header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Канцерогене материје у шампонима за децу
Канцерогене материје у шампонима за децу Штампај Е-пошта
четвртак, 19 март 2009

Козметика прошла 54 филтера

Image          ОТКРИЋЕ једне америчке невладине организације да се у многим производима за хигијену беба и деце налазе високотоксичне и канцерогене супстанце диоксини и формалдехиди узнемирило је и родитеље у Србији. Неки од тестираних производа се продају и на нашем тржишту, али у Министарству здравља кажу да разлога за панике нема, јер се ти производи приликом увоза "добро контролишу".
          
            Америчка "Кампања за сигурну козметику" тестирала је 47 производа "Бејби меџик", "Џонсон енд Џонсон", "Лореал" и "Бат енд бади вркс". Утврђено је да 32 садрже диоксин, 23 формалдехид, а 17 обе супстанце. У "Џонсоновом" шампону за децу и "Бејби меџиковом" лосиону за тело, рецимо, нађени су и формалдехид и диоксин.

Светска здравствена организација означила је диоксине као канцерогене које утичу на слабљење имунитета, појаву обољења различитих органа, најчешће јетре и бубрега, и изазивају промену метаболичких процеса. Због тога, према препорукама СЗО, ове супстанце уопште не би требало да се налазе у производима за исхрану и хигијену. Формалдехиди су такође забрањени у производима за исхрану и хигијену у многим државама, јер могу да изазову алергије, астматичне нападе, главобољу, а сматра се и да су канцерогени.

По обелодањивању резултата тестирања спроведеног у САД,

Управа за инспекцијске послове Федерације Босне и Херцеговине почела је у уторак контролу дечје козметике "Џонсон и Џонсон". У српском Министарству здравља кажу да за ванредном контролом нема потребе, јер се приликом увоза сваке серије контролишу документација за ове производе, услови транспорта, производи се физички прегледају и узимају се узорци, који се испитују у 54 лабораторије у Србији.

- Формалдехид и 1,4 диоксин не улазе у основни састав производа за негу и улепшавање, стога нису наведени на декларацији производа - кажу у Министарству здравља Србије. - Прекурсори формалдехида и 1,4 диоксина су у одређеној концентрацији, и према нашем Правилнику о условима у погледу здравствене исправности предмета опште употребе који се могу ставити у промет, који је усаглашен са нормативима ЕУ, дозвољени у овим производима као конзерванс - и то 0,1 уколико долазе у контакт са слузницом или 0,2 уколико долазе у контакт са кожом.
Уколико се у производима за негу и тело уочи већа концентрација ових супстанци од дозвољене, производ се третира као здравствено неисправан и забрањује се његово стављање у промет, кажу у Министарству. У 2008. години није потврђена неисправност производа за негу лица и тела због веће концентрације ових конзерванса.

НЕИСПРАВНО

У ТОКУ 2008. године санитарна инспекција је приликом контроле производа из увоза забранила увоз неких пошиљки средстава за одржавање личне хигијене, штапиће за уши због микробиолошке неисправности, влажне марамице због микробиолошке неисправности, декоративну козметику због хемијске неисправности и присуства тешких метала - кажу у Министарству здравља. - За мање од један одсто анализираних узорака из увоза потврђена је здравствена неисправност.

ДОЗВОЉЕНО

САСТОЈЦИ који су у траговима пронађени могу бити резултат процеса који наше производе чини нежним за бебе и штити их од развоја бактерија - саопштио је "Џонсон енд Џонсон". - Америчка агенција за храну и лекове и друге владине агенције широм света сматрају ове нивое у траговима сигурним и сви наши производи задовољавају или премашују регулативне захтеве у свакој земљи где се продају. Уз то, ми проверавамо сигурност финалних формулација наших производа за бебе и децу.

http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=140576

 ***

ЕВРОПА СТРАХУЈЕ ОД КАНЦЕРОГЕНИХ ШАМПОНА ЗА ДЕЦУ, А НАШЕ МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА „НЕОБАВЕШТЕНО”

По старом лошем обичају, о могућности да се на нашем тржишту продају опасни производи опет нисмо чули од званичних институција већ из медија, комшијских. А ни овог пута ствар није безазлена. У шампонима “џонсон и џонсон”, које ваљда сваки родитељ у Србији барем понекад купује свом детету, према тврдњама међународне групе Кампања за сигурну козметику, налазе се канцерогене материје: у шампону “без суза” откривени су трагови формалдехида и диоксина, који у одређеним количинама могу бити веома опасни, а исте материје су и у “бејби меџик” лосиону за тело.

 После ове вести на ноге се дигла хрватска, б/х и ина јавност, док српска још увек не зна да ли је тржиште преконтролисано, можда пронађени управо такви шампони и лосиони или већ повучени из продаје... Ова вест у комшилуку је објављена пре пет дана и одмах је пречешљано хрватско и б/х тржиште, почеле су лабораторијске анализе и контроле дечије козметике.

– Министарство здравља никад није реаговало док се јавност није дигла на ноге. Тако је и овог пута – каже за “Дневник” председник Удружења за заштиту потрошача Војводине и потпредседник Националне организације потрошача Горан Паповић, питајући се зашто инспекција није одмах реаговала, али и зашто још увек немамо закон о безбедности производа, те зашто код нас не функционише систем узбуњавања потрошача због појаве опасних производа на тржишту. – А ако неко жели да оспори резултате до којих је дошла призната светска здравствена група, нека уради анализу. До тад, прихватамо да је и код нас тако, а свима је јасно какве опасности по здравље деце носе производи с таквим материјама.

________________

Лане све било у реду

Министарство здравља тек се јуче огласило да је лане Санитарна инспекција забранила увоз неких пошиљки средстава за личну хигијену: штапића за уши и влажних марамица због микробиолошке неисправности, а декоративне козметике због хемијске неисправности и присуства тешких метала. Код мање од један одсто узорака утврђена је здравствена неисправност.
У саопштењу се наводи да формалдехид и 1,4 диоксан не улазе у основни састав производа за негу и улепшавање, те нису наведени на декларацији производа. Они су као конзерванс дозвољни у одређеној концентрацији, али ако је она у производима за негу лица и тело већа од дозвољене, њихова се продаја забрањује због здравствене неисправаности. Ресор др Милосављевића тврди да лане то у производима за негу лица и тела није потврђено.

___________________

Иначе, шест америчких произвођача најавило је да престаје да продаје своје пластичне флашице за бебе, а све су то велики произвођачи: “Авент”, “Дизни Фирст Јирс”, “Гербер”, “Др Браун”, “Плејтекс” и “Ивенфло”. Како преносе европски медији, претпоставља се да флашице, приликом загревања или пуњења топлом течношћу, испуштају отровни бисфенол, који може изазвати здравствене проблеме, а ризик зависи од количине бисфенола. Родитеље у Србији надлежне инспекције ни о томе нису обавестиле.

С. Глушчевић

 http://www.dnevnik.co.yu/modules.php?name=News&file=article&sid=52118

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 19 март 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 89 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.