header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Оливера Икодиновић: Ко је убио Моторолу?
Оливера Икодиновић: Ко је убио Моторолу? Штампај Е-пошта
петак, 21 октобар 2016

 Убиство једног од лидера устаника у источној Украјини Арсенија Павлова (33), познатијег по надимку Моторола, узбуркало је украјинску и руску јавност. Постоји више верзија о наручиоцима и извршитељима овог злочина, али и о евентуалним последицама.

У Донбасу сматрају да је ово убиство објава рата кијевских власти коју је најављивао украјински председник Петро Порошенко, који је у недељу фактички отворено рекао да не намерава да испуни минске мировне договоре. Осим тога, Порошенко је пре само месец дана јавно претио Мотороли осветом, након што га је оптужио за убиство украјинског војника Игора Брановицког.

„Неће бити праштања! И тај монструм ће одговарати за смрт украјинског хероја!“, изјавио је Порошенко. Коментаришући убиство Мотороле, многи у Донбасу и Кијеву упозоравају да би овај догађај могао да означи крај ионако крхког примирја, без обзира на то ко стоји иза атентата.

Са друге стране, руски експерти сматрају да је ово покушај Кијева да испровоцира устанике ДНР на „жесток одговор“, како би показали Западу да самопрокламована република тобоже не жели да успостави мир у том региону, и то само неколико дана уочи наредног састанка у „нормадијском формату“, који ће се одржати 19. октобра, у Берлину.

Донбас је у овом питању сада подељен. Командант батаљона „Сомалија“ Михаил Толстих Гиви бурно је реаговао на погибију свог саборца, поручујући да ће осветити Моторолу, а да ће убице платити високу цену.

Председник Скупштине Новорусије Олег Царев, међутим, каже да одмазде неће бити, иако управо на то сада рачунају провокатори.

„Ми ценимо мир и учинићемо све да осујетимо планове Кијева да поново распламсају рат“, додао је он. Моторола и његов телохранитељ погинули су 16. октобра увече у Доњецку, у експлозији бомбе у лифту у згради у којој је живео. Експерти су утврдили да су организатори убиства користили „пластид“, а експлозивну направу су окачили на сајлу од лифта. Експлозив је активиран помоћу даљинског управљача.

На видео-снимцима објављеним са места убиства види се да су Моторола и његов телохранитељ били „под пуном ратном опремом“ — крвави шлем, панцири, аутоматска пушка, пиштољ, већа количина муниције, ножеви, димне бомбе… Међутим, нису имали никаквих шанси наспрам разорне експлозивне направе на тако скученом простору.

Лидер Доњецке Народне Републике (ДНР) Александар Захарченко је рекао да доњецке власти знају ко је Моторолин убица и да је у току акција његовог хватања.

„У овом тренутку спроводе се мере истраге које ће нам разјаснити не само то ко је наредио, а знамо ко је то, него и ко је извршио то убиство. Верујте да нећемо имати милости“, казао је Захарченко.

Он није хтео да обелодани име наручиоца Моторолиног убиства, али је додао да украјински председник Петро Порошенко „крши прекид ватре“ и да је „објавио рат“. У Луганској Народној Републици (ЛНР) такође кажу да је „Кијев изабрао пут рата уместо пут мира“. Лидер ЛНР Игор Плотницки је рекао да се може очекивати да ће Кијев организовати нове диверзантске акције и покушати да ликвидира виђеније људе у Донбасу.

Ко је наручилац, а ко убица

Постоји више верзија ко стоји иза овог убиства. Према једној од њих, убиство је извршила украјинска диверзационо-обавештајна група (група за специјалне намене), по налогу Службе безбедности Украјине.

По другој верзији, убиство Арсенија Павлова извршили су његови саборци — Моторола је раније говорио да би га могли убити не само украјински диверзанти већ и неко од његових.

Према трећој верзији, Моторолу су убили чланови ултранационалистичке организације, забрањене у Русији — „Мизантропик дивижон“, који су и преузели одговорност за овај злочин. „Овај снимак је начињен у Доњецку, где смо ликвидирали познатог терористу Моторолу. Захарченко, Плотницки, ви сте на реду“, каже се у видео-снимку, на којем се виде наоружани и маскирани људи, који се представљају као припадници радикалног покрета „Мизантропик дивижон“.

Неки сматрају да су у овај случај прсте умешале и стране обавештајне службе, а неки овде виде и „амерички траг“.

„Ситуација у Сирији сада доминира, а Украјина, која је почела да иритира Европу, пала је у други план. Није случајно што се у последње време у Украјини поново активирао потпредседник САД Џо Бајден, који је ’креатор‘ конфликта на југоистоку те земље… Данас влада тренд да се места која су у некаквој вези за интересима Русије држе у стању конфликта. Ради се све како би се ’чињеницама‘ окривила и дискредитовала наша земља, и како би се показало њено ’зверско лице‘“, сматра заменик председника Комитета за одбрану и безбедност Савета Федерације Франц Клинцевич.

Клинцевич истиче да су кијевске власти специјално изабрале политику терора, а са њим се слажу и руски политиколози.

Експерти оцењују да „убиство Мотороле иде наруку Кијеву“.

У Москви сматрају да је емотивна реакција у Доњецку разумљива. Портпарол Кремља Дмитриј Песков је рекао да се провокације у Донбасу настављају и да је зато реакција власти ДНР на смрт Мотороле у потпуности разумљива. „Наравно, све ово не доприноси реализацији минских споразума“, додао је Песков.

Он је такође рекао да Москва „свакако има утицај на представнике Донбаса, али да тај утицај није безграничан“.

Ко је био Моторола

Арсеније Павлов био је командант јединица „Спарта“. Од самог почетка рата у Украјини учествовао је у одбрани Доњецка, а јавности је постао познатији током ослобађања аеродрома у Доњецку прошле године, када су његови „Спартанци“ остварили победу која је зауставила даље артиљеријске нападе на главни град ДНР.

Кажу да емотивне реакције лидера и народа Донбаса нису случајне — Моторолу су сви веома волели у овом делу Украјине, где је заједно са још неколицином устаника био симбол независности Доњецка.

Ово је, иначе, био трећи атентат на њега у току ове године. Медији које контролишу кијевске власти су га више од 10 пута „сахрањивали“, па због тога сада многи нису одмах поверовали у вест о његовој смрти.

Због Моторолине смрти у Донбасу је објављена тродневна жалост. Сахрана ће се одржати сутра, 19. октобра, у Доњецку, док ће истог дана лидери Русије, Немачке, Француске и Украјине у Берлину размотрити ситуацију у Украјини.

Ивзор: „Спутник.рс

Последњи пут ажурирано ( петак, 21 октобар 2016 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 23 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.