлуке суда стање остаје непромењено, позивамо све људе добре воље да дођу на 35. Светосавски Омладински Фестивал, а родитеље позивамо да доведу своју децу у Дечије Летовалиште од недеље 17. јануара 2016. до петка 22. јануара 2016.

Дано у Манастиру Светог Саве – Новом Каленићу, 27. децембра 2015.

У име Епархијског Савета,

Протојереј Драган Сарачевић, секретар Епархије с.р.

Ратомир Нешић, подпредседник Епархијског Савета с.р.

http://svetinikolajzicki.com/component/content/article/1886-2015-12-31-22-40-25

 

Из Аустралије за „Борбу за веру“

Н.Ч.

Последњи пут ажурирано ( петак, 01 јануар 2016 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 42 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.