header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Милер заволео Србе па постао Герман
Милер заволео Србе па постао Герман Штампај Е-пошта
понедељак, 10 октобар 2016

           Немац Мајкл Милер из Дрездена после боравка на Косову и Метохији променио име и веру. У Сремску Митровицу стигао са пакетима помоћи за наше суграђане у енклавама: Срамота ме је што сам некад био атеиста

ИЗ жеље да сазна праву истину коју је наслућивао, о животу Срба на Косову и Метохији, Мајкл Милер, (34), из Дрездена, пре две године први пут се упутио на југ Србије. Овај млади Немац који до тада није имао контакт са Србијом, после обиласка српских енклава, са својим пријатељима из хуманитарне организације "Европског фронта солидарности са Косовом", заволео је наш народ, историју, културу, и решио да пређе у православље. За разлику од прошлих, ове године, Мајк је стигао на КиМ, као Герман, са новим црквеним крштеним именом.

На свом путовању ка Косову и Метохији, Мајкл је прво решио да посети пријатеље у Сремској Митровици. У град на Сави стигао је, као и обично, колима пуних пакета помоћи за Србе у енклавама јужно од Ибра. Међутим, пре него што је наставио пут даље, пожелео је да на југ оде као православац, и тим поводом у шашиначком Храму Силаска Светог Духа, њега је прошле суботе крстио јереј Миљан Лапчевић. За куму је узео Јовану Бојић Баљошевић, наставницу енглеског језика у Великој Хочи, која је посебно за ову прилику допутовала у Шашинце, код Сремске Митровице. А ново име добио је по Светом Герману Аљаском који се сматра апостолом православља у Америци и на Западу.

 Мајкл са пријатељима у Сремској Митровици

- На Косово и Метохију, први пут сам стигао у октобру 2014. као део хуманитарне мисије Европског фронта солидарности са Косовом (ЕФСК). Време смо проводили у енклавама, у српским породицама и школама које смо помогли. Током боравка на КиМ обишли смо Грачаницу, Зочиште, Високе Дечане. Нас 33 атеиста-туриста упознало се са духовном баштином српског народа. Док су нас монаси спроводили кроз храмове, трудећи се да нам објасне и више од онога што нас је могло у том моменту занимати, осетио сам неку промену у себи, као да ме је нека необична духовна сила коју ни сада не могу да објасним дотакла. Време које смо провели на Косову искористио сам да ухватим добре везе са људима у енклавама. Нарочито ми је драга постала сада већ кума Јована, са којом сам поделио и своје прве утиске о насталој "промени" - прича овај Немац, сада православац.

Сваки пут по повратку у Дрезден, Мајкл се још више залагао за ширење немачког огранка ЕФСК. Паралелно са тим, покренуо је обимну акцију сакупљања ствари потребних школи у Ораховцу и породици Шапић коју чине самохрана мајка Валентина и њених четворо деце из села Бања на северу Косова.

- Боравећи међу Србима, схватио сам нешто још важније, нешто што је тешко речима објаснити, што је људима у мом окружењу тешко да схвате, посебно онима који никада нису имали искуство слично моме. Сада, после свега што се десило, срамота ме је када помислим на свој претходни живот и чињеницу да сам се смејао религиозним људима - сматра данас Мајкл Милер - Герман.

КРСНА СЛАВА

- За крсну славу сам, опет сходно имену које сам добио на крштењу, изабрао Светог архангела Михаила којем се молим да сачува мене, моју породицу и све ближње од сваке невоље и искушења. Моје крштење је ствар моје слободне воље и љубави, срећан сам и не плашим се ничег, јер ако је са нама Бог, онда је јасно ко је против нас - поручује Герман - Мајкл Милер.

ВЕРА И ЖИВОТ

- Годинама сам био ватрени атеиста и велики противник било каквог религиозног погледа на свет. Одлазак на Косово ми је отворио очи, и видео сам да вера и живот иду заједно.

 Смиљка Костић, "Вечерње новости"

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 10 октобар 2016 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 96 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.