header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow АНТИЕКУМЕНИЗАМ arrow Бугарски митрополит са својим клирицима не прихвата екуменистички документ за "Свеправославни сабор"
Бугарски митрополит са својим клирицима не прихвата екуменистички документ за "Свеправославни сабор" Штампај Е-пошта
петак, 08 април 2016
         Званични сајт Бугарске Патријаршије саопштава: Дана 1. априла 2016. године у храму Свете Петке у граду Тројану Ловчански митрополит Гаврило је служио Литургију Пређеосвећених Дарова. После богослужења одржао је свештеничку конференцију у којој су учествовали свештенослужитељи Тројанског духовног округа. Размотрена су различита питања која се тичу богослужбене и спасоносне по душу делатности свештеника овог округа.

На крају конференције духовници Тројанског духовног округа Ловчанске епархије непоколебљиво и једнодушно су подржали Декларацију свештенослужитеља Ловчанског духовног округа, која је донета 23. марта ове године и која изражава став епархијског архијереја митрополита Ловчанског Гаврила у вези с текстовима докумената који треба да буду размотрени на Великом и светом сабору Православне Цркве, који ће бити одржан 16-27. јуна ове године у Православној академији на острву Криту, односно у којој се садржи озбиљно неслагање с једим од докумената под називом «Односи Православне Цркве према осталом хришћанском свету».

У прилогу наводимо Декаларацију и Писмо-Став Његовог Високопреосвештенства митрополита Ловчанског Гаврила.

 

Д Е К Л А Р А Ц И Ј А
свештенослужитеља Ловчанског духовног округа,

Ловчанска епархија БПЦ

Ми, долепотписани свештенослужитељи Ловчанског духовног округа Бугарске Православне Цркве Бугарске Патријаршије за време свештеничке конференције која је одржана 23.03.2016. године у граду Ловечу, након разматрања

ИЗЈАВЉУЈЕМО:

у потпуности и једномислено подржавамо став нашег епархијског архијереја, Његовог Високопреосвештенства митрополита Ловчанског Гаврила, који је достављен Његовој Светости Бугарском патријарху Неофиту, председнику Светог Синода БПЦ у писму бр. 61 од 11.03.2016. године, а који се односи на текстове докумената који треба да буду размотрени на Великом и светом сабору Православне Цркве, који ће бити одржан 16-27. јуна ове године у Православној академији на острву Криту, односно у којем је изражено озбиљно неслагање с једим од докумената под називом «Односи Православне Цркве према осталом хришћанском свету».

Сматрамо да ова Декларација треба да буде упућена Његовој Светости Бугарском патријарху Неофиту, председнику Светог Синода БПЦ, преко Његовог Високопреосвештенства митрополита Ловчанског Гаврила и да треба да буде објављена у средствима за масовно информисање.

--------

Његова Светост

Неофит,

патријарх Бугарски,

председник Светог Синода БПЦ

Софија

ВАША СВЕТОСТИ,

Примили смо Ваш допис бр. 197 од 02.03.2016. године уз који нам шаљете одобрене текстове које треба изнети на разматрање на Великом и светом сабору Православне Цркве који ће бити одржан 16-27. јуна ове одине у Православној академији на острву Криту. Одлука о слању ових текстова донета је на седници Светог Синода од 06.02.2016. године, протокол бр. 4 – у пуном саставу.

Нажалост, на седници од 05-06.02.2016. године због озбиљних здравствених разлога нисмо били присутни. Сматрамо Својим архијерејским правом и дужношћу да доставимо Своја извесна озбиљна неслагања с једним од докумената под називом «Односи Православне Цркве са осталим хришћанским светом».

У вези с тачком 4:

У Православној Цркви се под «јединством свих» увек сматрало да они који су пали у јерес или раскол прво треба да се врате у православну веру и да покажу послушање према Светој Цркви, и да тада кроз покајање могу бити примљени у Цркву.

У вези с тачком 5:

Цитирамо: «Савремени билатерални богословски дијалози... имају за циљ ‘трагање за изгубљеним јединством хришћана’...»

Овде треба прецизирати да у Светој Цркви никад није било изгубљено општење међу хришћанима и пошто ће она постојати до свршетка света, као што је Господ рекао, и врата паклена је неће надвладати (в.: Мт. 16: 18), ово општење ће такође вечно постојати.

У вези с тачком 6, т. 16 и др.:

Осим Свете Православне Цркве не постоје друге цркве, већ само јереси и расколи и богословски, догматски и канонски је потпуно погрешно називати ове друге «црквама».

У вези с тачком 12:

У тачки 12 је потпуно нетачно и неприхватљиво речено да «приликом одржавања богословских дијалога заједнички циљ свих дијалога јесте коначно поновно успостављање јединства у правој вери и љубави», јер треба прецизирати и подвући да је повратак правој вери потребан за јеретике и расколнике и да се ни на који начин не тиче Православне Цркве.

Слава Богу, Бугарска Православна Црква је 1998. године изашла из ССЦ, чиме је изразила своје неодобравање његове делатности, јер не може бити чланица организације у којој се сматра «једном од многих или граном Једне цркве, која тражи начин за обнављање и која се бори за своје обнављање посредством овог Светског сабора».

Један је Господ, једна је Црква, како се каже у Символу вере.

Ваша Светости, ако ови текстови не буду исправљени, озаконићемо јеретичко учење и праксу примања јеретика и расколника без тога да они постану истински чланови Једне Свете Православне Апостолске Цркве.

Препоручујемо се Вашим светим молитвама и остајемо

Ваше Светости брат у Христу,

† ЛОВЧАНСКИ МИТРОПОЛИТ

------------------

Напомена:

Предсаборне документе су одобрили поглавари Помесних Православних Цркава на предсборном заседању у Шамбезију (21-28. јануар 2016. године) с тим да ови документи буду презентирани на Свеправославном сабору на Криту у јуну 2016. године.

У априлу 2016. године Свети Синод БПЦ БП треба да размотри ове документе и сва остала питања повезана са учествовањем БПЦ у Свеправославном сабору.

С бугарског превела: Зинаида Пејкова

Са руског: Марина Тодић

Извор: "Православие.ру"

Последњи пут ажурирано ( петак, 08 април 2016 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 19 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.