header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Први плодови „Свеправославног сабора“: У Румунској Цркви дозвољени „међухришћански“ бракови
Први плодови „Свеправославног сабора“: У Румунској Цркви дозвољени „међухришћански“ бракови Штампај Е-пошта
субота, 09 јул 2016
          У новокалендарској Румунској Цркви екуменисти ће од сада моћи да „венчавају“ православне с јеретицима. Ова новотарија је названа „међухришћански бракови“, а постала је могућа после учешћа тамошњих архијераја на тзв. „Свеправославном сабору“ на Криту.

У једном од докумената који су они потписали каже се: „Сабор је установио да о могућности примене црквене икономије (решавање црквених питања с позиције снисхођења и практичне користи), када су у питању мешовити бракови, треба да одлуче Свештени Синоди сваке аутокефалне Православне Цркве у складу са светим црквеним Канонима и у духу пастирске разумности, а на службу човековог спасења“.  

Румунска Патријаршија своје одступништво правда следећим добрим намерама: „Иако је, у циљу очувања јединства вере и духовног живота у породици, Православна Црква увела забрану на такве везе, у многоконфесионалном друштвено-културном контексту, из пастирских разлога, Црква као изузетак дозвољава бракове православних верника с лицима других хришћанских вероисповести, након добијања специјалног разрешења локалног православног епископа (архијереја)“.

Управо против ове одредбе о венчању православних чада с јеретицима и другим секташима и расколницима, који се скривају иза Христовог имена, иступила је Грузијска Црква у предсаборском периоду, не потписавши докуменат „Света тајна брака и препреке за њега“,  позивајући се на свете Каноне: „Нама се подноси неприхваљива замена догматског запрећења 72. правила Шестог Васељенског Сабора и допуштање неправославнима да, по саборском постановљењу, учествују у Светој тајни брака. Тај докуменат је разматран на Светом Синоду Грузијске Цркве још на заседању 8. октобра 1998. године и изнова 25. маја 2016. године. Ми га нисмо потписали ни на јануарском сусрету поглавара Правосланих Цркава...“, - навео је Грузијски Патријарх Илија Други у писму упућеном константинопољском патријарху Вартоломеју (овде:)

Нацрт овог документа, иначе, није потписала ни Антиохијска Црква.

 

 На слици у наслову: први новокалендарски румунски патријарх Мирон (Кристја) и англикански надбискуп кентерберијски Ланг  (03.06.1936 г.) на Ламбетској екуменистичкој конференцији

По материјалу са:  "Инфром-религија.ру"

Превод и приређивање: "Борба за веру"

 

 

Последњи пут ажурирано ( субота, 09 јул 2016 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 61 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.