header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Проф. др С. Живановић: Реаговања британске штампе на канонизацију мајке Терезе Штампај Е-пошта
понедељак, 05 септембар 2016

  Сви британски листови у данашњем издању доносе вест о канонизацији мајке Терезе за римокатоличку светицу. У дневном листу GUARDIAN  од 5. септембра текуће године налазимо на 3. страни чланак Haroon Siddique која истиче да је римокатолички папа Фрања од свог избора у марту 2013 године прогласио 29 особа за римокатоличке светитеље. Произлази да је овај папа сваких шест недеља прогласио некога за светитеља.

 Када је папа Фрања у септембру прошле године прогласио за светитеља Junipera Serra који је у XVIII веку истребљивао Индијанце у Америци наишао је на веома оштру реакцију у САД. У истим новинама дописник из Рима Harriet Sherwood  даје опис канонизације мајке Терезе на Тргу Светог Петра у Ватикану, наводећи да је то више била церемонија за промоцију папе Фрање него саме мајке Терезе. Папа се потрудио да доведе што више људи на ову промоцију, па су тако довођени људи из разних крајева аутобусима, возовима итд. Неких 250 часних сестара је делило пиће за ручак и сл. Исти аутор наводи да је канонизација мајке Терезе изазвала навалу критика са разних страна. Критичари говоре да мајка Тереза није никада ништа чинила да се олакшају болови страдалника од болести. Унесрећени никада нису добијали потребну медицинску помоћ. Нарочито су патили умирући у тешким боловима. На пример, шприцеви за давање инјекција никада нису прани ни стерилисани. Сама мајка Тдереза је истовремено путовала по свету приватним авионима да би посећивала политичаре и светске моћнике. Појавио се и један чланак у коме пише да ће "Калкути бити потребно више од једног века да се опорави од слуга мајке Терезе".

Hemley Gonzales који је као волонтер радио са милосрдним сестрама мајке Терезе је написао: "Она је непрестано понављала у свету да је "вадила" унесрећене из каљуге (што она није никада чинила), да је хранила супом 9000 особа (што није тачно), да никада није одбила помоћ унесрећеном детету (што никада, по правилу, није чинила), да су умирући болесници у њеном NIRMAL HRIDAY умирали "величанственом смрћу" (уствари су грозно патили) итд. Универзитет у Монтреалу у Канади је пре три године навео да Ватикан никада није узео у обзир изјаве да је мајка Тереза више заинтересована за контакте са политичарима и моћницима него за болесне и изнемогле. Такође се наводи да је мајка Тереза имала веома негативан став према абортусу, контрацепцији и разводу брака.

Дописник The Daily Telegraph-a из Рима John Phillips  као и новинари James Rothwell и Nick Squires прво дају опис саме церемоније канонизације мајке Терезе, а затим наводе да су болесници о којима се "старала" мајка Тереза и њене сестре трпели грдне муке, без лекова и медицинске помоћи, као и да су насилно превођени у римокатолицизам. Christopher Hitchens је назвао мајку Терезу "затупљеним преварантом" (Он је аутор књиге "Missionary Position"). У истом чланку се наводи неславна политичка активност мајке Терезе.

Лондонски дневни лист The Times поред описа саме церемоније истиче да је на Тргу Светог Петра, приликом канонизације било далеко мање света него што се очекивало, у сваком случају знатно мање него приликом њене беатификације.

Ватиканска "Фабрика светаца " ради пуном паром. Стално се производе све нови и нови светитељи. До сада их има више хиљада. Изгледа да је римокатоличким папама и Ватиканској курији стало да свака нација и сваки историјски период има бар по једног римокатоличког светитеља. Ово силно проглашавање свакојаких светитеља постало је права фарса којој се смеју многи "верници" Римокатоличке "цркве". Ватикан је потпуно слеп за све примедбе, без обзира са које стране долазе. Папе слепо проглашавају за светитеље било кога ко им се свиђа. Можемо очекивати да ускоро и ратни злочинац, "надбискуп геноцида" загребачки кардинал, блажени Алојзије Степинац буде проглашен за римокатоличког светитеља. Комисија Српске православне Цркве која је одређена за дијалог о том питању са бикупском кнференцијом Хрватске управо расправља о том питању.

 

 Професор Др.Србољуб Живановић,

 Лондон, Велика Британија

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 05 септембар 2016 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 30 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.